Licence na vraždu

21. ledna 2010, 14:37 - Petr Matějček
21. ledna 2010, 14:37

Americká CIA údajně plánovala v Německu likvidaci muže podezřelého z terorismu

Madura Foot, Saxitox a Blackleaf. Nejde o exotické čaje z Dálného východu, ale o jedy, které vyvinula americká zpravodajská služba CIA, aby mohla tiše zabíjet. Koho? Nepřátele státu, islámské atentátníky, válečné lordy anebo hamburské obchodníky. Příběh kolem plánované likvidace německého Syřana Mamouna Darkazanliho, který přinesl americký magazín Vanity Fair, má v sobě větší výbušnost než leckterá trhavina. Po atentátech z roku 2001 totiž CIA údajně do Hamburgu vyslala vražedné komando, jež mělo podnikatele sledovat a zlikvidovat. To vše bez vědomí Němců.

Mezinárodní skandál Tajný úkol amerických expertů na smrt zněl jasně: Find, fix, finish! neboli Najít, zastavit a dodělat! – tři slova, která v Německu způsobila rozruch napříč politickým spektrem. „Zní to jako z akčního filmu, ale jestli se informace amerického časopisu potvrdí, tak to na dlouhou dobu pokazí americko-německé vztahy,“ řekl mluvčí Sociálnědemokratické strany (SPD) Dieter Wiefelspütz. „Bylo by to zcela dechberoucí,“ potvrdil Wolfgang Bosbach z Křesťanskodemokratické unie (CDU) a dodal: „Že Darkazanliho nakonec nezabili, už by nehrálo vůbec žádnou roli.“ Podle poslance Zelených Hanse-Christiana Ströbeleho to vypadá, jak by si CIA v Německu mohla dělat, co se jí zlíbí. „Představte si, co by se stalo, kdybychom my tajně vyslali agenty BND třeba do New Orleans. To by byl okamžitě oheň na střeše. Otázkou zůstává, jak to, že o tom nevěděla naše tajná služba.“ Mluvčí německé vlády se k incidentu zatím nevyjádřil. Koncem ledna se však případem bude zabývat bezpečnostní výbor Spolkového sněmu.
Úřady Spojených států amerických samozřejmě dementovaly, že by CIA zabití německého Syřana plánovala. Jedno je však jisté: Američané si na Darkazanliho, který měl mezi lety 1993 až 1998 vazby na představitele Al-Káidy a znal členy hamburské teroristické buňky, brousí zuby již delší dobu. V roce 2002 dokonce noviny Chicago Tribune psaly, že se ho americká tajná služba v roce 1999 pokoušela rekrutovat jako špiona. Německá vláda to tehda popřela s odůvodněním, že zahraniční tajné služby nesmějí v Německu působit.

Exekutiva exekuce Expert na mezinárodní právo Chicagské univerzity Anthony D’Amato tvrdí, že postup americké vlády je zcela nepřijatelný: „Vražda jednotlivců v dobách míru je porušením lidských práv. Vražda jednotlivců ve válce je válečným zločinem. Oni teror oplácejí terorem.“ Tak například v Afghánistánu má být podle amerického tisku nasazeno více než 200 agentů CIA. Jejich mise jsou však veřejnosti doposud zcela neznámé. Většina z nich totiž probíhá daleko od hotelů, novinářů, v noci, a hlavně beze svědků. „Děláme věci, o nichž bych dříve nevěřil, že jsou možné – zabíjíme lidi,“ řekl novinám jeden z tajných agentů. Ti se pro takové akce pečlivě vybírají. S pomocí psychotestů typu „Minnesota Multiphasic Personality Inventory 2“ se podle britského psychologa Petera Watsona snaží CIA najít pasivně-agresivní jedince. „Takoví lidé jsou klidní, velmi disciplinovaní, mají dynamický charakter. Čas od času však vybuchnou, a pak jsou schopni nepřetržitě vraždit,“ vysvětluje Watson. Jejich charakter odpovídá profilům válečných hrdinů nebo nájemních vrahů. Kdo projde psychotestem, obdrží na závěr ještě speciální výcvik v neuropsychologické laboratoři v San Diegu. V duchu filmu Stanleyho Kubricka „Mechanický pomeranč“ – tam budoucím agentům promítají brutální videa, s jejichž pomocí mají ztratit poslední zábrany zabíjet. Vymývání mozků samozřejmě nefunguje vždy stoprocentně, a tak se semtam u některého ze zaměstnanců tajné služby přece jen objeví svědomí: „Co když někoho vyslýcháte, a pak ho necháte krvácejícího, bez zdravotní pomoci ležet a on umře. Je to vražda? Co když se za to někdy dostanu před soud?“ obává se jeden z tajných agentů. Bezdůvodně. On se před soud totiž nikdy nedostane, stejně jako se veřejnost nikdy nedozví, jak to doopravdy bylo s Mamounem Darkazanlim – o to už se postará strýček Sam.

BOX
Mamoun Darkazanli (51)
– Německý obchodník syrského původu.
– Je podezřelý z napojení na atentátníky z 11. září.
– Je považován za spojku teroristické sítě Al-Káida v Evropě.
– Darkazanliho podpora teroristům ani jeho členství v teroristické buňce se nikdy nepodařily prokázat.
– Podle magazínu Vanity Fair chystala CIA v roce 2005 v Německu jeho likvidaci.
– Informace začalo před nedávnem prověřovat hamburské státní zastupitelství.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít