Lhůta pro vrácení přeplatku daně

14. dubna 2008, 00:00 - Petr Kučera
14. dubna 2008, 00:00

Na konci února jsem (po uplatnění společného zdanění) požádal finanční úřad o vrácení přeplatku na dani z příjmů.

Podle zákona na to má finanční úřad lhůtu 30 dnů (nestanoví-li zákon výjimku – tu jsem ale pro tento případ nenašel). Zatím mi nic nepřišlo. Jaká lhůta tedy platí? Můžu po finančním úřadu požadovat úroky z prodlení, jak by to pravděpodobně požadoval on po mně?

čtenář z Prahy 8

Požádal jste o vrácení přeplatku ještě před samotným vznikem přeplatku. V těchto případech se v souladu s § 64 odst. 4 zákona o správě daní a poplatků (č. 337/1992 Sb. ve znění novel) u žádostí podaných ve lhůtě do 60 dnů před vznikem přeplatku (tedy žádosti podané od 31. ledna 2008 včetně) postupuje tak, že přeplatek bude vrácen do 30 dnů ode dne, který následuje po dni jeho vzniku.

Ve standardním případě vzniká přeplatek 1. dubna 2008 a třicetidenní lhůta pro jeho vrácení začíná běžet 2. dubna 2008. Lhůta tedy teprve běží a požadovat úroky z prodlení nemůžete.

Radek Ležatka ministerstvo financí

Mohlo by vás zajímat

  • Pavel Ryba - muž, který Čechům prodá ročně tunu zlata

  • Majitel textilky Juta a senátor Hlavatý: V Senátu by…

  • Jan Hawelka: kavárenská hvězda z Mostu

  • Aleš Kučera: Chvíli potrvá, než se lidé naučí se státem…

  • Ondřej Kania: Otevřeme další dvě školy

  • Martin Burda: Bankám v Česku ujíždí vlak

  • Mnislav Zelený Atapana: Přítel amazonských indiánů

  • Jan Bílý: Nebuď uštvaný manažer. Buď král!

  • Jaroslav Žlábek: Na jedno nabití ujedeme 1000 kilometrů

Hry pro příležitostné hráče