Likvidátoři a spol. mají Otta dost

11. června 2009, 19:27 - Kateřina Menzelová
11. června 2009, 19:27

Ke klidu nepřispívají hospodářské výsledky ani boje o ovládnutí firmy

Nejistou budoucnost predikuje developerské společnosti Orco auditorská společnost PriceWaterhouseCoopers. Důvodem jsou výsledky společnosti za rok 2008. Kromě ne zrovna optimistických čísel nepřidávají ke klidu ani šarvátky mezi vedením Orka a sdružením SOS Orco, které zastupuje některé akcionáře. Ozývají se hlasy, že ve skutečnosti sdružení nejde o ochranu minoritních podílníků, ale o ovládnutí firmy. Nejvíce doplatit mohou na nynější situaci drobní akcionáři. Pokud by totiž dnes došlo k teoretické likvidaci firmy, nedostali by pravděpodobně vůbec nic.
Orco vykázalo dle auditovaných výsledků za rok 2008 rekordní ztrátu 390,56 milionu eur, čímž se potvrdila předběžná čísla za loňský rok, která společnost zveřejnila na začátku dubna. PriceWaterhouseCoopers varuje hlavně před značným nesplaceným dluhem developera, poukazuje na ztráty dosahující 1,6 miliardy eur, současnou i budoucí volatilitu trhu, které musí Orco čelit, a podstatné nároky na kapitál. „Ve zprávě Orka nejsou žádné nové informace. Budoucnost firmy závisí na tom, jak se vedení podaří dohodnout s věřiteli o restrukturalizaci dluhu. Situace s likviditou firmy je špatná,“ říká Patrick Vyroubal, analytik společnosti Atlantik FT. Jedna z největších developerských firem v zemi je od března v půlročním režimu soudní ochrany před věřiteli, o kterou zažádala v Paříži. „Je jasné, že kdyby nyní skončila ochrana, společnost by šla do likvidace,“ dodává Vyroubal.

Jednání s Američany Orco vyjednává s americkou společností Colony Capital o investorském vstupu. Pokud by byl obchod uzavřen, získá developer kapitál ve výši 165 milionů eur, za což by Američané získali 60- až 70procentní podíl. Ani tak ale nebudou problémy vyřešeny. Finance totiž nebudou na uhrazení všech dluhů stačit. „Zcela jistě bude muset pokračovat restrukturalizace dluhu. Nejlepším řešením by bylo, pokud by část věřitelů závazky Orku odpustila. Vyjednávání budou velmi tvrdá,“ domnívá se Vyroubal. Vstupem společnosti Colony Capital či jiného investora do Orka se rozředí majetek připadající na jednu akcii. Sdružení SOS Orco je proti takovému kroku. „Je to jen snaha pana Otta (Jean-Francois Ott, zakladatel a ředitel Orka – pozn. red.) udržet se nadále v křesle,“ konstatoval Lubomír Smrčka zastupující SOS Orco.
SOS Orco, jak vyplývá z jeho stanov, „chce prostřednictvím své činnosti především zabránit případnému poškozování zájmů společnosti a chránit drobné investory, kteří se rozhodli zakoupit akcie firmy“. Sdružení si najalo renomovanou PR agenturu Bison & Rose, která pomáhá dostat informace do médií. Následkem krize přišli o značné peníze všichni akcionáři, a to nejen ti, kteří drží papíry Orka. Pouze v případě této společnosti ale bylo založeno sdružení minoritních podílníků. „Vždy závisí na investorech, zda se mezi nimi najde někdo, kdo je ochoten do toho jít. Samozřejmě že nelze vyloučit boje o ovládnutí společnosti. Těžko to ale posuzovat,“ říká Patrick Vyroubal.
Kdo konkrétně spolek platí, nebylo zatím zveřejněno. Na internetových stránkách se pouze konstatuje, že příjmy tvoří zejména členské příspěvky, příspěvky a dary fyzických a právnických osob a příjmy z vlastní činnosti či jiných zdrojů. Sdružení prý zastupuje podílníky se zhruba čtrnácti procenty akcií. To ale vedení Orka rozporuje.

Žádní nováčci Členové sdružení SOS Orco a lidé, kteří se veřejně ke spolupráci se sdružením přihlásili, nejsou v byznysu žádnými nováčky. Luboš Smrčka se do povědomí dostal mimo jiné jako někdejší nucený správce CS Fondů. Dle časopisu Týden má nadstandardní vztahy s realitním magnátem Radovanem Vítkem. Uzavřeli prý společně několik výhodných obchodů, z nichž jeden rozlítil například zaniklou státní Českou konsolidační agenturu natolik, že na Smrčku podala trestní oznámení. Zároveň dle týdeníku dosáhla toho, že Smrčka byl odvolán z postu konkurzního správce ve společnosti SG-Industry. Pod stanovami SOS Orka figuruje též jméno Lee Louda. Také Louda působí jako konkurzní správce. V roli likvidátora figuroval například u penzijního fondu Viva.
Ke spolupráci se sdružením SOS Orco se přihlásil britský podnikatel James Woolf, který dle agentury Bloomberg drží 500 akcií. Woolfova společnost Flow East se zabývá realitami, spolupracuje s investiční bankou Goldman Sachs. Woolf před lety jednal o koupi fotbalové Slavie. Woolf tvrdí, že chce být novým šéfem Orka místo Otta. „Hledáme teď podporu mezi akcionáři. Budeme usilovat o změnu vedení, na kterém bych se třeba podílel ve funkci generálního ředitele,“ řekl Woolf Hospodářským novinám. „Současné vedení započalo se spoustou projektů, které často koupilo vysoko nad jejich skutečnou cenou. Firmu je třeba zeštíhlit a potřebuje peníze,“ dodal. Paradoxem je, že Woolf spolupracuje se Stevenem Davisem, bývalým viceprezidentem Orka, který byl ze své pozice za kritizované akvizice spoluodpovědný.
Ott iniciativy drobných akcionářů odmítá. Kvůli nactiutrhání a zveřejňování nepravdivých informací podal žalobu na šéfa sdružení Smrčku. Kvůli podezření z možné manipulace s trhem navíc Orco podalo České národní bance návrh na přezkoumání aktivit SOS Orka. Sdružení namítá, že kroky vedení společnosti „jsou vedeny ve snaze odvést pozornost od podstaty problému“. Na trhu se objevily spekulace, že SOS Orco spíše než hájení zájmů akcionářů vystupuje ve prospěch držitelů dluhopisů. Ti jsou ve výhodnější pozici, kdyby firma skončila v likvidaci. „Nejlépe by na tom byly banky, protože mají zástavy. Potom by byl odškodněn stát, zaměstnanci a držitelé dluhopisů. Až po nich akcionáři. Troufám si odhadovat, že pokud by dnes došlo k likvidaci, akcionáři by dostali čistou nulu. Ti by byli jednoznačně v nejhorší pozici,“ vysvětluje Vyroubal. A dodává: „Stále věřím, že firma může přežít. Bylo by to nejlepším řešením pro všechny.“

Tabulka:
Akcionáři Orka (v procentech)
Prosperita investiční společnost* 6,6
Euro Strategic Holdings *6
Jardenne Corporation *5,31
European Investors *4,7
Capital Research and Management Company *3,06
Burda Martin *2,66
Gauthier Bernard* 2,39
Ott & Co. *2,02
Orco Property Group* 1,6
Pramen: Čekia

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

  • Největší mýty o bolesti zad

  • Profesor Sameš: Porucha lícního nervu není legrace

  • Rekola mění dopravu v českých městech

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít