Letos poprvé Stavba roku v zahraničí

27. června 2011, 06:20 - Jan Fibiger
27. června 2011, 06:20

Renomovaná soutěž Stavba roku připravila pro svůj devatenáctý ročník novinku. Zohlednila, že čeští architekti či stavební firmy jsou stále častěji aktivní i v zahraničí. Poprvé proto letos vyhlašuje i kategorii Stavba roku v zahraničí.

Foto: Stavba roku

Kvalita českého stavitelství trvale roste. Přehlídkou vývoje je každoroční celostátní hodnocení, které již devatenáct let organizují vypisovatelé soutěže Stavba roku. Těmi jsou mimo jiné Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR či Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství.

Češi učili Japonce míchat železobeton

Kamenící vždycky říkali: „Každé město má barvu podle svého nejbližšího kamenolomu.“ To platilo ve starověku i ve středověku a mnoho lidí se dodnes na stavebnictví dívá jako na průmyslový obor, který je zcela svázán s územím, na kterém stavba vzniká. Budeme-li tímto územím myslet Zemi, tak je to stále pravda, ale nyní je i trh s kamenem pro stavební účely v Evropě značně ovlivněn dovozem z jihovýchodní Asie. Přitom české stavební umění i architektonická tvorba byly tradičně předmětem českého exportu.

Vzpomeňme jako příklad architekta Antonína Raymonda, který „učil Japonce používat železobeton“, či architekta Jana Bočana, autora řady českých zastupitelských úřadů. Dnes Slovenská ambasáda v Londýně získala například v roce 1971 cenu Královského institutu britských architektů. Čeští architekti a stavební inženýři se podíleli na rozvoji Kuvajtu, Bagdádu, české investiční celky najdeme v Africe, Indii, Latinské Americe i jinde.

V minulém dvacetiletí architektonického a stavebního oboru v České republice se však českému stavebnímu exportu nevěnovalo mnoho pozornosti. Projektové práce jsou u nás, ale i jinde v zahraničí svázány s autorizací a ochranou trhu pro místní odborníky. Velké české stavební firmy se většinou staly českými afilacemi nadnárodních koncernů, které jim určují trh. Drobní podnikatelé naráželi na ochranářská opatření sousedních zemí v Evropské Unii, jež teprve v letošním roce končí. Podíl vývozu investičních celků i oficiální mezinárodní pomoc České republiky rozvojovým zemím byly spíše ve znamení opouštění tradičních trhů, a tak zbyly jen některé výrobky, jako keramika a některé technologie, které si svůj exportní potenciál dokázaly zachovat, vzhledem ke svému rozsahu však stály poněkud stranou zájmu.

Tradičně je posuzováno 55 až 65 staveb, z nichž je 15 nominováno na titul a pět získá titul Stavba roku (bez rozlišení pořadí). Ocenění pak každoročně vytváří galerii toho nejlepšího, co se podařilo v České republice postavit. Přehlídka si získala velikou prestiž a hlasování o cenu veřejnosti se každoročně účastní přes 50 tisíc hlasujících, oceněním se často přezdívá „stavební Oskary“.

Zakázky zpoza hranic

Nová ekonomická situace, pokles po stavebních pracích v Česku a převis nabídky kvalitní kapacity před domácí poptávkou, proto obrací nově pozornost k posílení exportu. A touto cestou se již řada firem a týmů vydala. Zatím trochu „soukromě“, bez významné podpory státu a často bez pozornosti veřejnosti. Tento trend a potřeba jej podpořit i zdokumentovat vedla k rozhodnutí vypsat v roce 2011 poprvé samostatnou kategorii Stavba roku v zahraničí.

Přihlásit se může hlavní dodavatel i architekt

Do této přehlídky může být přihlášena taková stavba, která byla realizována významnou částí českým exportem. Například pokud byla realizována českým dodavatelem, obsahuje-li významnou českou subdodávku nebo je vybavena významným podílem českými výrobky či byla-li financována českým subjektem a dokončena do konce roku 2010. Může jít také o český architektonický či projektový technický návrh.

Prezentované stavby pak budou oceněny spolu s přehlídkou domácí a zdokumentovány jak v prezentační publikaci, tak v samostatné výstavě a natrvalo zařazeny do internetové databáze úspěšných českých staveb vytvářené Nadací pro rozvoj architektury a stavitelství v rámci programu České stavební akademie.

Kam pro informace

Další informace, profily vítězů předešlých ročníků či letošní soutěžní podmínky naleznete na webové adrese www.stavbaroku.cz. Výsledky soutěže budou zveřejněny v říjnu.

Autor je předsedou správní rady Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel uvádí první disk s 64vrstvou NAND, SSD 545s. Slibuje vysoký výkon i ve velké zátěži
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít