Libor Dvořák: Byznys s Rusy? Ano, ale...

29. května 2013, 09:35 - Libor Dvořák
29. května 2013, 09:35

Češi jsou eurorealisté, odpověděl Petr Nečas před setkáním s Dmitrijem Medveděvem na otázku jednoho ruského novináře, zda jsou Češi ve vztahu k EU spíše entuziasty, či skeptiky. Tímto výrokem na tomto místě jako by jen podtrhl, že Česko je sice integrální součástí unie, ale že to neznamená, že by nebylo ochotno udržovat čilé politické i hospodářské kontakty se státy mimo tento rámec. Že Rusko do této kategorie patří, se zdá být mimo vší pochybnost.

S Medveděvem Petr Nečas hovořil hlavně o stabilních ruských dodávkách ropy a zemního plynu, ale na přetřes přišla i otázka dostavby Temelína, o niž v souboji s firmou Westinghouse usiluje i ruskočeské konsorcium. Podobně jako před ním vrcholní představitelé Rosatomu v posledním roce zalobboval si v této otázce i ruský premiér. Ten totiž v rozhovoru s Nečasem prohlásil, že pokud v konkurzu zvítězí rusko-české konsorcium MIR.1200, mohou čeští subdodavatelé očekávat zakázky bratru za 156 miliard korun. Nečas zase zdůraznil, že čeští podnikatelé by v Rusku nejen rádi nakupovali, ale také do největší země světa expandovali a investovali tu.

Zajímavá byla i rozprava o břidlicovém plynu: Nečas poukázal na to, že v našich končinách v posledních sedmi letech cena zemního plynu o 38 procent stoupla, zatímco v USA o 66 procent poklesla. Především proto, že pokud jde o břidlicový plyn a jeho využití, jsou Američané nejdál ze všech. Česká republika podle Nečase s průzkumem svých případných zásob, natožpak s těžbou, ještě počká – hlavně z ekologických důvodů. Proto ostatně ten zájem o spolehlivé dodávky ruských energetických surovin.

Prezident Putin při setkání s Petrem Nečasem ve své rezidenci Bočarov Ručej připomněl, že obchodní obrat mezi oběma zeměmi se v loňském roce znovu vrátil na předkrizovou úroveň a jeví tendence k dalšímu růstu. Česko pak označil za tradičního ruského partnera, jemuž je třeba věnovat zvláštní pozornost.

Posledně řečené je samozřejmě běžná politická zdvořilostní floskule. Nicméně v tomto případě v sobě nese i zcela konkrétní význam. Zvláštní pozornost Rusko věnuje nejen České republice, ale celému středoevropskému prostoru. Svůj bývalý vliv tu už do jisté míry a v jistém smyslu obnovilo a z ruského pohledu je zcela přirozené, že by ho rádo ještě dále posílilo. A to je vlastně hlavní problém celých našich vztahů s Ruskou federací: jak to udělat, aby pro nás byly výhodné, ale aby zároveň nakonec nepřinesly to, co můžeme pozorovat v řadě postsovětských republik – nejen v Moldavsku a ve Střední Asii, ale třeba také na Ukrajině. V těchto oblastech se totiž váha ruské přítomnosti, zejména hospodářské, zvýšila natolik, že už přerostla spíše v jednostrannou závislost. A o něco takového bychom jistě nestáli.

Autor je komentátorem Českého rozhlasu Plus


Čtěte také:

České firmy v Petrohradu podepsaly dohody za stovky milionů eur

Nečas se podbízí Putinovi. Pussy Riot jsou podle něj falešné modly

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Tip: Chtějí po vás telefonní číslo kvůli registraci? Která SIM je pro to nejlepší?
Microsoftu se daří hlavně díky Office a cloudu. Zdvojnásobil zisk
Podíl používanosti Creators Updatu poprvé překonal Anniversary Update
Intel uvádí AI akcelerátor v podobě USB klíčenky, má výkon 0,1 TFLOPS při 1W spotřebě
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít