Liška v botách z toulavého telete

21. listopadu 2005, 00:00 - PETR BÝM
21. listopadu 2005, 00:00

SCHWÄBISCH HALL Přestože v Německu je pojem Schwäbisch Hall všeobecně známý, v tuzemsku je o této stavební spořitelně slyšet málokdy. Přitom i v Česku jí patří přední pozice na trhu - působí zde pod názvem Českomoravská stavební spořitelna.

SCHWÄBISCH HALL Přestože v Německu je pojem Schwäbisch Hall všeobecně známý, v tuzemsku je o této stavební spořitelně slyšet málokdy. Přitom i v Česku jí patří přední pozice na trhu - působí zde pod názvem Českomoravská stavební spořitelna. Zatímco drtivá většina finančních produktů má vysloveně mezinárodní charakter, stavební spoření je v tomto směru výjimkou. Jde totiž o produkt, který vznikl a dodnes je zakotven především v německy mluvících zemích, konkrétně tedy v Rakousku a Německu. Odtud v průběhu devadesátých let expandoval do postkomunistických zemí východní Evropy. Jedním z největších exportérů stavebního spoření je právě společnost Schwäbisch Hall. VĚČNÝ POUTNÍK Historie společnosti Schwäbisch Hall počíná v Kolíně nad Rýnem, kde v roce 1931 začala působit Bausparkasse. Na rozdíl od řady jiných stavebních spořitelen prosperovala, a tak se o pár let později přestěhovala do Berlín. Odtud pak v roce 1944 do malého městečka v Bádensku-Württembersku, jehož jméno se nakonec v roce 1956 stalo i názvem firmy. Dnes je Schwäbisch Hall největší stavební spořitelnou v Německu s tržním podílem přesahujícím 25 procent. Od roku 1948 poskytla v přepočtu úvěry v hodnotě 215 miliard eur a podílela se na financování 6,3 milionu bytových jednotek. V samotném Německu má dnes stavební spořitelna 6,6 milionu klientů. Výsledkem velkoryse vedené expanze je pak více než 3,4 milionu klientů v zahraničí. V Německu samotném je trh stavebního spoření stabilizován, a tak bylo třeba hledat příležitosti jinde. Neopakovatelnou šanci v tomto ohledu představoval pád komunistických režimů v regionu střední a východní Evropy. Velké stavební spořitelny nezaváhaly, a to včetně Schwäbisch Hall - ta svou cestu na východ zahájila na Slovensku v roce 1992 a o rok později vstoupila na český trh. Zakrátko se stala jedničkou v obou těchto zemích, což byl impulz ke vstupu do Maďarska v roce 1997. Loni se Schwäbisch Hall etablovala v Rumunsku, kde už bylo uzavřeno 45 tisíc smluv, v závěrečné fázi je příprava otevření pobočky v Bulharsku. VÝCHOD NEKONČÍ URALEM

Vzhledem k tomu, že bydlení a jeho financování je sféra, která má značně nacionální ráz (odráží se to například i na zájmu o vlastnické bydlení), je pro stavební spořitelny velmi obtížné, ne-li vůbec nemožné, pronikat na trhy vyspělých bohatých zemí. Proto také Schwäbisch Hall v celé své historii nijak zvláště neusilovala o rozšiřování své působnosti západním směrem - výjimkou potvrzující pravidlo je jenom menší síť poboček ve Francii a Lucembursku, ale právě jenom v příhraničních oblastech, kde jsou alespoň částečně patrné německé tradice.

Expanze východním směrem je tak vlastně jediná možná. Šanci, kterou stavebním spořitelnám nabídlo rozvrácené bytové hospodářství v postkomunistických zemích, spořitelny už využily.

Východ ovšem nekončí na Urale, a tak se marketing stavebních spořitelen začal poohlížet ještě dále. Právě Schwäbisch Hall v roce 2004 otevřela v čínském Tian-jinu čínsko-německou stavební spořitelnu. Partnerem Lišky se stal jeden z největších finančních ústavů v zemi, China Construction Bank - to odpovídá zásadě, že v každé zemi se hledá spojení se silným partnerem, který stavební spoření podpoří jednak finančně, jednak distribuční sítí a v neposlední řadě i znalostí místních poměrů. Zatím bylo uzavřeno přes 40 tisíc smluv, s čímž je management spořitelny zjevně spokojen, neboť na základě těchto zkušeností začal připravovat vstup na trh státu ještě více exotického. Otevření pobočky v Kazachstánu finišuje právě v této době. 

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít