Liberalizace trhu se zrychluje

10. listopadu 2003, 00:00 - VÍT SMRČKA
10. listopadu 2003, 00:00

NÁSTUP KONKURENCE V DODÁVKÁCH ELEKTŘINY A PLYNU MĚNÍ ZVYKLOSTI PLATNÉ PO DESETILETÍ. ZA NECELÉ DVA MĚSÍCE SI DALŠÍ FIRMY BUDOU MOCI VYBRAT SVÉHO DODAVATELE ELEKTŘINY.

Další podniky si od ledna budou vybírat dodavatele elektrického proudu

Původně měl být rok 2004 obdobím, kdy liberalizace trhu s elektřinou bude mít „přestávku“. Místo toho parlament letos v létě schválil novelu energetického zákona, podle níž si mohou od ledna 2004 i malé firmy vybavené měřicím zařízením vybírat dodavatele elektřiny. Novela zrychlila liberalizaci pro mnohé podniky o jeden rok. Ostatní firmy si budou vybírat dodavatele proudu od roku 2005, od ledna 2006 pak domácnosti. Tím bude proces uvolnění trhu s elektřinou v České republice ukončen.

LIBERALIZACE U NÁS RYCHLEJŠÍ NEŽ V EU

Tempo liberalizace je v ČR u elektřiny rychlejší, než stanovují směrnice Evropské unie. Letos v červnu schválil Evropský parlament zákon o liberalizaci trhu energií, podle něhož společnosti a spotřebitelé budou moci nakupovat elektrickou energii a plyn podle vlastního výběru v celé Evropské unii nejpozději od roku 2007. Evropská komise, která legislativu navrhla, slíbila, že zajistí, aby členské státy, které mají rozdílně liberalizované trhy, zákon respektovaly. „Budeme bedlivě sledovat, zda všechny členské státy direktivu příslušným způsobem zavedly,“ řekl k přijetí normy evropský komisař Loyola de Palacio. „Nechceme, aby dál pokračovala současná situace, kdy máme rozdílně liberalizované trhy,“ dodal. Dosavadní norma EU vyžadovala, aby členské země otevřely minimálně z 35 procent trhy elektřiny a z 28 procent trhy plynu. Ve Francii, kde je trh nejméně otevřen, mají jen velcí spotřebitelé právo kupovat energie od jiných dodavatelů, než jsou státní podniky Electricité de France a plyn od Gaz de France. Naopak Velká Británie a severské státy mají nejvíce liberalizované trhy s energií v Evropské unii.

KONKURENCE A MOŽNOST VOLBY

Evropský parlament se dohodl na konečném znění nového zákona s vládami členských zemí. Zákon má zajistit spravedlivou konkurenci a volbu pro spotřebitele, který byl po desetiletí odkázán na monopol distribučních společností, které k němu přivádějí sítě. Liberalizace umožňuje přístup „třetích stran“ do těchto sítí, tzn. jinému dodavateli proudu. Provozovateli energetických rozvodných sítí a plynovodů musí nový obchodník s elektřinou zaplatit poplatek. Evropská norma požaduje oddělení distribuce energie od obchodu. Zastánci liberalizace věří, že větší konkurence povede ke snížení cen energie. Její odpůrci naproti tomu se obávají, že může zhoršit veřejné služby a ohrozit dodávky elektřiny. Příkladem mají být letošní ohromné výpadky proudu v USA a Itálii. Podle některých odborníků liberalizace trhu přinesla konkurenci mezi energetické společnosti. Firmy musely snižovat náklady, a proto neinvestovaly do výstavby nových energetických zdrojů a přenosových sítí. Boj o zákazníka může proto mít podle analytiků i řadu nepříznivých důsledků pro samotnou energetiku.

VOLNÝ TRH S ENERGIEMI PODLE USA

Právě po vzoru USA se Evropa rozhodla pro liberalizaci trhu s energiemi. Pravidla volného energetického trhu jsou ve Spojených státech uplatňována již řadu let. Evropskou unii inspirovalo snížení cen elektřiny a plynu po vpuštění konkurence do tohoto odvětví. Evropa si chtěla zachovat vůči americkým podnikům konkurenceschopnost. Proto hledala v liberalizaci energetického trhu nástroj ke snížení ceny proudu, případně i plynu.

SNÍŽENÍ CEN A ZLEPŠENÍ SLUŽEB

Tam, kde byl trh s elektřinou v Evropě otevřen, se ceny snížily. Nejvíce zatím vydělávají na liberalizaci velké firmy. Jsou v centru zájmu obchodníků s elektřinou, dostávají největší slevy. S tím, jak klesá velikost zákazníka, mění se cenová strategie obchodníků s elektřinou. Snížení cen v kategoriích maloodběratelů jsou někdy zanedbatelná. Větším přínosem pro ně bývá proto zlepšení služeb, ke kterému dochází v konkurenčním prostředí. Distribuční společnosti již před otevřením trhu v roce 2002 začaly měnit obchodní strategii. Investovaly desítky milionů korun do vybudování tzv. zákaznických center, kde spotřebitel po telefonu vyřídí většinu požadavků. Rozvíjejí netradiční podnikatelské aktivity, aby obstály v nových podmínkách. Západočeská energetika například nabízí městům provozování veřejného osvětlení. Evropské zkušenosti napovídají, že nejmenší přínosy z volného trhu s elektřinou budou mít asi drobní podnikatelé a domácnosti. Podle konzultanta v energetice Miloslava Píhy nebudou mít ani zájem o změnu dodavatele. „Chtějí mít zajištěnu dodávku od profesionálů,“ vyjádřil se již dříve k této otázce Miloslav Píha. Distribuční společnosti ale urychlení trhu liberalizace vítají. Připouštějí, že každý dobrý zákazník je pro ně zajímavý.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Odstupné při odchodu z práce? 9 věcí, na které se každý ptá
Senátní výbor podpořil větší práva vlastníků bytů vůči neplatičům
Jak dlouho pracují Evropané na stát?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Tři virtuálové si chtěli nadále účtovat roamingové poplatky v EU
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít