Levice se mstí za propadáky v krajích

29. května 2006, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
29. května 2006, 00:00

Poslední schůze Poslanecké sněmovny ve složení, ve kterém fungovala minulé čtyři roky, jednoznačně prokázala to, co je dávno veřejným tajemstvím. Již několik měsíců tady totiž nevládne kabinet tří koaličních stran, který jmenoval prezident Václav Klaus a který dostal důvěru poslanců, ale fakticky jedna strana s tichou podporou komunistů.

Jak jinak lze pohlížet na hlasování o celé řadě klíčových zákonů, ke kterým měla řadu připomínek mimo jiné i Legislativní rada vlády. Za všechny je možné jmenovat dva - nový zákoník práce a zákon o neziskových nemocnicích.

O zákoníku práce se toho popsalo již hodně, druhá uvedená norma je neméně zajímavá. A to hned v několika aspektech. „Vláda sebevrahů“, jak svůj kabinet nazval při příchodu do Strakovy akademie v roce 1998 tehdejší premiér Miloš Zeman, se na konci svého funkčního období mimo jiné vytahovala dokončením reformy veřejné správy a vytvořením funkčních krajů. Při této příležitosti na kraje převedla všechno, co nefungovalo a čeho se potřebovala zbavit, tedy zejména školy, nemocnice a část silnic. Vláda ale tehdy „zapomněla“ dát krajům na údržbu a provoz těchto zařízení peníze.

Přišly první volby do krajských zastupitelstev a s nimi pro sociální demokracii tvrdá rána - většinu vedení krajů obsadila opozice v čele s ODS. Ta začala krajům vládnout podle jiných pravidel, která byla a jsou Lidovému domu trnem v oku. Správný kurz politiky v těchto krajích potvrdily další volby do krajských zastupitelstev, které skončily zcela jasným vítězstvím ODS. Možná by se vláda měla ptát voličů v regionech, proč volí ty, kteří jim například privatizují nemocnice a zhoršují zdravotní péči. Skutečnost je ale diametrálně odlišná. „Když to nejde po dobrém, půjde to tedy po zlém,“ zaznělo z Lidového domu, jehož současným cílem je získat kontrolu pokud možno nad vším, co se v této zemi děje.

O rozbité silnice v katastrofálním stavu stát samozřejmě nestojí, školství je sice v rukách krajů, de facto ho ale stále řídí ministerstvo. Zbývá tedy zdravotnictví. Když kraje nechtějí vrátit pod státní kontrolu nemocnice dobrovolně, stane se tak prostřednictvím zákona. O žádné zestátnění se samozřejmě nejedná, vždyť podle zákona má každá nemocnice, která se nedostala na seznam vyvolených, právo vybrat si - buď si to rozmyslí a dobrovolně vstoupí pod státní kontrolu, anebo může léčit za hotové a postupně tak směřovat ke krachu. Opravdu právo volby. A co na to pan premiér? Svého ministra zdravotnictví považuje za toho nejlepšího, kterého tato země měla od roku 1989. On to přece myslí s občany dobře, když jim chce zajistit „kvalitní“ zdravotní péči. Co na tom, že kraje ovládané ODS již nainvestovaly do nemocnic desítky milionů korun, aby zajistily jejich pokud možno bezproblémový chod. Takovou „maličkostí“ se přece nemá cenu pár dní před volbami zabývat. *

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít