Litva

26. července 2004, 00:00 - SOŇA GULLOVÁ , VŠE Praha JANA HÁJKOVÁ
26. července 2004, 00:00

Trh Litvy je malý a nasycený veškerým možným zbožím. Konkurence je vysoká a najít mezeru na trhu je náročné. Hlavním obchodním jazykem v Litvě je ruština. Dalším jednacím jazykem je angličtina. Také při jednání s obchodníky z České republiky se předpokládá jednání v ruštině nebo angličtině.

Krajina u litevské obce Piolioniai

Trh Litvy je malý a nasycený veškerým možným zbožím. Konkurence je vysoká a najít mezeru na trhu je náročné. Hlavním obchodním jazykem v Litvě je ruština. Dalším jednacím jazykem je angličtina. Také při jednání s obchodníky z České republiky se předpokládá jednání v ruštině nebo angličtině. Pokud litevský partner ovládá angličtinu, dá přednost jednání v angličtině před ruštinou. Vyplatí se předem zjistit, zda náš tamní partner pro jednání je Rus, Litevec či Polák. Způsob jednání a vystupování se může lišit. Litevci jsou dochvilnější a jejich způsob jednání i chování lze s určitou nadsázkou přirovnat spíše k Němcům než k Rusům. POMOHOU ZNÁMOSTI

Kontakt s litevskými firmami se nejlépe navazuje přes třetí osobu - tamní podnikatelé dávají přednost osobním kontaktům a osobním jednáním. Přímé kontakty s neznámými obchodníky se navazují těžko - důvěřují lidem, které znají. Velmi vítané jsou reference třetí osoby. Úplně nejlepší je, pokud se tito třetí lidé sami mohou jednání zúčastnit a svěříte jim počáteční jednání. Důležité je trvalé zastoupení na trhu a udržování kontaktů častými cestami do Litvy. Při větších zakázkách nebo opakovaných obchodech se firmy bez stálého zástupce znalého poměrů v Litvě vůbec neobejdou. Podnikatelé v Litvě se mezi sebou dobře znají a obchodují pouze se svými známými a se známými svých známých. Proniknout do těchto klanů je velmi obtížné. Vztahy mezi lidmi a konexe hrají v obchodě rozhodující roli.

INDIVIDUALISTÉ

Při sjednávání schůzek si Litevci vždy předem vyžádají seznam účastníků včetně funkcí. Chtějí jednat s člověkem na stejné nebo vyšší úrovni. Nižší úroveň je pro ně nepřijatelná. Také korespondenci vedou vždy lidé na stejné úrovni, ve stejných funkcích - nelze psát dopis podřízenému mého partnera či s ním vést jednání. N a jednání se Litevci důkladně připravují. Dokumenty a další potřebné materiály si připravují předem a předloží je během jednání. Jsou spíše individualisté - většinou se jednání účastní jedna nebo dvě osoby. N a velké jednací týmy si nepotrpí. S litevskými obchodníky jednejte vždy jako rovný s rovným, ani v náznacích neprojevujte pocit nadřazenosti.

„NE“ NENÍ PROBLÉM Je zvykem přejít přímo k věci, orientační fáze není prakticky žádná. Samotná jednání jsou krátká. Litevci jsou tvrdí jednatelé. Ustupují pomalu a neradi. Nedělá jim problém říci „ne“. Pokud s něčím nesouhlasíte, je zdvořilejší vyjádřit nesouhlas nepřímo - například: „O podepsání kontraktu máme zájem, avšak mrzí nás, že…“ Rozhodně jim nechybí sebevědomí, dokáží i mírně zvýšit hlas. Sami však žádné velké emoce nepoužívají a ani z druhé strany nejsou emoce vítány. Mlčení jako součást komunikace neznají. Je nutné vyjádřit kladný inegativní postoj. N edívají se příliš dopředu, zajímá je momentální zisk, momentální výhoda. Neradi ale okamžitě rozhodují, rozhodovací fázi se snaží prodloužit na maximum. Kontrakty jsou většinou velmi podrobné, neboť ústní dohody nemají váhu. Platební morálka je podobná naší, doporučuje se používat potvrzených akreditivů. V případě, že byste se snažili prosadit podepsání kontraktu, který by byl výhodný především pro českou stranu, pravděpodobnost dalších obchodů je nulová. TIPY PRO JEDNÁNÍ**

- V Litvě se při jednání oslovuje podnikovou funkcí nebo příjmením. Akademické tituly se nepoužívají vůbec. Způsob oslovování je formální. Litevští spolupracovníci stejné úrovně však mezi sebou brzy přecházejí na oslovování křestním jménem. Po několika schůzkách se většinou z praktických důvodů přechází na oslovování křestním jménem i se zahraničními partnery. Nejde ale o přechod k tykání, partneři si nadále vykají.

- Čas nehraje tak důležitou roli jako například v Německu. Je sice považováno za zdvořilé chodit včas na domluvené schůzky, přesto Litevci nemusí vždy přijít včas. Přijít na schůzku o chvíli dříve se nepovažuje za nevhodné.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít