Article, show

Libor Dvořák: Ruská politika se rozhoupává

11. září 2013, 09:00 - Libor Dvořák
11. září 2013, 09:00

Nerozhoupávejte loď ku, prosil staronový moskevský starosta poté, co bylo zřejmé, že druhé kolo primátorských voleb v Moskvě se konat nebude. Dosavadní hlava města získala sice mírně, ale přece jen nadpoloviční počet hlasů.

Něco málo přes 50 procent Sobjaninových hlasů na straně jedné a něco málo pod 30 procent hlasů pro Navalného na straně druhé lze však číst i jinak. Při současném poměru sil v ruské politice lze tento výsledek považovat málem za drtivou porážku kremelského vazala. Pokud jde o prosbu staronového starosty ohledně loď ky, reagoval bezesporu už na pondělní shromáždění stoupenců jeho hlavního soupeře Alexeje Navalného, na shromáždění, jemuž ovšem Sobjaninova radnice celkem bez problémů požehnala. Loď ka se zřejmě zase tak moc nerozhoupala, protože na Bolotné náměstí přišlo jen devět tisíc lidí, kteří označují volby za zmanipulované.

Průběh klání byl opravdu zajímavý. Sobjaninův výsledek průběžně klesal od 57 procent níže, kdežto Navalnyj vytrvale stoupal. Jak usuzuje americký časopis Forbes, mohlo se stát, že tyto volby byly z kremelského dopuštění „téměř čisté“, aby si Putinova moc vyzkoušela, jak na tom přinejmenším v Moskvě vlastně vůbec je. Pár procent potřebných k překročení 50procentní hranice pak bylo jako obvykle připsáno na úrovni ústřední volební komise. Je ovšem třeba říci, že stížností na průběh voleb bylo tentokrát podstatně méně než třeba předloni v prosinci, kdy se volilo do Státní dumy.

Politologové si samozřejmě kladou otázku, z čeho plyne nečekaně dobrý, snad až impozantní výsledek opozičníka Navalného. Za hlavní důvod považují extrémně nízkou účast, která dosáhla jen 32 procent. Opoziční voliči k urnám svorně vyrazili, zatímco vyznavači Putinova Jednotného Ruska, které Sobjanin reprezentuje, si řekli, že stejně vyhraje, a odjeli na své dači. Sergej Sobjanin navíc podle odborníků v předvolební kampani „nejel na plný plyn“. Na druhé straně problém všech opozičních kandidátů Navalného typu vidí ruští politologové v tom, že pro takové politiky je volebním stropem zhruba 30 procent hlasů. Většinu ruských voličů zkrátka tvoří postsovětští tradicionalisté a ti volí stávající panstvo. Z čehož plyne, že Navalnyj by zřejmě nevyhrál, ani kdyby se konalo druhé kolo.

Možná ještě dodejme, že zajímavé výsledky přinesly ruské komunální volby i jinde než v Moskvě. V uralském Jekatěrinburgu tamní bojovník proti narkotikům Jevgenij Rojzman bez peněz a prakticky bez kampaně porazil představitele Jednotného Ruska Silina. A když už jsme u řeči čísel, tam, kde se volila regionální zastupitelstva, tentokrát Jednotné Rusko nesbíralo kolem poloviny hlasů jako dřív, ale spíše jen kolem třetiny. Což je také pozoruhodný a pro ruskou politiku nadějný signál.

Autor je komentátorem Českého rozhlasu Plus


Čtěte také:

Obama: Syrský konflikt ohrožuje bezpečnost USA. Rozhodnutí se ale odkládá

Asad se přestal obávat operace USA, nechal bombardovat povstalce v Damašku

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost.…
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít