Lidské kvality a státní zájem

10. června 2010, 19:26 - (red)
10. června 2010, 19:26

Kapitola 231

Svatopluk Cimrman * Znečišťování očišťováním * Symptomatické úniky

Svatopluk Cimrman

Svatopluk Cimrman by se asi jmenovala postava spojující charakter i tužby československých občanů, kdybychom se kdysi jako národy nerozvedli. Češi nyní prožívají unikátním způsobem ztrátu Ladislava Smoljaka, jednoho z Cimrmanových tvůrců. Unikátním proto, že se jim přitom vybavují různé smojakovsko-cimrmanovské hlášky a při pietní vzpomínce jim cukají koutky úst. Takto nějak se tluče na bránu nesmrtelnosti! Svatopluk byl králem Slováků, hřímal nedávno na Bratislavském hradě premiér Robert Fico při odhalení sochy knížete Svatopluka, vládce Velkomoravské říše. Tam však dle slovenských historiků nikdy nesídlil. Pobýval totiž na Moravě, a pokud byl na Slovensku, pak v Nitře. Velkomoravská říše byla prvním slovenským státem, tvrdí neochvějně Fico. A Svatopluk tu byl dávno před svatým Štěpánem a svatým Václavem. Snad i proto je bratislavská socha „svatého Pluka“ o 60 centimetrů vyšší než pražská socha svatého Václava. Sochař Ján Kulich se dnes sice už nevěnuje komunistickým, nýbrž křesťanským motivům, ale výsledek vychází v podstatě nastejno. Jeho poslední opus připomíná spíše Dona Quijota na vzpínající se Rosinantě z grafiky Bohuslava Reynka. Stěží přitom udržet koutky úst v absolutním klidu. I tímto způsobem lze zabušit na bránu nesmrtelnosti, ovšem v jiné kategorii.

Znečišťování očišťováním

Kauza takzvané justiční mafie se znovu dostává do centra pozornosti. V roce 2008 zažalovali státní zástupci Renata Vesecká, Petr Coufal, Pavel Černovský, Libor Grygárek a Arif Salichov, soudce Pavel Kučera a advokát Pavel Němec bývalou ministryni spravedlnosti Marii Benešovou, aby se jim omluvila, protože je kvůli jejich chování nazvala „justiční mafií“. V první instanci dosáhl omluvy Grygárek. Coufal a Salichov své žaloby chytře stáhli. Proti rozsudku se odvolalo tvrdé jádro dosud tak zvané „justiční mafie“ – Vesecká, Černovský, Kučera a Němec. Zřejmě se jim ve sporu zalíbilo a chtějí, aby jména Vesecká, Černovský, Kučera a Němec byla ještě chvíli v souvislosti s označením „justiční mafie“ omílána. Pro žalobce by bylo ideálním výsledkem sporu, že by se Benešová musela omluvit za to, že jména Vesecká, Černovský, Kučera a Němec s pojmem „justiční mafie“ spojila. Dopad bude ale stejný i v opačném případě, protože si za čas již nikdo nevzpomene, zda se Benešová někomu omlouvala, nebo nikoli. Jména Vesecká, Černovský, Kučera a Němec však budou mít i beznadějní sklerotici spolehlivě zafixovaná s pojmem „justiční mafie“.

Symptomatické úniky

Američtí „kontráši“ zatkli vojenského analytika Bradleyho Manninga kvůli podezření, že poskytl internetovému serveru Wikileaks utajované materiály. Známé je zejména video zachycující smrtící vrtulníkový úder v roce 2007 v Bagdádu, při kterém přišlo o život několik nevinných civilistů – dva pracovníci agentury Reuters a jeden Iráčan. Manning se údajně nechal slyšet, že americká armáda důvodně považuje server Wikileaks za bezpečnostní hrozbu, protože on sám jeho provozovateli poskytl ke zveřejnění 260 tisíc utajovaných diplomatických zpráv. V Izraeli byla obviněna bývalá vojačka Anat Kammová ze špionáže. Předala Urimu Blauovi, izraelskému novináři z listu Ha’arec, několik set tajných dokumentů. Ty dle jejího přesvědčení dokazují, že izraelská armáda jednala nezákonně. Například obcházela soudní rozhodnutí a dávala vojákům seznamy Palestinců s pokynem k fyzické likvidaci, ačkoli soud rozhodl, že tito podezřelí mají být pouze zatčeni. Oba procesy vyvolávají mnoho otázek o motivaci těchto mladých lidí. Státní instituce nemívaly problémy s utajováním citlivých informací, bylo-li jejich osazenstvo plně srozuměno se svou činností. Rostoucí počet úniků chráněných informací naznačuje, že něco není v pořádku. Mluvíme přitom o případech, v nichž tyto informace nejsou prodávány, ale zveřejňovány z určité naivity, nesouhlasu, zoufalství, odporu až vzteku, že nápravy nelze dosáhnout jinak. Proto je na místě se ptát, klesá-li profesionální kvalita příslušníků zmíněných bezpečnostních a zpravodajských složek, anebo zda si zachovávají lidské kvality a důstojnost a s některými věcmi se nehodlají smířit.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nepodpořili
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Výrobci základních desek objevili průlomové chlazení napájecích kaskád. Díky Youtuberům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít