Liška nabídne investice do realitních akcií

05. února 2007, 00:00 - admin
05. února 2007, 00:00

ROZHOVORMANFRED KOLLER, ČMSS:„Legislativní rámec fungování otevřených realitních fondů je v Česku zatím nevyhovující,“ říká Manfred Koller, člen představenstva Českomoravské stavební spořitelny. Ta přesto našla cestu, jak klientům umožnit investice na lukrativním realitním trhu.

ROZHOVOR MANFRED KOLLER, ČMSS:

„Legislativní rámec fungování otevřených realitních fondů je v Česku zatím nevyhovující,“ říká Manfred Koller, člen představenstva Českomoravské stavební spořitelny. Ta přesto našla cestu, jak klientům umožnit investice na lukrativním realitním trhu.

Jak drobní investoři v Německu vnímají investice do realitních fondů?

Německé realitní fondy prošly v roce 2005 krizí. Trh komerčních nemovitostí byl přehřátý. Příliš mnoho se stavělo a poptávka tak rychle nestoupala. Výsledkem bylo zvyšování míry neobsazenosti nemovitostí, což se týkalo hlavně administrativních budov.

Následně začaly klesat výnosy realitních fondů a to vedlo k jisté panice mezi držiteli jejich podílových listů. Dnes je ale tohle všechno minulostí a realitní fondy jsou zase populárním investičním instrumentem.

Čím jsou atraktivní? Jejich výnosy se na první pohled příliš neliší například od výnosů z bankovních depozit. Úrokové sazby jsou dnes v Německu zhruba procento nad zdejší úrovní. Ale výnosy z depozit jsou podstatně vyšší než v Česku, pohybují se kolem tří procent. To je důsledek velké a skutečně ostré konkurence na německém bankovním trhu - s poměry v Česku se to nedá srovnávat. Výnosy realitních fondů sice nejsou o mnoho vyšší než úročení depozit, ale jsou z větší části osvobozeny od daní. Proto řada drobných investorů realitní fondy preferuje. Liška se pomalu stává přeborníkem v cross-sellingu. Vedle produktů samotného stavebního spoření a úvěrů dnes nabízíte penzijní připojištění, rizikové pojištění a také některé otevřené podílové fondy. Chystáte také realitní fond?

Upřímně řečeno, takový záměr jsme měli a čekali jsme na novelu zákona o kolektivním investování. Ta už sice loni vstoupila v platnost, ale podle našeho názoru její současné znění skutečně efektivní fungování realitních fondů neumožňuje.

V čem je problém? Především v povinnosti fondů udržovat likviditu na úrovni 20 procent svého jmění. To je pravděpodobně echo negativních zkušeností právě zNěmecka, kde postačí pět procent. To se právě v roce 2005, kdy pokles výnosů vedl k masovému prodeji podílů, ukázalo jako příliš málo. Nicméně zmíněných 20 procent je zase příliš mnoho. Technicky to žádný problém není, ale výrazně to sníží výnosy. Z takových podmínek by podle našeho mínění realitní fondy neobstály v konkurenci s jinými typy investic. Takže vaše záměry na tomto poli tímto skončily?

Vůbec ne. Hledali jsme jinou cestu, jak naše klienty „dostat“ na realitní trh a našli jsme ji. Už v květnu tohoto roku nabídneme zajištěný akciový fond, který bude možná zčásti a velmi pravděpodobně spíše zcela orientován na akcie firem, které na trhu realit působí. Podmínky investování budou určitě velmi podobné jako u dalších zajištěných fondů, které máme v nabídce už dnes. Počítáme s tím, že jeden podílový list by měl hodnotu jedné koruny, minimální investice by činila 5000 korun.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít