Levně to možná půjde i do Asie

04. února 2008, 00:00 - Tomáš Johánek
04. února 2008, 00:00

Spoje nízkonákladových aerolinek jsou v současné době prakticky pouze doménou evropského kontinentu.

Kdo cestuje letadlem dále za hranice Evropy, musí si připlatit u tradičních aerolinek. Už v blízké budoucnosti ale může být všechno jinak.

Asijská nízkonákladová společnost Air Asia X chce totiž létat z malajské metropole Kuala Lumpuru do některých evropských měst včetně Prahy. Konkrétní termín spouštění nových linek zatím není známý, čeká se prý na nová letadla. „Kvůli zpoždění dodávek nových airbusů a boeingů teď není na trhu dostatek velkých strojů z druhé ruky,“ řekl v rozhovoru pro list MF Dnes šéf plánování sítě Air Asia X Senthil Balan. Firma shání hlavně airbus A340 nebo Boeing 777. Společnost si už v Praze rezervovala takzvané sloty, tedy časové úseky pro odbavení letadla na letišti. „Chceme mít určitě letiště ve střední Evropě,“ vysvětlil Balan, proč si firma vytypovala právě Prahu. Navíc odtud do jihovýchodní Asie žádná společnost nelétá přímo a roste zájem Čechů o dovolenou v Asii a také počet Asijců létajících k nám za prací.

Hlavním trumfem Air Asia X mají být nízké ceny. Jednosměrná letenka s poplatky má začínat na 149 eurech, tedy 3861 korunách podle aktuálního kurzu. Zpáteční cesta by se tak měla dát pořídit za cenu pod osm tisíc korun. Nyní cesta letadlem z Prahy do jihovýchodní Asie a zpět stojí více než dvojnásobek. Služby na palubách letadel společnosti Air Asia X budou samozřejmě odpovídat nízké ceně. Případné spuštění nové linky mezi Prahou a Kuala Lumpurem zatím odmítá potvrdit ruzyňské letiště s tím, že vždy oznamuje až jisté destinace. Podle dostupných informací ale není vyloučeno ani to, že nová linka začne fungovat ještě během platnosti letního letového řádu.

Mezi Evropou a Asií létá zatím jediný levný dopravce, Oasis Hong Kong Airlines, a to mezi Londýnem a Hongkongem. Ceny začínají na přibližně sedmi tisících korunách. Letecké společnosti však stále více využívají zájem Evropanů zejména o jihovýchodní Asii.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít