Letos nás čeká supervolební rok

11. ledna 2010, 13:03 - Libuše Frantová
11. ledna 2010, 13:03

Česko čeká horký rok nejen v ekonomice, ale i politice. Proběhnou troje volby, jimž bude předcházet nepochybně velmi tvrdá a vyhrocená kampaň hlavně mezi dvěma největšími adepty na premiérskou funkci – Jiřím Paroubkem a Mirkem Topolánkem.

Autor: Isifa

Termín nejdůležitějších sněmovních voleb ještě není znám, a už se ukazuje, že ani na něm se nejsou ústavní činitelé schopni shodnout. I když prezident Václav Klaus patřil k těm, kteří kritizovali zrušení předčasných sněmovních voleb Ústavním soudem, nyní tvrdí, že by se měly ty řádné uskutečnit co nejpozději. Většina politiků však prosazuje dřívější termín. Přitom spor se vede o pouhých čtrnáct dnů v květnu, tedy v měsíci, kdy se podle Ústavy musejí volby uskutečnit. Už to je předzvěst, jak bude vypjatá situace mezi nejdůležitějšími hráči na naší politické scéně letos krystalizovat.

Populismus – rána pro rozpočet O tom, že předvolební kampaň silně zasáhne i churavou českou ekonomiku, nemůže být sporu. Ve sněmovně čeká na projednání několik populistických návrhů, které mohou dát státnímu rozpočtu poslední ránu. Ale ve snaze získat na poslední chvíli nerozhodnuté voliče budou politici rozhazovat plnými hrstmi z peněz, které nemáme. I když premiér Jan Fischer hodlá přesvědčovat šéfy stran, aby nezasazovali státnímu rozpočtu možná smrtelnou ránu, levicové lídry a zřejmě ani lidoveckého předsedu Cyrila Svobodu nejspíš nepřesvědčí, aby se vzdali nejúčinnější zbraně v předvolební kampani. Drancování státní pokladny nezabrání ani prezident Václav Klaus, který je odhodlán vetovat zákony, které prohloubí deficit. Koalice šrotovného, jak označuje šéf ODS Mirek Topolánek nesourodou skupinu levicových poslanců, přeběhlíků z ODS a Strany zelených a několika lidovců, má dnes ve sněmovně ­dostatečnou většinu na to, aby prezidentovo veto přehlasovala. ČSSD zatím vede volební průzkumy Podle volebních průzkumů by nyní sněmovní volby vyhráli sociální demokraté a spolu s komunisty by ve sněmovně obsadili většinu křesel. Ale opět by šlo jen o křehkou většinu, závislou na dvou či třech hlasech ve sněmovně, což neslibuje o nic větší stabilitu než po předchozích sněmovních volbách v roce 2006. Do vládní koalice by zřejmě ČSSD ještě komunisty nepustila, ale mohla by vytvořit menšinovou vládu s jejich podporou. Komunisté by sociální demokraty měli v hrsti a takovou situaci by nemusel Jiřímu Paroubkovi závidět ani Mirek Topolánek. Prezident Václav Klaus vyslovil v novoročním projevu přání, ať z letošních voleb vzejde silná vláda. Jenže v situaci, kdy se do jarních sněmovních voleb současný volební systém nezmění, jak se shodli v televizní diskuzi předsedové nejsilnějších parlamentních stran ODS a ČSSD, je jedinou možností vzniku silné vlády jen velká koalice. Dokud však budou v čele klíčových politických hráčů současní předsedové – Mirek Topolánek a Jiří Paroubek –, je velká koalice takřka vyloučena. Novoroční prezidentovo přání tak nejspíš zů­stane nevyslyšeno. Zamíchá kartami Miloš Zeman?

Do voleb zbývá ještě téměř pět měsíců a to je dost času na jakékoli překvapení. Nová strana TOP 09 začala přebírat nespokojené voliče občanských demokratů, ale ani ČSSD nemůže hledět vstříc budoucnosti úplně v klidu. Zamíchat kartami může ještě expremiér a bývalý předseda ČSSD Miloš Zeman, který už oficiálně ohlásil kandidaturu jako lídr Strany práv občanů na severu Čech. Tedy v regionu, kde kandiduje předseda socialistů Jiří Paroubek. Reakce jeho i dalších straníků naznačují, že z bývalého silného hráče mají strach, i když veřejně tvrdí opak. „Sebestřednost a msta jsou nejhorší možnou vlastností jak ve sportu, tak v politice. Kandidaturou v Ústeckém kraji by Miloš Zeman dal hned dva vlastní góly: ubral by hlasy ČSSD a přidal by je ODS,“ prohlásil kandidát ČSSD v Ústeckém kraji Jiří Šlégr. Snad si podle něj Zeman včas uvědomí, že „je jen nástrojem pánů Dalíka a Šloufa“. „Ve volbách shoří a s ním i jeho politické blouznění o roli, kterou by ještě někdy mohl hrát,“ tvrdí předseda krajského výboru ČSSD v Ústeckém kraji Petr Benda.

Podobná slova o snaze poškodit ČSSD se linou i z Lidového domu. Přitom ještě nedávno sám Jiří Paroubek vytýkal Zemanovi nedostatek odvahy jít s vlastní kůží na trh. Ať už Zemanova nová strana dopadne jakkoli, jisté je, že může několik cenných procent sociálním demokratům ubrat. Už dnes, ještě téměř neznámá, dosahuje v preferencích 3,3 procenta hlasů. Ale když se dva perou, třetí se směje. To dokazují občanští demokraté, kteří sledují souboj zpovzdálí. Místopředseda ODS v Ústeckém kraji Radek Vonka se nechal slyšet, že kandidatura Zemana bude znamenat „velkou srandu v předvolební kampani“. Zajímavý podle něj může být střet Zemanových bonmotů a stylu Paroubkovy politiky.

Malé strany – velké problémy

S největšími problémy se ale potýkají malé parlamentní strany – lidovci a zelení. Oběma klesly volební preference natolik, že se ani nemusí dostat do sněmovních lavic. Poslední průzkumy nedávají téměř žádnou naději zeleným, lidovci jsou těsně kolem potřebné pětiprocentní hranice pro vstup do sněmovny. Navíc je KDU-ČSL téměř na mizině. Strana musí splácet mnohamilionové úvěry za zrušené podzimní volby i za rekonstrukci svého stranického sídla v Praze. Překvapit může i strana Radka Johna Věci veřejné, kterou by nyní volilo 3,5 procenta voličů.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel uvádí první disk s 64vrstvou NAND, SSD 545s. Slibuje vysoký výkon i ve velké zátěži
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít