Levně a hlavně pro každého!

16. května 2005, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
16. května 2005, 00:00

CO JE WI-FI Stavba wi-fi sítě není drahá, ale její hlavní výhoda spočívá jinde: vysílací frekvence je volně přístupná komukoliv. Co je to wi-fi? Wireless Fidelity je bezdrátová síť určená především k náhradě kabelového rozvodu internetu v bezlicenčním pásmu, které je dostupné prakticky v celém civilizovaném světě.

CO JE WI-FI Stavba wi-fi sítě není drahá, ale její hlavní výhoda spočívá jinde: vysílací frekvence je volně přístupná komukoliv.

Co je to wi-fi? Wireless Fidelity je bezdrátová síť určená především k náhradě kabelového rozvodu internetu v bezlicenčním pásmu, které je dostupné prakticky v celém civilizovaném světě.

Právě „bezlicenční“ je to kouzelné slůvko. Stačí jen požádat Český telekomunikační úřad o vydání generální licence, která je univerzální pro všechny žadatele a vydává se automaticky za poplatek 5000 korun. Není tedy třeba soutěžit o samostatné volné frekvence v nějakém tendru, jako je tomu třeba u rozhlasových stanic. Na druhé straně to má i nevýhodu v tom, že se vysílání často vzájemně ruší.

Samotný název wi-fivytvořilo sdružení WECA - (Wireless Ethernet Compatibility Alliance) a v principu jde o bezdrátovou technologii v pásmu 2,4 GHz založenou na protokolu 802.11b. Wi-fije ve skutečnosti pouze komerční název technologie IEEE 802.11b (v současné době existuje i specifikace „g“). Její hlavní výhodou je nízká cena, způsobená mimo jiné tím, že certifikovaná zařízení jsou k dispozici ve velkých sériích. Většina sítí založených na wi-fifunguje na buňkovém principu, kdy centrální přístupový bod (hotspot) zprostředkovává připojení všem stanicím v dosahu a body dohromady tvoří jakousi plástev.

Nekritičtí obhájci dokonce považují wi-fiza funkční mobilní sítě čtvrté generace, které poskytují služby dříve než sítě generace třetí (založené například na UMTS). Pravdou je, že wi-fisice disponuje datovou kapacitou, které budou sítě 3G jen obtížně dosahovat (maximální rychlost v laboratorních podmínkách může být až 11 Mbps), nicméně UMTS je budováno na výrazně robustnějších základech. Wi-fidnes slouží především ke dvěma účelům. Jako korporátní sítě a jako veřejné přístupové sítě k internetu. Při použití kvalitních antén je dosah signálu až několik kilometrů.

K výhodám wi-fipatří stabilní nízká odezva (vhodné pro telefonování a videokonference přes internet, hraní i akčních on-line her apod.), vysoká stálá rychlost a to, že není nutné se připojovat - jste on-line ihned po spuštění počítače. Naopak k nevýhodám se řadí především potřebná viditelnost od uživatele na vysílač poskytovatele, a tudíž dostupnost jen v některých lokalitách.

(s využitím materiálů SušiceWiFiLan)

Slovníček pojmů:

Wi-fi - bezdrátová rádiová technologie přenosu dat na frekvenci 2,4 GHz. Umožňuje přenos dat teoretickou rychlostí až 11 Mbps. Při použití kvalitních antén je dosah až několik kilometrů.

Hotspot - centrální přístupový bod pro připojení k internetu pomocí wi-fi

Poskytovatel připojení (ISP) - podnik nebo jednotlivec, který prodává zájemcům přístup k síti

Dial-up - technologie pro přístup k internetu pomocí vytáčeného spojení na telefonní lince s rychlostí od 28 do 56 kbps

ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) - technologie pro vysokorychlostní přístup k internetu s maximální rychlostí až 3 Mbps

Kbps (kilobit za vteřinu - kilobits per second) - jednotky pro uvádění přenosové rychlosti dat. Internetové připojení před dial-up dosahuje rychlosti 56 kbps, ADSL začíná v Česku na 512 kbps. Násobkem kbps jsou pak Mbps.

Ethernet - technologie pro lokální počítačové síťě, data proudí přes kabely

LAN - lokální počítačová sít

WLAN - bezdrátová lokální počítačová síť WAN - počítačová síť, která pokrývá větší území, například městské čtvrtě

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít