Levice znovu prosadila zákoník práce

24. dubna 2006, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
24. dubna 2006, 00:00

OCHRANA ZAMĚSTNANCŮ Spolupráce ČSSD a komunistů ve sněmovně opět zafungovala. Dolní komora přehlasovala senátní veto zákoníku práce. Normu ještě posoudí prezident Václav Klaus. Pokud by ji vetoval, sněmovna by o zákoníku rozhodovala pravděpodobně těsně před volbami.

OCHRANA ZAMĚSTNANCŮ Spolupráce ČSSD a komunistů ve sněmovně opět zafungovala. Dolní komora přehlasovala senátní veto zákoníku práce. Normu ještě posoudí prezident Václav Klaus. Pokud by ji vetoval, sněmovna by o zákoníku rozhodovala pravděpodobně těsně před volbami.

Zastánci zákoníku práce, který minulý pátek opět schválili poslanci, tvrdí, že jde o moderní předpis. Umožňuje prý větší smluvní volnost, ale zároveň zachovává nezbytnou úroveň ochrany zaměstnanců. Kritici z řad pravicových politiků a podnikatelů míní, že předloha snižuje konkurenceschopnost firem, zvyšuje náklady zaměstnavatelů a je výhodná jen pro předáky velkých odborových organizací.

Lidi, kteří práci shánějí, podle pravice nový zákoník poškodí. Možná trochu paradoxně vadí nová norma i menším odborovým centrálám. V rozporu s ústavou pak má být ta část zákoníku, podle které by odbory mohly při ohrožení bezpečnosti práce rozhodovat o zastavení výroby. „To je neskutečně gumový paragraf, který jde zneužít opravdu obrovským způsobem a nikdo s tím nic neudělá,“ varuje senátor Jiří Stodůlka (KDU-ČSL).

CHYBÍ LIBERALIZACE

Šéf Hospodářské komory Jaromír Drábek zase v zákoníku postrádá vládou původně slibovanou liberalizaci pracovněprávního prostředí. „Návrh neodpovídá požadavkům tržní ekonomiky a slibovanou zásadou, co není zákonem zakázáno, je povoleno, se neřídí. Přijatý návrh se v mnohém velmi podobá dodnes platnému, více než čtyři desítky let starému zákoníku,“ dodává Drábek.

Návrh podle něj obsahuje spoustu povinností, které zejména malým a středním firmám přinášejí vážné problémy. Sám předkladatel návrhu zákoníku práce, ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach přiznává, že sněmovnou přijatá úprava není v některých bodech ideální.

CO PŘINÁŠÍ NOVÝ ZÁKONÍK PRÁCE?

Norma zavádí takzvaná konta pracovní doby. Firmy by tak mohly využívat pracovníky tehdy, když by pro ně měly práci. Přinést má i větší smluvní volnost a posiluje úlohu kolektivních smluv. Mnohé záležitosti si budou moci zaměstnanci a zaměstnavatelé dojednat právě v kolektivních smlouvách a dalších dohodách.

Zákon rovněž usnadňuje propouštění. Zaměstnavatel nebude muset lidem nabízet nové vhodné místo. Propuštění zdravotně postiženého musí firma oznámit úřadu práce.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít