Liška v botách z toulavého telete

21. listopadu 2005, 00:00 - PETR BÝM
21. listopadu 2005, 00:00

SCHWÄBISCH HALL Přestože v Německu je pojem Schwäbisch Hall všeobecně známý, v tuzemsku je o této stavební spořitelně slyšet málokdy. Přitom i v Česku jí patří přední pozice na trhu - působí zde pod názvem Českomoravská stavební spořitelna.

SCHWÄBISCH HALL Přestože v Německu je pojem Schwäbisch Hall všeobecně známý, v tuzemsku je o této stavební spořitelně slyšet málokdy. Přitom i v Česku jí patří přední pozice na trhu - působí zde pod názvem Českomoravská stavební spořitelna. Zatímco drtivá většina finančních produktů má vysloveně mezinárodní charakter, stavební spoření je v tomto směru výjimkou. Jde totiž o produkt, který vznikl a dodnes je zakotven především v německy mluvících zemích, konkrétně tedy v Rakousku a Německu. Odtud v průběhu devadesátých let expandoval do postkomunistických zemí východní Evropy. Jedním z největších exportérů stavebního spoření je právě společnost Schwäbisch Hall. VĚČNÝ POUTNÍK Historie společnosti Schwäbisch Hall počíná v Kolíně nad Rýnem, kde v roce 1931 začala působit Bausparkasse. Na rozdíl od řady jiných stavebních spořitelen prosperovala, a tak se o pár let později přestěhovala do Berlín. Odtud pak v roce 1944 do malého městečka v Bádensku-Württembersku, jehož jméno se nakonec v roce 1956 stalo i názvem firmy. Dnes je Schwäbisch Hall největší stavební spořitelnou v Německu s tržním podílem přesahujícím 25 procent. Od roku 1948 poskytla v přepočtu úvěry v hodnotě 215 miliard eur a podílela se na financování 6,3 milionu bytových jednotek. V samotném Německu má dnes stavební spořitelna 6,6 milionu klientů. Výsledkem velkoryse vedené expanze je pak více než 3,4 milionu klientů v zahraničí. V Německu samotném je trh stavebního spoření stabilizován, a tak bylo třeba hledat příležitosti jinde. Neopakovatelnou šanci v tomto ohledu představoval pád komunistických režimů v regionu střední a východní Evropy. Velké stavební spořitelny nezaváhaly, a to včetně Schwäbisch Hall - ta svou cestu na východ zahájila na Slovensku v roce 1992 a o rok později vstoupila na český trh. Zakrátko se stala jedničkou v obou těchto zemích, což byl impulz ke vstupu do Maďarska v roce 1997. Loni se Schwäbisch Hall etablovala v Rumunsku, kde už bylo uzavřeno 45 tisíc smluv, v závěrečné fázi je příprava otevření pobočky v Bulharsku. VÝCHOD NEKONČÍ URALEM

Vzhledem k tomu, že bydlení a jeho financování je sféra, která má značně nacionální ráz (odráží se to například i na zájmu o vlastnické bydlení), je pro stavební spořitelny velmi obtížné, ne-li vůbec nemožné, pronikat na trhy vyspělých bohatých zemí. Proto také Schwäbisch Hall v celé své historii nijak zvláště neusilovala o rozšiřování své působnosti západním směrem - výjimkou potvrzující pravidlo je jenom menší síť poboček ve Francii a Lucembursku, ale právě jenom v příhraničních oblastech, kde jsou alespoň částečně patrné německé tradice.

Expanze východním směrem je tak vlastně jediná možná. Šanci, kterou stavebním spořitelnám nabídlo rozvrácené bytové hospodářství v postkomunistických zemích, spořitelny už využily.

Východ ovšem nekončí na Urale, a tak se marketing stavebních spořitelen začal poohlížet ještě dále. Právě Schwäbisch Hall v roce 2004 otevřela v čínském Tian-jinu čínsko-německou stavební spořitelnu. Partnerem Lišky se stal jeden z největších finančních ústavů v zemi, China Construction Bank - to odpovídá zásadě, že v každé zemi se hledá spojení se silným partnerem, který stavební spoření podpoří jednak finančně, jednak distribuční sítí a v neposlední řadě i znalostí místních poměrů. Zatím bylo uzavřeno přes 40 tisíc smluv, s čímž je management spořitelny zjevně spokojen, neboť na základě těchto zkušeností začal připravovat vstup na trh státu ještě více exotického. Otevření pobočky v Kazachstánu finišuje právě v této době. 

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít