Letošní antibyrokratická cena putuje do Nizozemska

25. října 2010, 17:56 - TZ, Estat.cz
25. října 2010, 17:56

V pořadí již pátým laureátem antibyrokratické ceny Michala Tošovského se stal někdejší nizozemský novinář, úředník a současný politik za Belgii Derk-Jan Eppink.

Foto: Estat.cz

Podle think-tanku eStat.cz - Efektivní stát, který tuto již tradiční cenu uděluje si Eppink cenu zasloužil svými literárními díly Život evropského mandarína a Ohňostroj evropské byrokracie.

Eppink v knize Život evropského mandarína, který vyšla v roce 2007 výstižně z pohledu insidera popisuje zákulisí evropských institucí a realitu jejich fungování která je na hony odlišná od všeobecně známých učebnicových pouček.Celým dílem prostupují dva hlavní faktory, které ovlivňují práci Evropské komise a to byrokratickou kulturu zaměstnanců a politický zákulisní boj, do něhož se promítá vedle bruselské politiky i politika mezistátní a velmi silně i národní politika v jednotlivých členských státech.

Nová kniha Ohňostroj evropské byrokracie, kterou Eppink napsal již jako europoslanec popisuje mimo jiné sedm smrtelných hříchů EU, kterých by se podle něj měla Unie zbavit, pokud chce v nadcházejícím desetiletí přežít. Eppink výstižně poukazuje na mezery mezi rétorikou Evropské unie a nepohodlnou pravdou. Poukazuje na to jak se evropská institucionální elita snaží zakrýt rozdíly mezi jejich představami a hořkou realitou používáním sémantického jazyka, dlouhými deklaracemi a přehnaným idealismem. Vše pak vrcholí v naivní představě evropských elit, že Evropa je zdrojem „velikého dobra“ a čím „více Evropy“ může vytvořit, tím šťastnější lidé budou.

Cena za rok 2010 byla slavnostně předána v Senátu. Slavnostní akt oceněný Derk-Jan Eppink využil k představení českého vydání své knihy Ohňostroj evropské byrokracie.

Antibyrokratická cena byla poprvé udělena v roce 2006, kdy ji získal prezident Václav Klaus za to, že jako premiér inicioval vytvoření komise pro odstraňování byrokratické zátěže občanů a podnikatelů. O rok později cenu dostal tehdejší ministr průmyslu a obchodu Martin Říman za novelu živnostenského zákona, předloni byli oceněni občané Irské republiky za odmítnutí Lisabonské smlouvy. Loňský laureátem byl pak expremiér Mirek Topolánek, mimo jiné za zprůhlednění procesu přípravy vládní legislativy.

Cena je udělována každoročně a nese jméno tragicky zesnulého bojovníka s byrokracií Michala Tošovského, který byl jedním ze zakladatelů eStat.cz. Cena bývá udělována jednotlivci, skupině lidí nebo organizaci za dlouhodobý odhodlaný postoj v boji s přebujelou byrokracií, za dílo, akt, čin, či ideu, která má významný přínos pro antibyrokratické hnutí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít