Lidovecké buď, anebo

15. září 2010, 13:30 - Petr Nováček
15. září 2010, 13:30

Při celkovém pohledu na českou politickou scénu je KDU-ČSL téměř přehlédnutelná

Stejně špatně jako teď na tom lidovci ještě nebyli. Poprvé za svou 91letou existenci téměř přestali být parlamentní stranou. Vypadli ze sněmovny a v „horní komoře“ poté, co jim většina senátorů zběhla do TOP 09, zbyli jen čtyři, čímž ztratili nárok na samostatný senátorský klub. Nebýt Petra Pitharta, dosud místopředsedy Senátu, byla by KDU-ČSL v „horní komoře“ snadno přehlédnutelná. Takovou už téměř při celkovém pohledu na českou politickou scénu je. Poté, co Ústavní soud odtroubil říjnové volby do sněmovny, se už KDU-ČSL nepodařilo „vrátit do zápasu“.
Zatímco její loňské billboardy, variující plytký slogan „Dobrý den je, když…“, byly jen trapné, to, co předvedla voličům letos zjara, bylo už k pláči. Za stranu hovořil pouze její předseda Cyril Svoboda a zbytek předsednictva mlčel. S výjimkou Svobodovy soudní pře o dědictví domu, v níž se tento praktikující katolík pikantně ocitl proti Charitě, se média přestala lidovci zabývat i v negativní slova smyslu. To už je co říci. Svobodu to nevarovalo. KDU-ČSL, říkal, je v některých médiích vystavena embargu a průzkumy veřejného mínění, jež signalizují vyřazení lidovců ze sněmovny, jsou prý „cinknuté“. Nebyly! Krátce po volebním fiasku KDU-ČSL Svoboda rezignoval a vedení strany přešlo na první místopředsedkyni strany Michaelu Šojdrovou.
Nebylo a není jí co závidět! Strana byla z volební porážky v šoku. Postupně až na Jaroslava Kopřivu, jehož teprve nedávno „spláchla“ aféra na ministerstvu obrany, bylo odvoláno šest lidoveckých náměstků ministrů. Totéž postihlo anebo ještě postihne většinu ze zhruba tří set dalších lidovců zaměstnaných ve státní správě, jež tradičně „zaopatřuje“ předseda strany, pokud ovšem sedí ve vládě anebo jí aspoň šlape na paty z parlamentní opozice. Se ztrátou pozic hrozí lidovcům automaticky další pokles vlivu, neboť ve „výměnných obchodech“ nebudou mít co nabízet. Úřadující předsedkyně Šojdrová navíc převzala stranu obtěžkanou 17milionovým dluhem po jarní volební kampani a čtyři měsíce před dalšími, tentokrát komunálními a senátními volbami. Přitom „úspěch v těchto volbách je pro nás existenční otázkou“, konstatovala po nedávném zasedání Celostátního výboru KDU-ČSL. A měla svatou pravdu! Pokud totiž lidovci v 19 z 27 obvodů, v nichž kandidují, „nezabodují“ aspoň ve dvou, nebude jich opět v Senátu pět. Nebudou mít vlastní senátorský klub, „svého“ místopředsedu Senátu a fakticky ve velké politice skončí. Také proto do Senátu kandidují dle lidovců špičkové osobnosti – úřadující předsedkyně Šojdrová, byť na Kutnohorsku, přestože je z Kroměříže, dále místopředseda KDU-ČSL Jiří Koliba, mimo stranu však neznámý, na jižní Moravě ale obecně oblíbený bývalý hejtman Stanislav Juránek či dlouholetý místopředseda sněmovny Jan Kasal, jenž si na Jihlavsku vyjednal podporu Věcí veřejných (VV). Třeba je dohoda o vzájemné podpoře širší a netýká se jen Jihlavska. Třeba matador Kasal pracuje na tom, aby lidovci případně mohli v Senátu vytvořit společný klub s VV a z velké politiky nevypadli, i kdyby jim voliči nepřáli.
Senát je pro lidovce sice prioritou, ale jejich základna je v městských a hlavně obecních zastupitelstvech. V minulých volbách i tady ztratili, nicméně ze šesti tisíc starostů je stále pět set lidovců! Více než 17 tisíc jmen na lidoveckých komunálních kandidátkách svědčí o jisté mobilizaci strany, jež však není zvenčí příliš patrná. Mezi onou množinou je i kandidát na náchodského starostu, někdejší místopředseda Mladých křesťanských demokratů Pavel Bělobrádek anebo kandidát na brněnského primátora a náměstek toho současného, dle lidovců charizmatický Daniel Rychnovský. Oba mají ve druhé polovině listopadu na žďárském sjezdu KDU-ČSL kandidovat na jejího předsedu. Podle Šojdrové mají být důkazem, že strana není v rozkladu a o funkci předsedy že zájem je. Ano, po peripetiích s Jiřím Čunkem a Cyrilem Svobodou strana ve svém čele potřebuje „nové tváře“ jako sůl, chce-li si uchovat šanci postavit se časem zase na nohy. Obrodný sjezd si však měla svolat hned na červen, a nikoli až na listopad. Pokud by totiž Bělobrádek, Rychnovský, případně jiné „nové tváře“, v říjnových volbách neuspěli, pro nasazení do čela strany se v listopadu stanou nepoužitelnými. Ještě že exposlanec Ludvík Hovorka, věrný zbrojnoš Luxův, a Svobodův Jaroslav Orel a jiné „staré tváře“ jsou prý připraveni kandidovat také. Novým kouskům, jež si KDU-ČSL osvojit musí, chce-li přežít, by ji však těžko naučili.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít