Letošní antibyrokratická cena putuje do Nizozemska

25. října 2010, 17:56 - TZ, Estat.cz
25. října 2010, 17:56

V pořadí již pátým laureátem antibyrokratické ceny Michala Tošovského se stal někdejší nizozemský novinář, úředník a současný politik za Belgii Derk-Jan Eppink.

Foto: Estat.cz

Podle think-tanku eStat.cz - Efektivní stát, který tuto již tradiční cenu uděluje si Eppink cenu zasloužil svými literárními díly Život evropského mandarína a Ohňostroj evropské byrokracie.

Eppink v knize Život evropského mandarína, který vyšla v roce 2007 výstižně z pohledu insidera popisuje zákulisí evropských institucí a realitu jejich fungování která je na hony odlišná od všeobecně známých učebnicových pouček.Celým dílem prostupují dva hlavní faktory, které ovlivňují práci Evropské komise a to byrokratickou kulturu zaměstnanců a politický zákulisní boj, do něhož se promítá vedle bruselské politiky i politika mezistátní a velmi silně i národní politika v jednotlivých členských státech.

Nová kniha Ohňostroj evropské byrokracie, kterou Eppink napsal již jako europoslanec popisuje mimo jiné sedm smrtelných hříchů EU, kterých by se podle něj měla Unie zbavit, pokud chce v nadcházejícím desetiletí přežít. Eppink výstižně poukazuje na mezery mezi rétorikou Evropské unie a nepohodlnou pravdou. Poukazuje na to jak se evropská institucionální elita snaží zakrýt rozdíly mezi jejich představami a hořkou realitou používáním sémantického jazyka, dlouhými deklaracemi a přehnaným idealismem. Vše pak vrcholí v naivní představě evropských elit, že Evropa je zdrojem „velikého dobra“ a čím „více Evropy“ může vytvořit, tím šťastnější lidé budou.

Cena za rok 2010 byla slavnostně předána v Senátu. Slavnostní akt oceněný Derk-Jan Eppink využil k představení českého vydání své knihy Ohňostroj evropské byrokracie.

Antibyrokratická cena byla poprvé udělena v roce 2006, kdy ji získal prezident Václav Klaus za to, že jako premiér inicioval vytvoření komise pro odstraňování byrokratické zátěže občanů a podnikatelů. O rok později cenu dostal tehdejší ministr průmyslu a obchodu Martin Říman za novelu živnostenského zákona, předloni byli oceněni občané Irské republiky za odmítnutí Lisabonské smlouvy. Loňský laureátem byl pak expremiér Mirek Topolánek, mimo jiné za zprůhlednění procesu přípravy vládní legislativy.

Cena je udělována každoročně a nese jméno tragicky zesnulého bojovníka s byrokracií Michala Tošovského, který byl jedním ze zakladatelů eStat.cz. Cena bývá udělována jednotlivci, skupině lidí nebo organizaci za dlouhodobý odhodlaný postoj v boji s přebujelou byrokracií, za dílo, akt, čin, či ideu, která má významný přínos pro antibyrokratické hnutí.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít