Levné léky bez receptu

18. února 2011, 17:14 - ing. Marcela Alföldi Šperkerová
18. února 2011, 17:14

Zdravotnictví ing.

Samostatný zákon o cenách a úhradách léčiv připravuje resort zdravotnictví. Dosud tuto problematiku upravují paragrafy zákona o veřejném zdravotním pojištění. „Ministerstvo navrhne kompletní změnu systému, především v oblasti hodnoticích činností, které by měly být odděleny od rozhodovací kompetence,“ vysvětluje záměr náměstek ministra Petr Nosek. Koncept počítá s tím, že levné léky nebudou napříště hrazeny pojišťovnami, a ušetří se tak jejich prostředky. „Nic nemá jednoduché řešení. Lidé jsou zvyklí, že od lékaře odcházejí s receptem, takže ti nakonec budou i na banality předepisovat dražší léky,“ upozorňuje ale farmakoekonom Josef Suchopár.
Zákon by měl také připravit změny v odměňování lékáren a přijít s koncepčním přístupem k akceptaci nových drahých léčiv. Po vzoru skandinávských zemí má rovněž umožnit efektivní tendry na jednotlivé kategorie léků, kdy vítěz bere celý trh. Ceny se pak dostanou extrémně nízko, až na pětinu původní hladiny. Nový systém by měl obsahovat nezávislé posuzování léčiv, jejich přínosů, rizik a postavení v klinické praxi, aby byly pojišťovnami hrazeny jen účinné látky, které jsou nákladově efektivní. „Předtím se ale musí říci, kolik jsme z veřejného zdravotního pojištění ochotni utratit za jeden rok zachráněného života,“ upřesňuje Suchopár. Světová zdravotnická organizace doporučuje limit stanovit ve výši trojnásobku HDP na hlavu. Některé země již hranici, po kterou jsou ochotny platit za nové léky či léčebné postupy, určily. Například USA si stanovily, že za rok života jsou ochotny zaplatit 93500 dolarů, Velká Británie na úrovni 30 tisíc liber, Austrálie 51 tisíc dolarů a Polsko 17 500 dolarů.
Naděje do nového zákona vkládají i farmaceutické firmy, které od něj očekávají co největší transparenci a zjednodušení české lékové politiky. „Za klíčové považujeme zejména přehodnocení pohledu na šíři referenčních skupin léků. Dnes se totiž při stanovování výše úhrad léků srovnávají v rámci jednoho koše zcela nesrovnatelné léčivé přípravky,“ vysvětluje šéfka Asociace inovativního farmaceutického průmyslu a zároveň ředitelka české pobočky firmy GlaxoSmithKline Monika Horníková.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít