Levice se mstí za propadáky v krajích

29. května 2006, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
29. května 2006, 00:00

Poslední schůze Poslanecké sněmovny ve složení, ve kterém fungovala minulé čtyři roky, jednoznačně prokázala to, co je dávno veřejným tajemstvím. Již několik měsíců tady totiž nevládne kabinet tří koaličních stran, který jmenoval prezident Václav Klaus a který dostal důvěru poslanců, ale fakticky jedna strana s tichou podporou komunistů.

Jak jinak lze pohlížet na hlasování o celé řadě klíčových zákonů, ke kterým měla řadu připomínek mimo jiné i Legislativní rada vlády. Za všechny je možné jmenovat dva - nový zákoník práce a zákon o neziskových nemocnicích.

O zákoníku práce se toho popsalo již hodně, druhá uvedená norma je neméně zajímavá. A to hned v několika aspektech. „Vláda sebevrahů“, jak svůj kabinet nazval při příchodu do Strakovy akademie v roce 1998 tehdejší premiér Miloš Zeman, se na konci svého funkčního období mimo jiné vytahovala dokončením reformy veřejné správy a vytvořením funkčních krajů. Při této příležitosti na kraje převedla všechno, co nefungovalo a čeho se potřebovala zbavit, tedy zejména školy, nemocnice a část silnic. Vláda ale tehdy „zapomněla“ dát krajům na údržbu a provoz těchto zařízení peníze.

Přišly první volby do krajských zastupitelstev a s nimi pro sociální demokracii tvrdá rána - většinu vedení krajů obsadila opozice v čele s ODS. Ta začala krajům vládnout podle jiných pravidel, která byla a jsou Lidovému domu trnem v oku. Správný kurz politiky v těchto krajích potvrdily další volby do krajských zastupitelstev, které skončily zcela jasným vítězstvím ODS. Možná by se vláda měla ptát voličů v regionech, proč volí ty, kteří jim například privatizují nemocnice a zhoršují zdravotní péči. Skutečnost je ale diametrálně odlišná. „Když to nejde po dobrém, půjde to tedy po zlém,“ zaznělo z Lidového domu, jehož současným cílem je získat kontrolu pokud možno nad vším, co se v této zemi děje.

O rozbité silnice v katastrofálním stavu stát samozřejmě nestojí, školství je sice v rukách krajů, de facto ho ale stále řídí ministerstvo. Zbývá tedy zdravotnictví. Když kraje nechtějí vrátit pod státní kontrolu nemocnice dobrovolně, stane se tak prostřednictvím zákona. O žádné zestátnění se samozřejmě nejedná, vždyť podle zákona má každá nemocnice, která se nedostala na seznam vyvolených, právo vybrat si - buď si to rozmyslí a dobrovolně vstoupí pod státní kontrolu, anebo může léčit za hotové a postupně tak směřovat ke krachu. Opravdu právo volby. A co na to pan premiér? Svého ministra zdravotnictví považuje za toho nejlepšího, kterého tato země měla od roku 1989. On to přece myslí s občany dobře, když jim chce zajistit „kvalitní“ zdravotní péči. Co na tom, že kraje ovládané ODS již nainvestovaly do nemocnic desítky milionů korun, aby zajistily jejich pokud možno bezproblémový chod. Takovou „maličkostí“ se přece nemá cenu pár dní před volbami zabývat. *

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít