Liberecko chce plynofikovat veškerou hromadnou dopravu

16. září 2002, 00:00 - (vs)
16. září 2002, 00:00

První vlaštovkou v hromadném zavádění plynového pohonu do veřejné dopravy se zřejmě stane Liberecký kraj. Převedení dopravy, zejména autobusů, z nafty na zemní plyn je obsahem projektu "Ekologizace dopravy v Libereckém kraji", který se nyní připravuje na Liberecku.

První vlaštovkou v hromadném zavádění plynového pohonu do veřejné dopravy se zřejmě stane Liberecký kraj.

Převedení dopravy, zejména autobusů, z nafty na zemní plyn je obsahem projektu „Ekologizace dopravy v Libereckém kraji“, který se nyní připravuje na Liberecku. Realizace projektu by měla vést ke snížení negativních dopadů na životní prostředí způsobené ve městech zejména naftovými motory. Liberecký kraj se tak jako první kraj v České republice přihlásil v rozvoji dopravy k trendům prosazovaným v Evropské unii. „Cílem je převedení veškeré hromadné dopravy na zemní plyn a výstavba čerpacích stanic na plyn,“ řekl Profitu zástupce libereckého hejtmana Luděk Suchomel.

Přidá se i železnice?

Projekt by se měl realizovat do dvou let. „Do budoucna se to může týkat i železnice,“ nevyloučil Suchomel, že záměr dostane širší uplatnění. Zatím se schází každý měsíc koordinační pracovní skupina složená ze zástupců odborů Krajského úřadu v Liberci, zástupců měst a ČSAD v Jablonci nad Nisou, Liberci a Semilech. Schůzek se zúčastnili rovněž zástupci ČSAD BUS v Ústí nad Labem. Tato firma na severu Čech realizuje rozsáhlý program plynofikace svého autoparku, který je třetí největší v České republice. V náročných podmínkách městského provozu v Liberci rovněž testuje tři autobusy na plyn. Podle Suchomela je projekt v tuto chvíli na začátku. Nejprve budou zpracovány vstupní informace a posouzen ekologický a ekonomický přínos plynu v dopravě. Následovat bude studie proveditelnosti. Zástupce hejtmana předpokládá, že nedojde k hromadné výměně autobusů, ale půjde se cestou postupných kroků. Místo vyřazených vozidel z provozu by dopravní podniky nakupovaly nové plynové autobusy. Kraj by se na nákupech finančně podílel. Dalšími finančními zdroji by měly být státní fondy pro dopravu a životní prostředí i podpůrné fondy EU. Postavit síť čerpacích stanic pro tento účel má Severočeská plynárenská. Ta v loňském roce ve spolupráci s ČSAD Liberec postavila nákladem 13 milionů korun čerpací stanici v Liberci a dopravci ji pronajala.

Jeden autobus v Liberci, jeden v Jablonci

ČSAD Liberec provozuje zatím jeden plynový autobus. Podle ředitele firmy Petra Wasserbauera je provoz plynového autobusu, který zabezpečuje dopravu mezi Libercem a Frýdlantem, ekonomicky velmi výhodný. „Náklady na kilometr má o 40 procent nižší než naftové autobusy,“ uvedl k tomu Wasserbauer. ČSAD připravuje proto přestavbu dalšího autobusu na plyn. ČSAD Jablonec nad Nisou již rok testuje provoz plynového autobusu Karosa 934, který mu dodala firma EkoGas Auto. Vůz se osvědčil zejména v zimě, kdy zvládal i náročnou horskou linku z Jablonce do Bedřichova, kam se autobusy vybavené slabšími naftovými motory nemohly dostat. Nejedná se o přestavěný autobus z naftového na plynový pohon, ale zabudování již továrně vyrobeného plynového motoru Liaz do autobusu. Plynofikací autobusů s využitím motorů Liaz by se podle Suchomela také udržela zaměstnanost v jablonecké firmě Jamot, dříve Škoda motory, která plynové motory Liaz vyrábí. Podle expertů plynové motory Liaz patří k nejlepším v Evropě, při nízké spotřebě paliva jsou spolehlivé a mají dobrý výkon. Prodávají se nyní hlavně na Slovensko, kde se uskutečňuje rozsáhlá přestavba starších naftových autobusů na plynové. Na vývoji plynových motorů Liaz se podílel rovněž kolektiv pracovníků Technické univerzity v Liberci.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít