Léto houbám nepřálo

01. října 2007, 00:00 - Renata Bartošková
01. října 2007, 00:00

Jakmile jsou jen trochu příznivé podmínky a houby rostou, nahrnou se do českých lesů davy lidí. Vedle obohacení jídelníčku nabízí houbaření také možnost přivýdělku.

Roční průměrná spotřeba lesních hub v Česku představuje podle odhadů České mykologické společnosti dvě kila na osobu. Vedle formy relaxace a obohacení kuchyně nabízejí houby také možnost slušného přivýdělku. Profesionální sběrači musejí nejprve složit zkoušky ze znalosti hub a získat příslušné oprávnění. Následně mohou prodávat na předem určených místech, o kterých rozhodují městské úřady, a na tržištích. Houby vykupují také velkoobchodníci, kteří je většinou suší a dodávají do obchodů s potravinami. Za den může jeden člověk nasbírat až dvacet kilogramů hub a přivydělat si tak kolem dvou tisíc korun.

Letošní letní nadílka ale vlivem počasí žádný zlatý důl nepředstavovala. „V porovnání s předchozími lety byla v každém případě úroda hub první poloviny tohoto roku podprůměrná až velice slabá. Vylepšení přinesl až konec srpna a začátek září, kdy byl naopak na svém maximu růst hřibů,“ hodnotí předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa.

Na houby v říjnu

Ročním obdobím hub je podzim. „Hlavní sezona přichází pravidelně v měsíci září. Přetrvává do října, kdy postupně s ochlazováním růst hub slábne. Při mírnějších teplotách může pokračovat i v listopadu,“ upozorňuje Landa.

Menší houbařské sezony jsou pak ještě na jaře a v létě. „Ta první bývá v období růstu smržovitých hub již na jaře, a je tedy poněkud specializovaná. Ovšem s počátkem léta již začnou růst další symbiotické houby. Například hřiby, holubinky, ryzce, muchomůrky a další druhy a začíná letní sezona, vrcholící obvykle v červnu,“ dodává Landa.

**Sběr je masový sport

Nejoblíbenější jsou v Česku hřibovité houby, zejména hřiby samotné, dále pak křemenáče, kozáci a klouzci. Velmi oblíbené jsou lišky a bedly. „Ne všude se sbírají jedlé houby s takovou četností a zejména oblibou jako v Česku. Vlivů je několik. Na prvním místě je ráz krajiny, mozaikovité střídání četných lesních ploch a v nich hojný růst různých druhů hub. Dále jsou lidé zvyklí trávit volný čas na chalupách a výletech. Díky tomu si utvořili vztah k přírodě,“ říká Landa.

„Ale ani to, společně s potřebami relaxace a současně levného zisku dobré pochutiny nestačí vysvětlit, proč je sbírání hub v Česku tak oblíbené ve srovnání s jinými evropskými státy,“ dodává. Podmínky v sousedních zemích totiž podle něj nejsou příliš odlišné.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít