Levice znovu prosadila zákoník práce

24. dubna 2006, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
24. dubna 2006, 00:00

OCHRANA ZAMĚSTNANCŮ Spolupráce ČSSD a komunistů ve sněmovně opět zafungovala. Dolní komora přehlasovala senátní veto zákoníku práce. Normu ještě posoudí prezident Václav Klaus. Pokud by ji vetoval, sněmovna by o zákoníku rozhodovala pravděpodobně těsně před volbami.

OCHRANA ZAMĚSTNANCŮ Spolupráce ČSSD a komunistů ve sněmovně opět zafungovala. Dolní komora přehlasovala senátní veto zákoníku práce. Normu ještě posoudí prezident Václav Klaus. Pokud by ji vetoval, sněmovna by o zákoníku rozhodovala pravděpodobně těsně před volbami.

Zastánci zákoníku práce, který minulý pátek opět schválili poslanci, tvrdí, že jde o moderní předpis. Umožňuje prý větší smluvní volnost, ale zároveň zachovává nezbytnou úroveň ochrany zaměstnanců. Kritici z řad pravicových politiků a podnikatelů míní, že předloha snižuje konkurenceschopnost firem, zvyšuje náklady zaměstnavatelů a je výhodná jen pro předáky velkých odborových organizací.

Lidi, kteří práci shánějí, podle pravice nový zákoník poškodí. Možná trochu paradoxně vadí nová norma i menším odborovým centrálám. V rozporu s ústavou pak má být ta část zákoníku, podle které by odbory mohly při ohrožení bezpečnosti práce rozhodovat o zastavení výroby. „To je neskutečně gumový paragraf, který jde zneužít opravdu obrovským způsobem a nikdo s tím nic neudělá,“ varuje senátor Jiří Stodůlka (KDU-ČSL).

CHYBÍ LIBERALIZACE

Šéf Hospodářské komory Jaromír Drábek zase v zákoníku postrádá vládou původně slibovanou liberalizaci pracovněprávního prostředí. „Návrh neodpovídá požadavkům tržní ekonomiky a slibovanou zásadou, co není zákonem zakázáno, je povoleno, se neřídí. Přijatý návrh se v mnohém velmi podobá dodnes platnému, více než čtyři desítky let starému zákoníku,“ dodává Drábek.

Návrh podle něj obsahuje spoustu povinností, které zejména malým a středním firmám přinášejí vážné problémy. Sám předkladatel návrhu zákoníku práce, ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach přiznává, že sněmovnou přijatá úprava není v některých bodech ideální.

CO PŘINÁŠÍ NOVÝ ZÁKONÍK PRÁCE?

Norma zavádí takzvaná konta pracovní doby. Firmy by tak mohly využívat pracovníky tehdy, když by pro ně měly práci. Přinést má i větší smluvní volnost a posiluje úlohu kolektivních smluv. Mnohé záležitosti si budou moci zaměstnanci a zaměstnavatelé dojednat právě v kolektivních smlouvách a dalších dohodách.

Zákon rovněž usnadňuje propouštění. Zaměstnavatel nebude muset lidem nabízet nové vhodné místo. Propuštění zdravotně postiženého musí firma oznámit úřadu práce.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít