Levnější ADSL na obzoru

13. dubna 2004, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
13. dubna 2004, 00:00

ČESKÝ TELEKOMUNIKAČNÍ ÚŘAD STANOVIL NOVÉ VELKOOBCHODNÍ CENY ZA ADSL. SVÍTÁ NADĚJE NA LEVNĚJŠÍ VYSOKORYCHLOSTNÍ PŘIPOJENÍ.

Boj o levnější ADSL pokračuje. Po stížnostech alternativních operátorů a odporu dominantního Českého Telecomu klesnou velkoobchodní ceny za vysokorychlostní internet ADSL. Regulátor trhu, Český telekomunikační úřad (ČTÚ), totiž stanovil maximální měsíční ceny propojení mezi alternativními operátory a Českým Telecomem ohledně přístupu na internet prostřednictvím technologie ADSL. N ové ceny jsou oproti požadavkům Telecomu výrazně nižší. Pokud by se začaly skutečně účtovat, mohl by internet přes ADSL zlevnit. „V důsledku změny znamenají, že se velkoobchodní cena propojení sníží až o 40 procent,“ konstatuje mluvčí společnosti Czech On Line Stanislava Beyerová. Uživatelé by podle ní měli zlevnění internetu v brzké době pocítit. Rozhodnutí ČTÚ začne platit 15. dubna. U nejčastěji používané služby s přenosovou rychlostí 512/128 kbps s limitem přenesených dat je nová maximální měsíční cena za propojení stanovena na 396 korun bez DPH. Dosavadní cena byla podle některých operátorů 707 korun. Alternativci po započtení vlastních nákladů a zisku nabízí koncovým uživatelům cenu 819,60 koruny bez DPH. V reakci na rozhodnutí ČTÚ se podle Beyerové ceny sníží. Nedokázala však upřesnit, o kolik procent dolů půjdou. Rozhodnutí úřadu je podle Beyerové předposledním krokem k tomu, aby ČTÚ mohl rozhodnout ve sporech mezi alternativními operátory a Českým Telecomem. „Poté budeme moci uvést ceny do praxe,“ dodala s připomenutím, že se spory vlečou více než dva roky. K dopadům rozhodnutí na Český Telecom a celý trh se dominantní operátor vyjádří zřejmě až tento týden. Určitě je bude kritizovat, tak jako vždy. Proto bude lepší předčasně nejásat, neboť pokles cen nemusí být definitivní. S optimizmem kvůli možným novým cenám za ADSL si tak budeme muset počkat až na okamžik, kdy je někdo skutečně začne zákazníkům nabízet.

Příklad velkoobchodních cen ADSL

Rychlost Limit dat  Cena 
512/128 kbit/s 3 GB  396  
1024/256 kbit/s 6 GB  628
256/64 kbit/s Neomezený 892 
512/128 kbit/s Neomezený 1652 
1024/256 kbit/s Neomezený 3039

Ceny v tabulce platí poskytovatelé internetu a alternativní operátoři Českému Telecomu. Koncová cena pro zákazníky obsahuje další náklady a DPH.

Pramen: mobil.cz

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít