Letos bude rok fúzí a akvizic

29. ledna 2010, 13:41 - Petra Pelantová
29. ledna 2010, 13:41

Petrem Stuchlíkem

Finančněporadenské skupině Fincentrum se loni podařilo zvýšit obrat o 52 procent na 502 milionů korun. Svůj tým hodlá posílit až o 250 nových poradců. „Naši strategii nebudeme zásadně měnit, neboť se osvědčila. Chceme pokračovat v růstu,“ říká její spolumajitel a předseda představenstva Petr Stuchlík, jenž se nedávno stal šéfem Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců ČR (AFIZ).

EURO: Jaký byl hlavní motor růstu Fincentra během loňského roku? STUCHLÍK: Podařilo se nám několik úspěšných akvizic. Loni pod nás přešly významné poradenské skupiny ze společností AWD či OVB. Předloni jsme vytvořili opravdový profesionální management, který převzal operativní řízení. Po letech investování do firmy, vytváření vzdělávacího systému a vymýšlení mnoha věcí teprve nyní sklízíme ovoce.

EURO: Chystáte nyní nějaké změny ve společnosti? STUCHLÍK: Ponecháme stejnou manažerskou strukturu, protože se osvědčila. Uvidíme, jak bude fungovat v budoucnu. V případě poradců by letos mělo naši poradenskou síť obohatit 200 až 250 nových zaměstnanců. Na centrále přibude deset až dvacet lidí. Naši strategii ale nijak zásadně měnit nebudeme, neboť se rovněž osvědčila. Chceme pokračovat v růstu.

EURO: Co bude letos „hýbat“ trhem? STUCHLÍK: Dočkáme se několika zajímavých fůzí a akvizic. Konkrétně sice o ničem nevím, ale nálada na trhu – ať už bankovním, pojišťovacím nebo zprostředkovatelském – je taková, že někteří hráči budou pohlceni těmi silnějšími. Jsem si téměř jist, že rok 2010 přinese zajímavé změny.

EURO: Jaké máte plány coby čerstvý předseda představenstva AFIZ? STUCHLÍK: Letos bude velmi důležitá příprava nové legislativy, jež upraví oblast finančního zprostředkování a finančního poradenství. Zkušenosti ze Slovenska, kde už nová legislativa platí od prvního ledna, ukazují, že i dobré úmysly zákonodárců mohou být cestou do pekla. Na Slovensku totiž byla z celého balíku návrhů schválena jen část, což způsobilo naprostý zmatek, neboť se mnohdy odvolává na zákony, které ještě nevstoupily v platnost. Pro nás je to memento, jak by to u nás nemělo vypadat. V tomto smyslu tedy budeme jako asociace hrát velmi výraznou roli, kterou chceme v celém legislativním procesu ještě posílit.

EURO: Můžete být konkrétnější? STUCHLÍK: AFIZ by měla být díky kontaktům s praxí schopna nadefinovat povinnosti tak, aby byly nejen reálné, ale také vymahatelné. Díky praxi velmi dobře víme, co je a není reálné. Legislativa se ovšem teprve začíná vytvářet a nepřekvapilo by mě, kdyby se schválila až v roce 2011 s účinností od ledna 2012. Mezi naše nejzásadnější témata patří ochrana spotřebitele. Klienti musejí dostat kvalitní radu a neměly by jim být vnuceny produkty, které jsou pro ně objektivně nevýhodné. Naše legislativa má sice ambice podobné rysy omezovat, jenže třeba regulátor, tedy Česká národní banka (ČNB), velmi často nemá prostředky, jak zjevně takové jednání zastavit.

EURO: Jaký předpokládáte vývoj na trhu hypoték? STUCHLÍK: Hypotéky patří v současné době mezi nejziskovější byznys. Byť je to velmi pracný produkt a vyžaduje kvalifikovaného poradce, jehož musíte dobře zaplatit, má tento produkt velmi vysoký cross-sell potenciál – tedy že na sebe nabaluje další produkty.
Velké změny na trhu nečekám. Bude stále relativně malé množství refinancování. Pokud jde o úrokové sazby, také nečekám nějakou velkou změnu. Rok 2009 jasně ukázal, že když jdou sazby ČNB dolů, s hypotékami se nedělá nic. Avšak pokud jdou nahoru, banky hypotéky zdraží. Je to i věc nízké poptávky. Lidé nemají zájem. Nevěřím, že když sazby budou začínat trojkou, lidé se do hypoték pohrnou.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do…
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Continental znovu vynalezl kolo, aby mohly elektromobily lépe brzdit
Technologie
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Intel: top Coffee Lake má o 11 % lepší výkon v jednom vlákně. Kvůli AMD přejmenuje čipset
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít