Liberec láká další podnikatele

30. dubna 2007, 00:00 - (tj)
30. dubna 2007, 00:00

Relativní dostatek pozemků, dobrá dopravní obslužnost a historická tradice průmyslového města pod Jizerskými horami. To jsou atributy metropole severních Čech Liberce, na něž vedení města sází při lákání dalších investorů.

Právě ve městě pod Ještědem se minulý týden konalo další z řady podnikatelských setkání Profitu, kterého se zúčastnily tři desítky zástupců podnikatelské sféry i místní samosprávy. Největší zájem vzbudila přednáška Davida Groliga z Evropského kompetenčního centra financování z fondů Evropské unie HVB Bank.

Ten upozornil především na nutnost sehnat si před podáním žádosti o dotaci z evropských fondů co nejvíce informací o podmínkách jejího získání. „Nechtějte dotaci za každou cenu, nepřizpůsobujte projekt za každou cenu konkrétní dotaci,“ varoval Grolig. Podle jeho slov je pro každou firmu velmi důležitý výběr vhodné poradenské firmy nebo odborníka, který dotace „ovládá“ a opravdu pomůže. „Poradců na trhu je hodně, vybrat správného je problém,“ zdůraznil.

S tímto konstatováním také podle Groliga souvisí fakt, že dotace není nároková a ani sebelépe připravený projekt na ni z různých důvodů nemusí dosáhnout. Z toho tedy opět pramení zásada, že žádná firma by neměla spoléhat pouze na to, co dostane od státu případně v tomto případě z fondů Evropské unie. „Pokud firma dotaci obdrží, je nutné přesně dodržet projekt a závazky, ke kterým se firma zavázala v žádosti o dotaci,“ připomněl Grolig další zásadu.

Samotné město Liberec žije v těchto měsících podle náměstka libereckého primátora Ivo Palouše přípravou na pořádání mistrovství světa v lyžování, které se na Liberecku uskuteční za necelé dva roky. Samotná sportoviště sice vznikají mimo město, libereckou radnici ale trápí problémy s výstavbou zázemí šampionátu, zejména pak ubytování pro sportovce. Původně totiž město chtělo požádat o dotaci z evropských fondů na výstavbu 450 bytů, které by po skončení mistrovství sloužily jako chráněné byty. „Bohužel jsme ale narazili na omezení ze strany Evropské unie, podle nějž není možné jednomu subjektu poskytnout větší podporu než 200 tisíc eur. A za necelých šest milionů korun prostě tolik bytů nepostavíme,“ zdůraznil Palouš. V současné době tedy město vyjednává o případné státní pomoci. „Uvidíme, jak se k tomu vláda postaví, zda dostaneme celý požadovaný rozsah dotace,“ uvedl. Stát by měl Liberci pomoci i s úpravou terminálu na Fügnerově náměstí.

Jinak se Liberec v poslední době stává městem zaslíbeným obchodům. V současné době se rozvíjí zejména obchodní řetězce. Na Šaldově náměstí se buduje obchodní dům s bytovými jednotkami a parkováním, společnost Development staví nové obchodní centrum Forum na místě současného obchodního domu Tesco. Místo Textilany bude obchodní dům Promenáda, obchodní galerie Perštýn zase vyroste v blízkosti dnešního Teska. Poslední obchodní dům vzniká v průmyslové zóně Sever. „Investorům se snažíme maximálně vyhovět. Můžeme jim nabídnout pozemky či nemovitosti, můžeme změnit územní plán. Jediné, co jim nabídnout nemůžeme, jsou finance,“ dodal Palouš.

Podnikatelská setkání Profitu jsou také místem prezentace hlavního partnera těchto akcí, skupiny UniCredit Group. Nejinak tomu bylo v Liberci, kde služby určené zejména malým a středním podnikatelům postupně představili zástupci Živnostenské banky, CAC Leasing, Pioneer Investments a HVB.

Sympatickým průvodcem večera byl opět oblíbený moderátor Jiří Richter. Ten zúročil i svou hereckou průpravu. Po sedmileté přestávce se totiž vrátil na divadelní scénu. Konkrétně do brněnského Absolutního divadla se hrou Jeppe z Vršku, ve které ho mohou zájemci vidět 10. května.

Liberecké podnikatelské setkání nebylo před prázdninami posledním. Další dvě se uskuteční 16. května v Karlových Varech a 6. června ve Zlíně.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít