Lobbing, ale alternativní

01. května 2008, 19:58 - Tomáš Hořejší
01. května 2008, 19:58

Skupina EBPS nabízela europoslancům exkurze do podniků, aby poznali „skutečný život“

Kvůli podezření z „nelegálního lobbingu“ musí skupina European Business and Parliament Scheme (EBPS) vyklidit své kanceláře v prostorách Evropského parlamentu na bruselské adrese Rue Wiertz 60. A také „odevzdat“ své emailové adresy s koncovkou @europarl.europa.eu (které mohou normálně používat pouze poslanci, asistenti a úředníci). „Plán pro evropský byznys a parlament“, který EBPS nabízí, sdružuje na třicet silných nadnárodních společností typu Microsoft, Unilever, Gaz de France, Telefónica nebo British American Tobacco. Skupina pořádala pro europoslance návštěvy podniků a na míru připravené poznávací zájezdy. Zatím se zdá, že mezi zákonodárci, kteří služeb této organizace využili, nejsou žádní Češi.
Lobbistická „aférka“ vypukla v europarlamentu krátce poté, co na věc upozornila italská europoslankyně Monica Frassoniová z frakce Zelených/Evropské svobodné aliance. V dopise předsedovi EP uvedla, že má „vážné pochybnosti“ o tom, co skupina European Business and Parliament Scheme v prostorách instituce vlastně dělá. „Mělo by se prověřit, zda zde skrytě neprovádějí nějaké lobbistické aktivity,“ pokračovala Frassoniová. Poté, co se ukázalo, že političtí lídři sdružení v takzvané „konferenci předsedů“ skutečně označí organizaci EBPS za „nežádoucí“, svůj radikální postoj trochu zmírnila. „Žádné konkrétní podezření nemám,“ řekla týdeníku EURO minulou středu. „Můj jediný problém byl, že mají kancelář v budově parlamentu a že mají parlamentní emaily. Po rozhodnutí vedení parlamentu o jejich odchodu může být tahle kauza úspěšně uzavřena.“
Pikantní na celé věci je, že organizaci EBPS umožnila vstup na parlamentní půdu (loni v září) stejná konference předsedů, která ho nyní zakázala. Zvláštní je i další věc: parlamentní platforma EBPS není uvedena na oficiálním veřejném seznamu lobbistů s přístupem do prostor Evropského parlamentu. Její zaměstnanci tedy museli mít k dispozici jiné než speciální „lobbistické“ vstupní průkazy. Ten, kdo jim je vydal, porušil veškeré interní předpisy.

JAK TO CHODÍ

Co vlastně EBPS v prostorách europarlamentu dělala? Oficiálně „nic politického“. „Organizace vznikla jako alternativa k lobbingu,“ vysvětlil minulý týden Brit Bruce George z jejího vedení. „Prostě zajišťujeme transparentní a vzájemně výhodné vztahy mezi byznyskomunitou a Evropským parlamentem,“ dodal George.
Z tiskových a výročních zpráv EBPS se dá vyčíst, že skupina nabízela europoslancům, jejich podřízeným, ale i dalším zaměstnancům evropských institucí exkurze do podniků s tím, aby poznali, „jaký je skutečný život“. Tak například poslanci Christopher Heaton-Harris a Christa Pretsová poznávali, jak funguje firma Real Madrid FC. Navštívili její fotbalový stadion v průběhu zápasu (z propagačních fotografií EBPS bohužel nejde poznat, o jaké utkání šlo). Neil Parish si zase – společně s výkonnou ředitelkou EBPS Natalií Federighiovou – natrhal pomeranče na plantážích španělské společnosti Leche Pascual.
Europoslanec John Bowis byl po návratu z exkurze pořádané EBPS (v podniku, jehož jméno není v materiálech uvedeno) doslova nadšen: „Rozumím teď firmě daleko lépe. Myslím, že ve mně nalezla politika, který dokáže porozumět jejím potřebám a procedurám.“ Mimochodem, Brit Bowis z nejsilnější parlamentní skupiny EPP-ED je současně i členem řídícího výboru EBPS.
Podle formulářů EBPS museli všichni „účastníci zájezdů“ podepsat závazek, že „zachovají mlčenlivost o všem, co se při akcích dozvědí a co by mohlo být obchodně citlivé“. Cestovné a ubytování si podle uzavřené dohody hradili europoslanci sami ze svých diet, které jim vyplácí Evropský parlament. „V některých případech ale může řídící výbor rozhodnout o tom, že vzniklé náklady proplatí,“ uvádí se v dokumentaci EBPS. V řídícím výboru přitom – kromě již zmiňovaného Bowise – zasedá šest dalších europoslanců, včetně místopředsedy EP Aleja Vidala-Quadrase.

SOUVISLOSTI V Bruselu působí na patnáct tisíc lobbistů a zhruba 2500 organizací, které mají v popisu práce ovlivňovat podobu evropské legislativy podle přání svých zákazníků.

BOX
Seznam členů EBPS Areva BAT BBVA BP Cemex Enel Ericsson Gaz de France PASCUAL Dairy Iberdrola Microsoft PGE
PGNIG Prosolia Real Madrid FC RWE Solvay Suez Telefónica Thalys International Unilever Vega Sicilia-Grupo EULEN Veolia Environnement Yara International ASA Munich Airport A.B. Achema B.P. Marsh PLC Ideatur Puerto de Gijón Tenaris

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít