Libor Dvořák: Rusko couvat nechce. Nebo neumí

22. ledna 2015, 06:55 - Libor Dvořák
22. ledna 2015, 06:55

Spění k nenápadné defenzivě. Tak bychom mohli vystihnout ráz včerejšího vystoupení ruského ministra zahraničí Lavrova v Moskvě. Odehrála se pár hodin po Obamově velmi zdařilém poselství o stavu Unie a zhruba stejných pár hodin před berlínskou schůzkou ministrů zahraničí v takzvaném normandském formátu, tedy šéfů diplomacií Německa, Francie, Ukrajiny a Ruska. Horší okolnosti by si snad pan ministr neuměl ani představit. Jaká byla jeho témata?

Samozřejmě Ukrajina, ale také údajná neblahá úloha USA ve světové politice vyjádřená především snahou vládnout všem. Nechybělo ani ujištění, že Rusko není v současné ukrajinské krizi nijak zaangažováno, respektive že mu to doposud „nikdo nedokázal“.

Pokud jde o Ukrajinu, Sergej Lavrov tvrdí, že jeho země usiluje o řešení „přesně v duchu minských dohod“ z loňského září. Problém je prý ale v tom, že Ukrajina minské dohody nerespektuje. Moskva se prý přitom snaží dosáhnout především stažení těžkých zbraní na obou stranách nepříliš jasné fronty. To je hezké přání, jen je škoda, že jich na straně separatistů stále tolik je – a zjevně jich vytrvale přibývá.

V takříkajíc ideologické části svých úvah se Lavrov opět vrátil k nebezpečí „fašismu a nacismu“ na Ukrajině a cílem jeho výpadů se stal zejména jeden z mužů Majdanu – Dmytro Jaroš. Ten je prý se svými extremistickými názory jednou z hlavních překážek na cestě k mírovému urovnání situace. Ještě důslednější byla Lavrovova kritika Obamova poselství. K tomu šéf ruské diplomacie poznamenal, že Spojené státy se (neoprávněně) cítí být, jak jejich představitelé sami říkají, „zemí číslo jedna“, která bude rozhodovat o světovém politickém řádu. Právě Američané prý Evropany a také Japonce donutili, aby šli společně s nimi do protiruských sankcí. Podle Lavrova ovšem už dobrá polovina evropských zemí „volá naopak po jejich zrušení“.

Jak řekl v televizi politolog Jan Šír, celé to vypadalo tak trochu jako „test inteligence p.t. posluchačstva“. K tomu jen dodejme, že Lavrov si jistě nemyslel, že 400 novinářů v sále a miliony u televizních obrazovek po celém světě budou jeho slova brát vážně, když vědí, co vědí, totiž že Moskva ukrajinský konflikt vyvolala a zatím z něj nehodlá nebo neumí vycouvat. Byl to řečnický výkon skoro výhradně pro domácí publikum.

Lavrov si samozřejmě počínal jako profesionální diplomat a jeden z nejdůležitějších mužů ruského vedení. Ani rezervovaný tón jeho vystoupení však nedokázal zastřít nepochybnou únavu ze všeho, čemu jako ruský ministr zahraničí musí v posledních měsících čelit. Navíc jako jeden z členů absolutní špičky světové diplomacie musí vědět, že v angažmá své vlády slouží věci, které se sloužit nemá. Jeho paměti, pokud nějaké jednou napíše, a měl by, budou rozhodně zajímavé.


Čtěte také:

Lavrov: Rusko může na Krymu rozmístit jaderné zbraně

Lavrov: Západ chce pomocí sankcí svrhnout ruský režim

Lavrov: Moskva uzná volby separatistů na východě Ukrajiny

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít