Letošní zisk Komerční banky překonal 10 miliard. Díky mimořádným ziskům

03. listopadu 2016, 08:06 - čtk
03. listopadu 2016, 08:06

Vykázaný čistý zisk Komerční banky (KB) za tři čtvrtletí letošního roku díky jednorázovým ziskům meziročně stoupl o 7,7 procenta na 10,6 miliardy korun. Čistý zisk na plně srovnatelném základě, to znamená bez příspěvku z transakce VISA Europe, zisku z prodeje osmdesátiprocentního podílu KB ve společnosti Cataps a očištěné o rozdíly v účtování nákladů na příspěvky do regulatorních fondů, ale poklesl meziročně o 8,9 procenta na 9,1 miliardy korun.

Bance za tři čtvrtletí vzrostl meziročně objem poskytnutých úvěrů o 11,1 procenta na 593,4 miliardy korun, z toho 4,7 miliardy tvořil příspěvek portfolií společností PSA Finance Czech Republic a PSA Finance Slovakia, získaných v červenci. Objem vkladů stoupl o 7,7 procenta na 708,6 miliardy korun. Poměr čistých úvěrů ke vkladům dosáhl 81,6 procenta. Počet klientů banky stoupl o 8200 na 1,65 milionu.

Představenstvo banky dnes zároveň oznámilo, že navrhne dozorčí radě výplatu dividendy na úrovni 55 procent z konsolidovaného čistého zisku připadajícího akcionářům za rok 2016. Tato úroveň je v souladu s výplatním poměrem přibližně 61 procent z čistého zisku očištěného o jednorázové položky. To by podle analytika Patria Finance Václava Kmínka mělo znamenat dividendu zhruba 40 korun na jednu akcii. Z loňského zisku Komerční banka vyplácela dividendu 310 korun na jednu akcii.

V lednu přitom banka oznámila, že hodlá letos zachovat u dividend zvýšenou úroveň výplatního poměru 80 až 100 procent konsolidovaného čistého zisku. Důvodem snížení výplatního poměru jsou již podle srpnového vyjádření banky zvýšené kapitálové požadavky na banky.

Akcie Komerční banky na začátku dnešního obchodování ztrácejí 1,61 procenta a obchodují se za 885,4 koruny. V průběhu středečního obchodování akcie banky klesaly až o deset procent. „Celkově banka představila solidní výsledky, které překonaly očekávání trhu. Navrhovaná dividenda je spíše na dolním okraji očekávání trhu,“ uvedl Kmínek.


Zakládáte účet nebo chcete úvěr? Pomůžou vám informace na webu Finance.cz


Celkové výnosy vzrostly Komerční bance o 3,7 procenta na 24 miliard korun. Tento nárůst ovlivnil jednorázový příjem za podíl KB ve společnosti VISA Europe Ltd., zaúčtovaný ve druhém čtvrtletí. Bez zahrnutí této náhrady výnosy poklesly o 0,4 procenta.

Provozní náklady mírně vzrostly o 0,7 procenta na 10,5 miliardy korun. „Náklady na riziko se meziročně zvýšily na 1,2 miliardy korun z velmi nízkých 0,4 miliardy o rok dříve,“ uvedla banka.

Celková aktiva banky od počátku roku do konce září stoupla o osm procent na 962,8 miliardy korun. Čisté úrokové výnosy Komerční banky za tři čtvrtletí meziročně klesly o 1,5 procenta na 15,8 miliardy korun. Čisté výnosy z poplatků a provizí meziročně klesly o 2,3 procenta na 5,1 miliardy korun.

Société Générale klesl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 2,4 procenta na 1,1 miliardy eur (29,7 miliardy korun). Výsledky překonaly očekávání analytiků díky oživení v divizi drobných bankovních služeb v zahraničí a silnému výkonu divize obchodování. Na domácím trhu příjmy banky klesly.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru zisk jen 745 milionů eur. Příjmy se snížily o 5,6 procenta na 6,01 miliardy eur a rovněž byly lepší, než se čekalo. Francouzská banka těžila hlavně ze vzestupu ve východní Evropě, zvláště v Rusku, kde se její aktivity vrátily k zisku díky poklesu rezerv na špatné úvěry a restrukturalizačním opatřením.


Jak se daří českým bankám? Čtěte:

Desetiprocentní růst. Největší banky vydělaly 26,7 miliardy

Přelomový výrok soudu: za špatný výpočet RPSN se mají vracet peníze

Na výhody zapomeňte. Banky hojí miliardové ztráty z plateb kartou


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít