Líbí se u nás i Japoncům

29. března 2005, 00:00 - admin
29. března 2005, 00:00

HEJTMAN PETR SKOKAN: Dobrá poloha, vzdělaná pracovní síla, dlouholetá tradice výrobních oborů. To jsou podle hejtmana Petra Skokana (ODS) jen některá z lákadel, jež může Liberecký kraj nabídnout podnikatelům. * V čem vidíte hlavní přednost Libereckého kraje z hlediska podnikání?

HEJTMAN PETR SKOKAN:

Dobrá poloha, vzdělaná pracovní síla, dlouholetá tradice výrobních oborů. To jsou podle hejtmana Petra Skokana (ODS) jen některá z lákadel, jež může Liberecký kraj nabídnout podnikatelům.

* V čem vidíte hlavní přednost Libereckého kraje z hlediska podnikání?

Hlavní výhoda spočívá v geografické poloze regionu. Sousedíme se třemi dalšími kraji - ústeckým, středočeským a královéhradeckým. Zároveň máme dlouhou hranici s Polskem aNěmeckem. Jsme součástí Euroregionu Nisa. Umožňuje to dobrou přeshraniční spolupráci podnikatelů. Na hranicích je 18 přechodů, chystáme otevření dalších patnácti.

* Jaká podpora je pro podnikatele ve vašem kraji připravena?

Je tu 19 průmyslových zón o rozloze větší než dva hektary. Za velký úspěch považuji zejména to, že v Liberci se podařilo vytvořit průmyslovou zónu bez nějaké zásadní státní pomoci. Vznikla iniciativou samotných podnikatelů ve spolupráci s libereckou radnicí. V kraji funguje pět informačních míst pro podnikatele.

* Jak je na tom region co do pracovní síly?

Nabízíme vzdělané mladé lidi. Máme tu 46 středních škol zřizovaných krajem a ještě 14 soukromých. Ty spolu s Technickou univerzitou v Liberci zajišťují dostatečně kvalifikovanou pracovní sílu. Právě díky tomu se povedlo do liberecké průmyslové zóny přilákat třeba i japonskou firmu Denso. Přitom Japonci jsou známí nejvyššími nároky na pracovníky a jejich vzdělání.

* V severních Čechách se tradičně dařilo sklářskému a textilnímu průmyslu. Platí to stále?

Zejména Jablonecko a Novoborsko, zaměřené na export skla a bižuterie, se dostaly do problémů kvůli poklesu kurzu dolaru. Ale k většímu nárůstu nezaměstnanosti nedošlo zejména proto, že přišly nové příležitosti v automobilovém průmyslu. Malé firmy do 50 zaměstnanců se v současnosti zaměřují zejména na plastikářskou výrobu, strojní zámečnictví nebo elektrotechniku. Pozůstatky textilní výroby se sdružily převážně do skupiny Hybler Group. Místní textilky se snaží specializovat. Vyrábí pracovní oděvy, ale třeba i vojenské uniformy, které nejsou za tmy viditelné ani přístroji pro noční vidění a používají je i síly NATO.

* Které části kraje jsou z hlediska podnikání nejúspěšnější a které méně?

Velké zázemí podnikatelů je v Libereckém a Jabloneckém okrese. Zde převzali při privatizaci většinu podniků čeští podnikatelé. Naopak třeba na Českolipsku trochu chybí malé a střední podniky, které by vlastnili čeští majitelé. Zaměstnanost tam zajišťují hlavně zahraniční investoři a pobočky nadnárodních koncernů. Je to třeba pobočka společnosti Delfi Packard, která je největším zaměstnavatelem na Českolipsku. Pracuje u ní 2800 lidí. Tradiční výrobu vagonů převzala kanadská společnost Bombardier. Pak jsou tu firmy, které se zapojují do automobilového průmyslu, třeba Johnson Controls. Svou pobočku tu má i Varta. S cizími investory ale vzniká problém v tom, že tu nemají své vedení. Lokální zástupci mají totiž jen omezené rozhodovací kompetence, což se projeví při jednání s krajem.

* Hraje při přilákání firem roli i atmosféra regionu?

Ano, nejde jenom o to zázemí, tedy připravenost území, železniční spojení nebo inženýrské sítě. Firmy si prostředí vybírají částečně i podle jiných parametrů. Jestli najdou adekvátní bydlení, co mohou dělat ve volném čase atd. To vše v dobré kvalitě Liberecký kraj nabízí.

* Nakolik spolupracujete s krajskou hospodářskou komorou?

V minulých letech jsme organizovali různé semináře pro podnikatele. Loni jsme spolupracovali na vyhlášení Stavby roku 2004. Bohužel předešlé vedení kraje nezařadilo krajskou hospodářskou komoru do projektu Partnerství. My jsme se na tom nyní s komorou dohodli, takže bude moct přes projekt žádat o peníze Evropskou unii a přitom se opřít o podporu kraje.

* Kraje se často dostávají do střetu s centrální státní mocí. Vadí něco i Libereckému kraji?

Největší problém je samozřejmě v tom, že stát na nás převedl povinnost udržovat silnice druhé a třetí třídy, ale nedal nám na to adekvátní množství peněz. V Libereckém kraji je potřeba renovovat silnice za zhruba 2 miliardy 300 milionů korun. Ale letos na to máme v rozpočtu pouhých 83 milionů korun. Za 30 let by se tak silnice definitivně rozbily. Rozhodli jsme se proto, že nebudeme čekat, až nám stát nějaké prostředky konečně dá, protože ta situace je katastrofální. Jednáme proto s Evropskou investiční bankou o úvěru na 700 milionů korun.

* Máte problémy s reorganizací státní správy?

Ano, postrádáme tu řadu státních institucí. Stát si stanovil nějaké územní členění a pak ho sám nerespektuje. Týká se to třeba finančních úřadů, obchodní inspekce, inspekce bezpečnosti práce, soudů. Nemáme tu například sídlo krajského soudu. Obchodní spory tak musí podnikatelé jezdit řešit na Krajský soud v Ústí nad Labem, eventuálně do Hradce Králové.

* Jaké plány máte pro nejbližší budoucnost?

Především bychom chtěli schválit územní plán Libereckého kraje, aby bylo jasné, které oblasti jsou určeny k podnikání, které k turistice a které k ochraně přírody. Chceme také získat bývalý vojenský prostor Ralsko, který dříve obývala sovětská armáda. Jsme druhý nejmenší kraj v Česku a Ralsko nám ještě ukusuje další území. Je to plocha velká jako Praha, ale hustota obyvatel je tam jak v Grónsku. Ralsko vlastní státní dceřiná společnost. My jako kraj chceme to území získat a nabídnout ho investorům. Víme, že některé firmy chtějí ven z Prahy, která je drahá a přeplněná. A Ralsko je blízko dálnice, v dobrém dosahu Prahy. Takže je to velmi slibná lokalita.

PETR SKOKAN

Narodil se 27. května 1963 v Prachaticích. Po docházce na českolipskou základní školu absolvoval Střední průmyslovou školu stavební v Liberci.

Poté nastoupil do společnosti Pozemní stavby Liberec. V roce 1989 začal podnikat jako živnostník. V roce 1992 vstoupil do ODS. V letech 1998 a 2002 byl zvolen starostou České Lípy, v roce 2004 pak hejtmanem Libereckého kraje.

Foto popis| „Stát na nás převedl povinnosti, ale nedal nám adekvátní množství peněz,“ říká Skokan.

Foto autor| foto: Profit - Jiří Příhonský

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít