Libor Dvořák: Ruské peníze se do Ruska jen tak nevrátí

28. března 2013, 09:36 - Libor Dvořák
28. března 2013, 09:36

Pro Rusy, kteří měli své peníze uložené v bankách kyperského daňového ráje, byla poslední opatření kyperské vlády skutečným šokem. Ten se neustále prohlubuje úměrně tomu, jak stoupá procento, které by mohlo být jednoduše zabaveno z účtů, na nichž leží více než sto tisíc eur.

Ani ruský establishment se nemůže shodnout v názoru na to, jak opatření na záchranu kyperských bank hodnotit. Zatímco premiér Dmitrij Medveděv označil plán, na němž se dohodly EU, Mezinárodní měnový fond a Kypr, za „loupež naloupeného“, prezident Putin vládu pověřil rekonstrukcí dosavadního dluhu Nikósie vůči Moskvě.

Kyperští finanční poradci však tvrdí, že žádnou lavinu telefonátů od ruských klientů, kteří by se domáhali vybrání svých tučných úložek, nezaznamenali. Bohatí Rusové s kyperskými bankovními konty si totiž přece jen byli už dlouho dobře vědomi toho, že mraky nad Kyprem se stahují, i když asi nečekali tvrdost posledních opatření. Ředitel moskevské kanceláře poradenské firmy TaxConsulting UK Eduard Savuljak dokonce říká, že neviděl jediného člověka, který by prohlásil: „Na Kypru všechno balím, protože tohle mi nevyhovuje.“ Pro Rusy je samozřejmě nepříjemné, že měřítko ztrát, jež kyperské bankovnictví a zároveň i celý stát utrpí, neumějí v tuto chvíli odhadnout ani sami Kypřané. Ruští finanční odborníci se proto do žádných propočtů zatím nepouštějí. Jak řekl ruský první vicepremiér Šuvalov, úřady „zatím nemají v ruce žádná přesnější čísla, která by alespoň napovídala, o jaké peníze ruští investoři na Kypru přijdou“.

Putin přesto ministerstvu financí i celé vládě uložil, aby kyperský dluh ve výši 2,5 miliardy eur byl rekonstruován – aby splatnost byla prodloužena a úroková sazba snížena. To vše těsně poté, co kyperský ministr financí Michalis Sarris právě těchto věcí během své návštěvy Moskvy minulý týden nedosáhl. Prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov novinářům vysvětlil, že jeho šéf je „veden snahou podpořit úsilí kyperského vedení současnou krizi přemoci“.

Bohatí ruští investoři, kteří v kyperských bankách mohou mít dohromady něco přes třicet miliard dolarů, samozřejmě pokukují po jiných adresách, kam by se mohli se svým kapitálem přestěhovat. V žádném případě to ale nebude Rusko, jak by si přál jejich prezident Putin.

Zajímavé příležitosti podle ruských finančníků skýtá zejména ostrov Man, Švýcarsko či Lichtenštejnsko, ale ani tam Rusové se svými vklady zřejmě nijak zvlášť spěchat nebudou. Každý z těchto regionů má svá pravidla, která jsou na jedné straně o dost tvrdší, než byla doposud ta kyperská, ale stále o mnoho přívětivější než ta ruská. Nová adresa pro velkou část ruských vkladů se tedy zřejmě teprve hledá.

Autor je komentátorem Českého rozhlasu


Čtěte také:

Ruský oligarcha opuští politiku kvůli majetku v cizině

Ze zachraňovaného Kypru odtekly miliardy

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít