Article, show

Liberec dostal pokutu za zakázky související s MS v lyžování 2009

30. května 2011, 16:13 - MediaFax
30. května 2011, 16:13

Pokuty v celkové výši 6 550 000 korun uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) statutárnímu městu Liberec za chyby v tendrech souvisejících s MS v lyžování 2009. ÚOHS o tom informoval v pondělí.

Foto: MICHAL SVÁČEK/MF DNES/Profimedia.cz

Sankce ÚOHS uložil v celkem šesti prvostupňových rozhodnutích, v sedmém porušení zákona neshledal.

Ve všech případech se zadavatel dopustil nezákonného rozdělení zakázky, čímž snížil jejich hodnotu pod stanovené finanční limity a následně je zadal v neodpovídajících typech zadávacích řízení,“ uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj s tím, že rozhodnutí nejsou dosud pravomocná a je možno proti nim podat rozklad.

Úřad zahájil správní řízení se statutárním městem Liberec na základě výsledku kontroly u tohoto zadavatele provedené v březnu 2009. Pochybnosti o souladu se zákonem o veřejných zakázkách získal ÚOHS u více než sedmi desítek zakázek a zahájil jedenáct správních řízení, která následně spojil do sedmi řízení. K nejzávažnějšímu porušení zákona podle ÚOHS došlo při zadávání 27 zakázek spojených s budováním sportovního areálu Ještěd. Zakázky za téměř 700 milionů korun plnily společnosti Strabag, Syner, oaza-net, Eurovia CS, Regionální stavební a Elproinvest.

Úřad dospěl k závěru, že u 23 zadávacích řízení došlo k nezákonnému rozdělení předmětu zakázky na stavební práce ve sportovním areálu Ještěd a v pěti případech i k nezákonnému přidělení zakázek na dodatečné stavební práce v jednacím řízení bez uveřejnění. Ve dvou zakázkách ÚOHS pochybení neshledal. Za zjištěná porušení zákona byla zadavateli uložena sankce ve výši pět milionů korun,“ uvedl Rafaj.

V řízení, které se týkalo 13 zakázek spojených s budováním sportovního areálu Vesec, ÚOHS u 12 případů konstatoval, že došlo k rozdělení předmětu zakázky a snížení hodnoty pod finanční limity dané zákonem, jedna ze zakázek byla navíc přidělena uchazeči, který nesplnil kvalifikační předpoklady. Jedna zakázka byla zadána v souladu se zákonem. Za chybný postup v zakázkách s hodnotou 260 mil. Kč úřad uložil pokutu ve výši jeden milion korun.

Statutární město Liberec také zadalo odděleně šest zakázek na vybudování metropolitní internetové sítě. Úřad rozhodl, že u zakázek týkajících se etapy I. – IV. došlo k rozdělení předmětu zakázky, přičemž tento postup mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky. Zakázky na V. a VI. etapu byly zadány dle zákona. Městu za to antimonopolní úřad udělil pokutu 300 000 Kč.

V celkem 16 zakázkách na projektovou dokumentaci v objemu 16,5 mil. Kč prokázal ÚOHS věcnou, místní i časovou souvislost, jednalo se tedy opět o jedinou zakázku, jejíž předmět byl zadavatelem nezákonně rozdělen. Sankce je 100 000 Kč. Další dvě zakázky na dodávku sněžných pásových vozidel pro skokanský areál Ještěd a pro běžecký areál ve Vesci v hodnotě 16,8 mil. Kč byly také zadány v nesouladu se zákonem, sankce je dalších 100 000 Kč. Za stejný delikt v šesti mandátních smlouvách na výkon technického dozoru v ceně 11,5 mil. Kč byla městu uložena pokuta 50 000 Kč.

Situace je pro město krajně nepříjemná. Před nedávnem jsme museli zaplatit tři miliony korun za zakázku na odpady, a nyní další pokuta. O tom, že je správní řízení vedeno, samozřejmě víme, doufal jsem jen v jiné vyústění. Vedení města se poradí nad textem rozhodnutí i jeho odůvodněním a uvidíme, jaké kroky následně podnikneme. Obecně chci říci, že bychom měli využít všech možností, které nám zákon dává k tomu, abychom tuto pokutu odvrátili, snížili či alespoň oddálili její zaplacení. Na zaplacení takto vysoké částky samozřejmě v momentálně napjatém městském rozpočtu peníze nejsou a budeme muset hledat cesty, jak to řešit,“ řekl náměstek primátorky Jiří šolc (Liberec občanům).

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít