Libye posiluje vliv

23. října 2008, 20:59 - Eva Jarešová
23. října 2008, 20:59

Afričtí investoři chtějí až pětiprocentní podíl

V Itálii se uskutečnila „kolonizace naruby“. Libye reprezentovaná centrální bankou, suverénním fondem Libyan Investment Authority a Libyan Foreign Bank oznámila zvýšení svého podílu v italské bankovní skupině UniCredit.
Z původně necelého procenta zvýšili Libyjci svůj podíl na 4,23 procenta a jejich investiční apetit nejspíš není ještě u konce.
Afričtí investoři mají údajně zájem až o pětiprocentní podíl. V případě vyššího podílu by podle agentury Reuters musela s transakcí vyslovit souhlas italská centrální banka. Druhá největší banka v Itálii krok libyjských investorů přivítala. Představuje pro ni vítaný příliv kapitálu v době, kdy se stejně jako řada jiných finančních institucí potýká s následky finanční krize. Už na začátku října banka oznámila, že hodlá zvýšit svůj kapitál téměř o sedm miliard eur. I na tom se Libyjci hodlají podílet. Není zcela jasné, kolik za akcie získané na akciové burze libyjští investoři zaplatili. Odhady lehce převyšují miliardu eur.
V návaznosti na krok libyjských investorů bezprostředně stoupla hodnota akcií UniCredit zhruba o deset procent. Země ze severu afrického kontinentu, která byla v minulosti tři desítky let italskou kolonií, by se tak mohla stát největším akcionářem banky. Dosud jím je Fondazione Cassa di Risparmio s pěti procenty.

Nejen banka Jak uvedl deník Financial Times, z tahu Libyjců má možná radost vedení UniCreditu. Italské vládě ale může způsobit vrásky. Suverénní fond Libyan Investment Authority údajně uvažuje i o získání podílu v telekomunikačním operátorovi Telecom Italia. Země už přitom vlastní podíl například ve výrobci automobilů Fiat nebo ve fotbalovém klubu Juventus Turín.
Podle některých italských médií by se mohlo navýšení podílu odrazit i ve složení představenstva banky. Mezi jeho členy by se mohl dostat i zástupce Libye. Taková změna se ale nejspíš nestane bezprostředně. „Členy představenstva volí akcionáři,“ sdělil jeden z členů tohoto statutárního orgánu Piero Gnudi s tím, že při poslední schůzi konané minulý týden se hovořilo jen o běžném chodu banky.
V čele víc než padesát let staré libyjské centrální banky, plně vlastněné státem, stojí guvernér Farhat Umar bin Guidára. Právě on by měl podle některých informací africké investory v představenstvu banky zastupovat. Podrobnější a ověřitelné informace o některých libyjských subjektech, jež se transakce zúčastnily, je obtížné získat.
Podle údajů SWF Institute, který mapuje problematiku světových suverénních fondů, by dva roky starý fond Libyan Investment Authority měl disponovat sumou okolo padesáti miliard dolarů. Své investice provádí prostřednictvím externích manažerů.
Česká UniCredit Bank, která je součástí bankovní skupiny UniCredit, zvýšení podílu Libyjců podle svého oficiálního vyjádření oceňuje. „Tato událost nebude mít žádný vliv na UniCredit Bank v ČR. Skupina UniCredit vítá tuto významnou investici ze strany libyjské centrální banky. Je výrazem důvěry v dlouhodobou úspěšnost UniCreditu, ve strategii této banky a také v její vedení,“ uvedl tiskový mluvčí Tomáš Pavlík.

Kam s petrodolary? Vztahy mezi Itálií a Libyí, jež byly dlouhou dobu chladné, se v posledním období zlepšily. V srpnu byla mezi oběma státy podepsána dohoda, podle níž Italové jako kompenzaci za příkoří způsobená kolonialismem investují v Libyi přibližně pět miliard eur do výstavby nové infrastruktury.
Hojné dolarové rezervy v libyjských suverénních fondech a centrální bance mají původ v ropném bohatství země. Stát s rozlohou téměř milion osm set tisíc kilometrů čtverečních a pěti a půl milionu obyvateli, má největší ropné zásoby na africkém kontinentu. Podle potvrzených údajů jde zhruba o tři procenta všech světových zásob, odhady předpokládaných rezerv jsou ale mnohem vyšší.

BOX
Auta i fotbal Kromě podílu v bance UniCredit vlastní Libye prostřednictvím státních subjektů podíly v těchto italských společnostech:
- Automobilka Fiat (méně než dvě procenta)
- Fotbalový klub Juventus Turín (7,5 procenta)
- Textilní společnost Olcese (21,7 procenta)
- Telekomunikační společnost Retelit (14,8 procenta) - Libye údajně brzy plánuje investovat i do Telekom Italia Pramen: Reuters

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít