Liška nabídne investice do realitních akcií

05. února 2007, 00:00 - admin
05. února 2007, 00:00

ROZHOVORMANFRED KOLLER, ČMSS:„Legislativní rámec fungování otevřených realitních fondů je v Česku zatím nevyhovující,“ říká Manfred Koller, člen představenstva Českomoravské stavební spořitelny. Ta přesto našla cestu, jak klientům umožnit investice na lukrativním realitním trhu.

ROZHOVOR MANFRED KOLLER, ČMSS:

„Legislativní rámec fungování otevřených realitních fondů je v Česku zatím nevyhovující,“ říká Manfred Koller, člen představenstva Českomoravské stavební spořitelny. Ta přesto našla cestu, jak klientům umožnit investice na lukrativním realitním trhu.

Jak drobní investoři v Německu vnímají investice do realitních fondů?

Německé realitní fondy prošly v roce 2005 krizí. Trh komerčních nemovitostí byl přehřátý. Příliš mnoho se stavělo a poptávka tak rychle nestoupala. Výsledkem bylo zvyšování míry neobsazenosti nemovitostí, což se týkalo hlavně administrativních budov.

Následně začaly klesat výnosy realitních fondů a to vedlo k jisté panice mezi držiteli jejich podílových listů. Dnes je ale tohle všechno minulostí a realitní fondy jsou zase populárním investičním instrumentem.

Čím jsou atraktivní? Jejich výnosy se na první pohled příliš neliší například od výnosů z bankovních depozit. Úrokové sazby jsou dnes v Německu zhruba procento nad zdejší úrovní. Ale výnosy z depozit jsou podstatně vyšší než v Česku, pohybují se kolem tří procent. To je důsledek velké a skutečně ostré konkurence na německém bankovním trhu - s poměry v Česku se to nedá srovnávat. Výnosy realitních fondů sice nejsou o mnoho vyšší než úročení depozit, ale jsou z větší části osvobozeny od daní. Proto řada drobných investorů realitní fondy preferuje. Liška se pomalu stává přeborníkem v cross-sellingu. Vedle produktů samotného stavebního spoření a úvěrů dnes nabízíte penzijní připojištění, rizikové pojištění a také některé otevřené podílové fondy. Chystáte také realitní fond?

Upřímně řečeno, takový záměr jsme měli a čekali jsme na novelu zákona o kolektivním investování. Ta už sice loni vstoupila v platnost, ale podle našeho názoru její současné znění skutečně efektivní fungování realitních fondů neumožňuje.

V čem je problém? Především v povinnosti fondů udržovat likviditu na úrovni 20 procent svého jmění. To je pravděpodobně echo negativních zkušeností právě zNěmecka, kde postačí pět procent. To se právě v roce 2005, kdy pokles výnosů vedl k masovému prodeji podílů, ukázalo jako příliš málo. Nicméně zmíněných 20 procent je zase příliš mnoho. Technicky to žádný problém není, ale výrazně to sníží výnosy. Z takových podmínek by podle našeho mínění realitní fondy neobstály v konkurenci s jinými typy investic. Takže vaše záměry na tomto poli tímto skončily?

Vůbec ne. Hledali jsme jinou cestu, jak naše klienty „dostat“ na realitní trh a našli jsme ji. Už v květnu tohoto roku nabídneme zajištěný akciový fond, který bude možná zčásti a velmi pravděpodobně spíše zcela orientován na akcie firem, které na trhu realit působí. Podmínky investování budou určitě velmi podobné jako u dalších zajištěných fondů, které máme v nabídce už dnes. Počítáme s tím, že jeden podílový list by měl hodnotu jedné koruny, minimální investice by činila 5000 korun.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Google Talk je mrtvý. Nedožil se ani 12 let
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít