Letos se může opakovat rok 1973

07. ledna 2010, 01:00 - Erich Handl
07. ledna 2010, 01:00

Může být letošní rok ekonomicky horší než ten předchozí? O současné krizi se říká, že je nejhlubší od konce druhé světové války. A také, že už je za svým vrcholem. Skoro 40 let staré události nám ale dokazují, že může být ještě hůře.

O svátku Jom Kippur roku 5734 židovského letopočtu, tedy 6. října 1973, napadl Egypt překvapivým útokem Izrael. Na severu se do židovského státu pustila Sýrie. Po urputných bojích nakonec izraelské jednotky obklíčily třetí egyptskou armádu a 25. října sjednala OSN příměří.

Nafta jako zbraň Jenže tím to neskončilo. Rozhořčení Arabové si uvědomili, že mají v rukou zbraň, kterou předtím nikdy nepoužili, s níž ale můžou zruinovat světové hospodářství – naftu. Arabské státy prohlásily, že chtějí omezit nebo zcela zastavit export ropy a slovo dodržely. Nebyla z toho jen krize, ale celosvětový ekonomický šok. Co to znamenalo pro obyvatele západní Evropy? Například ve Spolkové republice Německo a v některých dalších státech v neděli osiřely silnice a dálnice. Vláda vydala zákaz používání motorových vozidel od nedělní třetí hodiny ranní do pondělní třetí hodiny ranní. V ostatní dny byl rychlostní limit omezen na sto kilometrů v hodině, aby se ušetřilo co nejvíce paliva. Platilo také otopové omezení ve veřejných budovách. Nikde, včetně škol, se nesmělo topit nad 20 stupňů Celsia. Britský list Evening Standard dokonce přinesl sto a jeden způsob jak se zahřát. Doporučovala se například návštěva oddělení plazů v zoologické zahradě nebo pojídání kari koření. Žádné zakázky. Inflace**

Nedostatek ropy neomezil jen dopravu a vytápění, ale celý hospodářský řetězec. Výrobci závislí na naftě stornovali zakázky. To znamenalo propouštění zaměstnanců, což zase přineslo vyšší tlak na sociální výdaje. Ty si vynutily tištění většího množství peněz a tedy inflaci. Ceny potravin stouply meziročně o 45 procent. Pro Západoevropany, zvyklé na blahobyt a každonedělní jízdy do kostela, to byl šok. Opět si připomněli poměry na konci druhé světové války.

Východní Evropa si na tuto krizi nepamatuje. Od nejhoršího ji chránily dodávky ruské ropy. A občané tu stejně žili skromně, kdo z nich tehdy jezdil každý den vlastním autem? Rok 1973 by ale ani tady neměl být zapomenut. Už kvůli tradici, v jejímž rámci nám Rusko každou zimu hrozí zastavením přísunu ropy. Pokud by Kreml splnil své hrozby nebo by se udály nečekané události na Blízkém východě, může být krize rázem horší.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu…
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín, ne na elektřinu
Technologie
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperskyho. Většinu obvinění smetl ze stolu
Asus Lyra je Wi-Fi, které pokryje celý dům. Má tři routery spojené mesh sítí
Spotify se více integruje. Seznamy skladeb můžete s přáteli tvořit i v Messengeru
Evleaks: Galaxy Note 8 posune cenovou laťku ještě výš, bude stát 1000 eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít