Libor Dvořák: Ruské peníze se do Ruska jen tak nevrátí

28. března 2013, 09:36 - Libor Dvořák
28. března 2013, 09:36

Pro Rusy, kteří měli své peníze uložené v bankách kyperského daňového ráje, byla poslední opatření kyperské vlády skutečným šokem. Ten se neustále prohlubuje úměrně tomu, jak stoupá procento, které by mohlo být jednoduše zabaveno z účtů, na nichž leží více než sto tisíc eur.

Ani ruský establishment se nemůže shodnout v názoru na to, jak opatření na záchranu kyperských bank hodnotit. Zatímco premiér Dmitrij Medveděv označil plán, na němž se dohodly EU, Mezinárodní měnový fond a Kypr, za „loupež naloupeného“, prezident Putin vládu pověřil rekonstrukcí dosavadního dluhu Nikósie vůči Moskvě.

Kyperští finanční poradci však tvrdí, že žádnou lavinu telefonátů od ruských klientů, kteří by se domáhali vybrání svých tučných úložek, nezaznamenali. Bohatí Rusové s kyperskými bankovními konty si totiž přece jen byli už dlouho dobře vědomi toho, že mraky nad Kyprem se stahují, i když asi nečekali tvrdost posledních opatření. Ředitel moskevské kanceláře poradenské firmy TaxConsulting UK Eduard Savuljak dokonce říká, že neviděl jediného člověka, který by prohlásil: „Na Kypru všechno balím, protože tohle mi nevyhovuje.“ Pro Rusy je samozřejmě nepříjemné, že měřítko ztrát, jež kyperské bankovnictví a zároveň i celý stát utrpí, neumějí v tuto chvíli odhadnout ani sami Kypřané. Ruští finanční odborníci se proto do žádných propočtů zatím nepouštějí. Jak řekl ruský první vicepremiér Šuvalov, úřady „zatím nemají v ruce žádná přesnější čísla, která by alespoň napovídala, o jaké peníze ruští investoři na Kypru přijdou“.

Putin přesto ministerstvu financí i celé vládě uložil, aby kyperský dluh ve výši 2,5 miliardy eur byl rekonstruován – aby splatnost byla prodloužena a úroková sazba snížena. To vše těsně poté, co kyperský ministr financí Michalis Sarris právě těchto věcí během své návštěvy Moskvy minulý týden nedosáhl. Prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov novinářům vysvětlil, že jeho šéf je „veden snahou podpořit úsilí kyperského vedení současnou krizi přemoci“.

Bohatí ruští investoři, kteří v kyperských bankách mohou mít dohromady něco přes třicet miliard dolarů, samozřejmě pokukují po jiných adresách, kam by se mohli se svým kapitálem přestěhovat. V žádném případě to ale nebude Rusko, jak by si přál jejich prezident Putin.

Zajímavé příležitosti podle ruských finančníků skýtá zejména ostrov Man, Švýcarsko či Lichtenštejnsko, ale ani tam Rusové se svými vklady zřejmě nijak zvlášť spěchat nebudou. Každý z těchto regionů má svá pravidla, která jsou na jedné straně o dost tvrdší, než byla doposud ta kyperská, ale stále o mnoho přívětivější než ta ruská. Nová adresa pro velkou část ruských vkladů se tedy zřejmě teprve hledá.

Autor je komentátorem Českého rozhlasu


Čtěte také:

Ruský oligarcha opuští politiku kvůli majetku v cizině

Ze zachraňovaného Kypru odtekly miliardy

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít