Levně a hlavně pro každého!

16. května 2005, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
16. května 2005, 00:00

CO JE WI-FI Stavba wi-fi sítě není drahá, ale její hlavní výhoda spočívá jinde: vysílací frekvence je volně přístupná komukoliv. Co je to wi-fi? Wireless Fidelity je bezdrátová síť určená především k náhradě kabelového rozvodu internetu v bezlicenčním pásmu, které je dostupné prakticky v celém civilizovaném světě.

CO JE WI-FI Stavba wi-fi sítě není drahá, ale její hlavní výhoda spočívá jinde: vysílací frekvence je volně přístupná komukoliv.

Co je to wi-fi? Wireless Fidelity je bezdrátová síť určená především k náhradě kabelového rozvodu internetu v bezlicenčním pásmu, které je dostupné prakticky v celém civilizovaném světě.

Právě „bezlicenční“ je to kouzelné slůvko. Stačí jen požádat Český telekomunikační úřad o vydání generální licence, která je univerzální pro všechny žadatele a vydává se automaticky za poplatek 5000 korun. Není tedy třeba soutěžit o samostatné volné frekvence v nějakém tendru, jako je tomu třeba u rozhlasových stanic. Na druhé straně to má i nevýhodu v tom, že se vysílání často vzájemně ruší.

Samotný název wi-fivytvořilo sdružení WECA - (Wireless Ethernet Compatibility Alliance) a v principu jde o bezdrátovou technologii v pásmu 2,4 GHz založenou na protokolu 802.11b. Wi-fije ve skutečnosti pouze komerční název technologie IEEE 802.11b (v současné době existuje i specifikace „g“). Její hlavní výhodou je nízká cena, způsobená mimo jiné tím, že certifikovaná zařízení jsou k dispozici ve velkých sériích. Většina sítí založených na wi-fifunguje na buňkovém principu, kdy centrální přístupový bod (hotspot) zprostředkovává připojení všem stanicím v dosahu a body dohromady tvoří jakousi plástev.

Nekritičtí obhájci dokonce považují wi-fiza funkční mobilní sítě čtvrté generace, které poskytují služby dříve než sítě generace třetí (založené například na UMTS). Pravdou je, že wi-fisice disponuje datovou kapacitou, které budou sítě 3G jen obtížně dosahovat (maximální rychlost v laboratorních podmínkách může být až 11 Mbps), nicméně UMTS je budováno na výrazně robustnějších základech. Wi-fidnes slouží především ke dvěma účelům. Jako korporátní sítě a jako veřejné přístupové sítě k internetu. Při použití kvalitních antén je dosah signálu až několik kilometrů.

K výhodám wi-fipatří stabilní nízká odezva (vhodné pro telefonování a videokonference přes internet, hraní i akčních on-line her apod.), vysoká stálá rychlost a to, že není nutné se připojovat - jste on-line ihned po spuštění počítače. Naopak k nevýhodám se řadí především potřebná viditelnost od uživatele na vysílač poskytovatele, a tudíž dostupnost jen v některých lokalitách.

(s využitím materiálů SušiceWiFiLan)

Slovníček pojmů:

Wi-fi - bezdrátová rádiová technologie přenosu dat na frekvenci 2,4 GHz. Umožňuje přenos dat teoretickou rychlostí až 11 Mbps. Při použití kvalitních antén je dosah až několik kilometrů.

Hotspot - centrální přístupový bod pro připojení k internetu pomocí wi-fi

Poskytovatel připojení (ISP) - podnik nebo jednotlivec, který prodává zájemcům přístup k síti

Dial-up - technologie pro přístup k internetu pomocí vytáčeného spojení na telefonní lince s rychlostí od 28 do 56 kbps

ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) - technologie pro vysokorychlostní přístup k internetu s maximální rychlostí až 3 Mbps

Kbps (kilobit za vteřinu - kilobits per second) - jednotky pro uvádění přenosové rychlosti dat. Internetové připojení před dial-up dosahuje rychlosti 56 kbps, ADSL začíná v Česku na 512 kbps. Násobkem kbps jsou pak Mbps.

Ethernet - technologie pro lokální počítačové síťě, data proudí přes kabely

LAN - lokální počítačová sít

WLAN - bezdrátová lokální počítačová síť WAN - počítačová síť, která pokrývá větší území, například městské čtvrtě

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít