Levice prosadila neziskové nemocnice

29. května 2006, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
29. května 2006, 00:00

ZDRAVOTNICTVÍ Vzniku sítě neziskových nemocnic už nic nebrání. Sporný návrh příslušného zákona, který prosazovali hlavně sociální demokraté a komunisté, totiž opět schválila Poslanecká sněmovna. Levicoví poslanci tak přehlasovali prezidentské veto. Části tuzemských nemocnic prakticky hrozí likvidace.

ZDRAVOTNICTVÍ Vzniku sítě neziskových nemocnic už nic nebrání. Sporný návrh příslušného zákona, který prosazovali hlavně sociální demokraté a komunisté, totiž opět schválila Poslanecká sněmovna. Levicoví poslanci tak přehlasovali prezidentské veto.

Části tuzemských nemocnic prakticky hrozí likvidace. Tvrdí to aspoň odpůrci zákona o neziskových nemocnicích, který minulý týden přes veto prezidenta Václava Klause opět schválili poslanci. Kritici normy říkají, že zákon povede ke znárodňování a ohrozí péči o pacienty.

Sporný zákon o nemocnicích sněmovna poprvé schválila již v únoru. Jeho zastánci říkají, že zaručí dostupnou péči. Předloha počítá v první fázi se vznikem více než 140 veřejných neziskových nemocnic, jejichž péči by hradily zdravotní pojišťovny. Zbývající zařízení by se mohla rozhodnout, zda se z nich „neziskovky“ stanou. V opačném případě budou muset léčit pouze za „hotové“. Od pojišťoven by dostávaly pouze peníze za akutní péči. Ostatní zákroky by si lidé museli zaplatit.

ROZHODNE ÚSTAVNÍ SOUD?

Prezident Václav Klaus ve zdůvodnění svého veta uvedl, že norma znamená opuštění principů, jako jsou úcta k soukromému vlastnictví, pluralita vlastnických vztahů a svobodná volba lékaře a zdravotnického zařízení. „Zákon v této své podobě zdravotnictví destabilizuje, zbytečně rozděluje lékaře a další zdravotníky, vyostřuje politickou atmosféru v zemi a zneklidňuje pacienty a celou českou veřejnost,“ míní prezident.

Ministr zdravotnictví David Rath zase říká, že zákon „zachraňuje síť nemocnic před neřízenou privatizací“. Nemocnice začaly na obchodní společnosti převádět kraje, v jejichž čele stojí většinou politici ODS. Podle místopředsedy této strany Petra Nečase se hejtmani převáděním na obchodní společnosti snažili vypořádat s tím, že jim stát předal nemocnice s dluhy.

Předloha možná skončí u Ústavního soudu. Její kritici z řad pravicových politiků již dříve uvedli, že pokud ji parlament nakonec schválí, tak se na ústavní soudce obrátí. Občanští demokraté navíc oznámili, že po volbách budou usilovat o zrušení zákona - tak rychle, aby se nestačil v praxi výrazněji projevit.

MAJITELÉ SE OBÁVAJÍ EXISTENČNÍCH POTÍŽÍ

Někteří majitelé nemocnic a hejtmani krajů se obávají toho, že přijetí zákona o neziskových nemocnicích způsobí části zdravotnických zařízení existenční problémy. Potíže zřejmě zákon přinese například ve Zlínském kraji. Podle krajského radního Bronislava Fuksy (ODS) na připraveném seznamu tři nemocnice zřizované krajem prakticky chybějí, protože v něm jsou uvedeny jako příspěvkové organizace. Od letošního 1. ledna ale poskytují zdravotní péči jako akciové společnosti.

V Královéhradeckém kraji na seznamu zařízení chybí například První privátní chirurgické centrum Sanus. „Zatím si neumíme představit, co zákon o neziskových nemocnicích přinese, byl by to však jednoznačně zásah do soukromého vlastnictví,“ tvrdí ředitel Sanusu Jiří Kliment. Podle vedení centra má zákon o neziskových nemocnicích určovat pouze základní síť nemocnic, které kontroluje stát. „K nim by však měla být alternativa, aby se lidé mohli rozhodnout, do které nemocnice půjdou,“ míní Kliment.

Zákon o neziskových nemocnicích kritizují také hejtmané. „Nepřinese nic, co by zdravotní systém potřeboval. ČSSD se snaží odvést pozornost od špatného financování nemocnic, za které je už osm let odpovědná,“ podotýká středočeský hejtman Petr

Bendl.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít