Levice znovu prosadila zákoník práce

24. dubna 2006, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
24. dubna 2006, 00:00

OCHRANA ZAMĚSTNANCŮ Spolupráce ČSSD a komunistů ve sněmovně opět zafungovala. Dolní komora přehlasovala senátní veto zákoníku práce. Normu ještě posoudí prezident Václav Klaus. Pokud by ji vetoval, sněmovna by o zákoníku rozhodovala pravděpodobně těsně před volbami.

OCHRANA ZAMĚSTNANCŮ Spolupráce ČSSD a komunistů ve sněmovně opět zafungovala. Dolní komora přehlasovala senátní veto zákoníku práce. Normu ještě posoudí prezident Václav Klaus. Pokud by ji vetoval, sněmovna by o zákoníku rozhodovala pravděpodobně těsně před volbami.

Zastánci zákoníku práce, který minulý pátek opět schválili poslanci, tvrdí, že jde o moderní předpis. Umožňuje prý větší smluvní volnost, ale zároveň zachovává nezbytnou úroveň ochrany zaměstnanců. Kritici z řad pravicových politiků a podnikatelů míní, že předloha snižuje konkurenceschopnost firem, zvyšuje náklady zaměstnavatelů a je výhodná jen pro předáky velkých odborových organizací.

Lidi, kteří práci shánějí, podle pravice nový zákoník poškodí. Možná trochu paradoxně vadí nová norma i menším odborovým centrálám. V rozporu s ústavou pak má být ta část zákoníku, podle které by odbory mohly při ohrožení bezpečnosti práce rozhodovat o zastavení výroby. „To je neskutečně gumový paragraf, který jde zneužít opravdu obrovským způsobem a nikdo s tím nic neudělá,“ varuje senátor Jiří Stodůlka (KDU-ČSL).

CHYBÍ LIBERALIZACE

Šéf Hospodářské komory Jaromír Drábek zase v zákoníku postrádá vládou původně slibovanou liberalizaci pracovněprávního prostředí. „Návrh neodpovídá požadavkům tržní ekonomiky a slibovanou zásadou, co není zákonem zakázáno, je povoleno, se neřídí. Přijatý návrh se v mnohém velmi podobá dodnes platnému, více než čtyři desítky let starému zákoníku,“ dodává Drábek.

Návrh podle něj obsahuje spoustu povinností, které zejména malým a středním firmám přinášejí vážné problémy. Sám předkladatel návrhu zákoníku práce, ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach přiznává, že sněmovnou přijatá úprava není v některých bodech ideální.

CO PŘINÁŠÍ NOVÝ ZÁKONÍK PRÁCE?

Norma zavádí takzvaná konta pracovní doby. Firmy by tak mohly využívat pracovníky tehdy, když by pro ně měly práci. Přinést má i větší smluvní volnost a posiluje úlohu kolektivních smluv. Mnohé záležitosti si budou moci zaměstnanci a zaměstnavatelé dojednat právě v kolektivních smlouvách a dalších dohodách.

Zákon rovněž usnadňuje propouštění. Zaměstnavatel nebude muset lidem nabízet nové vhodné místo. Propuštění zdravotně postiženého musí firma oznámit úřadu práce.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít