Lidl nakupuje v drůbežárně, která trápí kuřata

08. srpna, 17:45 - dah
08. srpna, 17:45

Britská firma zásobující kuřaty prodejny Lidl a restaurace britského řetězce Nando´s nechává ptáky s vrozenými vadami ve své drůbežárně v jihoanglickém Tauntonu napospas trýznivé smrti. Kuře umístěné do kýblu s mrtvými ptáky umíralo hodinu, zjistili aktivisté, kteří už v minulosti proti řetězci spustili selektivní kampaň.

Drůbežárna se 150 tisíc kuřaty ve čtyřech halách porušila zákon. Skryté kamery aktivistů z veganské skupiny Animal Equality odhalily, že ptáky s vrozenými vadami nechával personál pomalu uhynout. Kvůli tomuto odhalení musela drůbežárna poblíž jihoanglického Tauntonu zastavit chov.

Aktivisté zaznamenali, jak pracovník vhodil živé kuře do kolečka s hromadou již mrtvých či teprve umírajících opeřenců, v němž je ponechal další hodinu než se vrátil, aby jeho obsah vyklopil do jiné nádoby. Až tehdy tomuto kuřeti zakroutil krkem.

Některá z kuřat měla zjevné vrozené vady, byla deformovaná či příliš slabá než aby se postavila na vlastní nohy a nedosáhla kvůli tomu na vodu ani krmivo.

Jak napsal deník Times, firma Cambria, která předmětnou drůbežárnu provozuje, dodává kuřata největšímu anglickému zpracovateli, firmě Faccenda, která drasticky snižuje náklady. Nepřímo o tom svědčí i maloobchodní cena kuřete - pouhé 3 libry (90 korun).

Kuřata mají v drůbežárně strávit 40 dní, tak dlouho ale mnohá z nich nepřežijí. Ta, jimž se to povede, následně cestují v klecích na 250 kilometrů vzdálená jatka firmy Faccenda v hrabství Northamptonshire. Mluvčí Facendy deníku Times sdělil, že do drůbežárny poslal „externího veterináře,“ který měl ověřit další nařčení aktivistů, podle něhož zaměstnanci do zvířat kopali. Tuto praxi potvrdil, odkopávání kuřat nicméně označil za jejich „odhánění z cesty“.


I chov dobytka má k ideálu daleko. Přečtěte si, v čem je problém velkochovů:

Megafarmy zajišťují levné maso. Je ale plné antibiotik


Majitel drůbežárny Paul Vaughan-France se naproti tomu ze zdokumentovaných excesů prý hodlá ponaučit. „Ty obrázky beru jako cennou zpětnou vazbu a udělám vše co bude v mých silách, abych své hospodářství v každém ohledu zlepšil,“ dušoval se. „Mám na místě nezávislého veterináře, a ten je se svými nálezy spokojený,“ dodal ale vzápětí.

Aktivisté mohou být rovněž spokojeni. Nehledě na to, zda drůbežárnu týrání kuřat znepokojuje, či nikoli, jeden z jejích předních odběratelů - řetězec rychlého občerstvení Nando´s - už naznačil, že se ke svému dodavateli otočí zády. Jeho mluvčí ubezpečil, jak mu leží na srdci dobré zacházení se zvířaty, pročež firma spouští rozsáhlé vyšetřování. Kuřata hodlá kupovat pouze od dodavatelů splňujících přísné podmínky společnosti.

Ani Lidlu, který má v živé paměti loňskou kampaň proti velkochovům, nezbude, než aby mezi dodavateli vybíral pečlivěji. Posledně totiž na parkovištích před jeho německými prodejnami postávaly mobilní billboardy s motivem zkrvavené nákupní tašky s logem řetězce a partou zvířat vykukujících přes její okraj.

Dále čtěte:

Výkonný chov. Vodní chladiče zvyšují prasatům komfort. Ta se odvděčují lepším masem

Telecí z vepře, jedovaté olivy. V Evropě přibývá podvodů s potravinami

Ryby ohrožuje „žravost“ Američanů. Spasit je mohou mořské řasy

Čína si zpustošila půdu. Zdravé jídlo se stalo luxusem


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít