Levnější volání? Uvidíme…

15. března 2012, 04:37 - Irena Ryšánková
15. března 2012, 04:37

Do minulého týdne platilo pravidlo, že „velké rady“ jsou tabu. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která se zabývá licencemi a dodržováním zákona vysilatelů (všech), a Rada Českého telekomunikačního úřadu, která se zabývá telekomunikačním spektrem – kmitočty či mobilními sítěmi a poštovními službami –, byly vždy ty méně nápadné.

Foto: Profimedia.cz

Ale o to důležitější byly pro miliardový byznys (a dokonce i pro HDP). Rady „malé“ byly vždycky daleko zajímavější pro politiky. Rozhlas poslouchá každý a na televizi kouká i stoletá babička, která na ni nevidí.

To, že „u nás“ voláme dráž než „jinde“, se ví, ale to je tak všechno. „Velká trojka“ mobilních operátorů si uměla vždy zjednat až dusivé ticho… Ministr průmyslu Martin Kuba se nyní rozhodl k ráznému kroku. Změnit status quo. Začal tím, že na volné místo v Radě ČTÚ navrhl redaktora HN Ondřeje Malého. Ten na překvapivé tiskovce (kandidáti do jakýchkoli rad se veřejnosti obvykle předhazují až po jejich jmenování, nikoli před ním) sršel optimismem a vzbuzoval dojem, že volat budeme levněji už zítra. Nebudeme. Jedna vlaštovka jaro nedělá.

Může se ale zatřást židle pod Markem Ebertem, ředitelem sekce regulace. Letos končí Zdeněk Švrček. Uvolní se další židle. Pak lze odvolat i Dvořáka. A příští rok končí Jana Fürstová, odbornice na regulace cen přirozených monopolů a analýzy trhů. Vylepšit ceny za volání ale bude nepochybně složitější než jmenovat do „nezávislých“ funkcí poslušně závislé… Telko operátoři jsou mezinárodní firmy. Ty se před ČTÚ ani ministrem nechvějí a jistě se nebudou chvět ani nadále.

Představa, že od zítřka budeme volat levněji, je iluze. I když by to bylo fajn. Už dávno jsme mohli mít LTE sítě. Pokud se to Malému povede, stane se národním hrdinou a vážným kandidátem na prezidenta.

Mohlo by vás zajímat

  • Majitel textilky Juta a senátor Hlavatý: V Senátu by…

  • Jan Hawelka: kavárenská hvězda z Mostu

  • Aleš Kučera: Chvíli potrvá, než se lidé naučí se státem…

  • Ondřej Kania: Otevřeme další dvě školy

  • Martin Burda: Bankám v Česku ujíždí vlak

  • Mnislav Zelený Atapana: Přítel amazonských indiánů

  • Jan Bílý: Nebuď uštvaný manažer. Buď král!

  • Jaroslav Žlábek: Na jedno nabití ujedeme 1000 kilometrů

  • Daniel Stein Kubín: Slova jsou jen slova, surf a poušť…

Hry pro příležitostné hráče