Levné léky bez receptu

18. února 2011, 17:14 - ing. Marcela Alföldi Šperkerová
18. února 2011, 17:14

Zdravotnictví ing.

Samostatný zákon o cenách a úhradách léčiv připravuje resort zdravotnictví. Dosud tuto problematiku upravují paragrafy zákona o veřejném zdravotním pojištění. „Ministerstvo navrhne kompletní změnu systému, především v oblasti hodnoticích činností, které by měly být odděleny od rozhodovací kompetence,“ vysvětluje záměr náměstek ministra Petr Nosek. Koncept počítá s tím, že levné léky nebudou napříště hrazeny pojišťovnami, a ušetří se tak jejich prostředky. „Nic nemá jednoduché řešení. Lidé jsou zvyklí, že od lékaře odcházejí s receptem, takže ti nakonec budou i na banality předepisovat dražší léky,“ upozorňuje ale farmakoekonom Josef Suchopár.
Zákon by měl také připravit změny v odměňování lékáren a přijít s koncepčním přístupem k akceptaci nových drahých léčiv. Po vzoru skandinávských zemí má rovněž umožnit efektivní tendry na jednotlivé kategorie léků, kdy vítěz bere celý trh. Ceny se pak dostanou extrémně nízko, až na pětinu původní hladiny. Nový systém by měl obsahovat nezávislé posuzování léčiv, jejich přínosů, rizik a postavení v klinické praxi, aby byly pojišťovnami hrazeny jen účinné látky, které jsou nákladově efektivní. „Předtím se ale musí říci, kolik jsme z veřejného zdravotního pojištění ochotni utratit za jeden rok zachráněného života,“ upřesňuje Suchopár. Světová zdravotnická organizace doporučuje limit stanovit ve výši trojnásobku HDP na hlavu. Některé země již hranici, po kterou jsou ochotny platit za nové léky či léčebné postupy, určily. Například USA si stanovily, že za rok života jsou ochotny zaplatit 93500 dolarů, Velká Británie na úrovni 30 tisíc liber, Austrálie 51 tisíc dolarů a Polsko 17 500 dolarů.
Naděje do nového zákona vkládají i farmaceutické firmy, které od něj očekávají co největší transparenci a zjednodušení české lékové politiky. „Za klíčové považujeme zejména přehodnocení pohledu na šíři referenčních skupin léků. Dnes se totiž při stanovování výše úhrad léků srovnávají v rámci jednoho koše zcela nesrovnatelné léčivé přípravky,“ vysvětluje šéfka Asociace inovativního farmaceutického průmyslu a zároveň ředitelka české pobočky firmy GlaxoSmithKline Monika Horníková.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít