Liška nabídne investice do realitních akcií

05. února 2007, 00:00 - admin
05. února 2007, 00:00

ROZHOVORMANFRED KOLLER, ČMSS:„Legislativní rámec fungování otevřených realitních fondů je v Česku zatím nevyhovující,“ říká Manfred Koller, člen představenstva Českomoravské stavební spořitelny. Ta přesto našla cestu, jak klientům umožnit investice na lukrativním realitním trhu.

ROZHOVOR MANFRED KOLLER, ČMSS:

„Legislativní rámec fungování otevřených realitních fondů je v Česku zatím nevyhovující,“ říká Manfred Koller, člen představenstva Českomoravské stavební spořitelny. Ta přesto našla cestu, jak klientům umožnit investice na lukrativním realitním trhu.

Jak drobní investoři v Německu vnímají investice do realitních fondů?

Německé realitní fondy prošly v roce 2005 krizí. Trh komerčních nemovitostí byl přehřátý. Příliš mnoho se stavělo a poptávka tak rychle nestoupala. Výsledkem bylo zvyšování míry neobsazenosti nemovitostí, což se týkalo hlavně administrativních budov.

Následně začaly klesat výnosy realitních fondů a to vedlo k jisté panice mezi držiteli jejich podílových listů. Dnes je ale tohle všechno minulostí a realitní fondy jsou zase populárním investičním instrumentem.

Čím jsou atraktivní? Jejich výnosy se na první pohled příliš neliší například od výnosů z bankovních depozit. Úrokové sazby jsou dnes v Německu zhruba procento nad zdejší úrovní. Ale výnosy z depozit jsou podstatně vyšší než v Česku, pohybují se kolem tří procent. To je důsledek velké a skutečně ostré konkurence na německém bankovním trhu - s poměry v Česku se to nedá srovnávat. Výnosy realitních fondů sice nejsou o mnoho vyšší než úročení depozit, ale jsou z větší části osvobozeny od daní. Proto řada drobných investorů realitní fondy preferuje. Liška se pomalu stává přeborníkem v cross-sellingu. Vedle produktů samotného stavebního spoření a úvěrů dnes nabízíte penzijní připojištění, rizikové pojištění a také některé otevřené podílové fondy. Chystáte také realitní fond?

Upřímně řečeno, takový záměr jsme měli a čekali jsme na novelu zákona o kolektivním investování. Ta už sice loni vstoupila v platnost, ale podle našeho názoru její současné znění skutečně efektivní fungování realitních fondů neumožňuje.

V čem je problém? Především v povinnosti fondů udržovat likviditu na úrovni 20 procent svého jmění. To je pravděpodobně echo negativních zkušeností právě zNěmecka, kde postačí pět procent. To se právě v roce 2005, kdy pokles výnosů vedl k masovému prodeji podílů, ukázalo jako příliš málo. Nicméně zmíněných 20 procent je zase příliš mnoho. Technicky to žádný problém není, ale výrazně to sníží výnosy. Z takových podmínek by podle našeho mínění realitní fondy neobstály v konkurenci s jinými typy investic. Takže vaše záměry na tomto poli tímto skončily?

Vůbec ne. Hledali jsme jinou cestu, jak naše klienty „dostat“ na realitní trh a našli jsme ji. Už v květnu tohoto roku nabídneme zajištěný akciový fond, který bude možná zčásti a velmi pravděpodobně spíše zcela orientován na akcie firem, které na trhu realit působí. Podmínky investování budou určitě velmi podobné jako u dalších zajištěných fondů, které máme v nabídce už dnes. Počítáme s tím, že jeden podílový list by měl hodnotu jedné koruny, minimální investice by činila 5000 korun.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Horko v práci? 5 tipů, jak na něj vyzrát
Aplikace na dovolenou: překladače a průvodci
Až pojedete autem k moři: 6 tipů, jak jezdit ekonomicky
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Výrobci základních desek objevili průlomové chlazení napájecích kaskád. Díky Youtuberům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít