Léto houbám nepřálo

01. října 2007, 00:00 - Renata Bartošková
01. října 2007, 00:00

Jakmile jsou jen trochu příznivé podmínky a houby rostou, nahrnou se do českých lesů davy lidí. Vedle obohacení jídelníčku nabízí houbaření také možnost přivýdělku.

Roční průměrná spotřeba lesních hub v Česku představuje podle odhadů České mykologické společnosti dvě kila na osobu. Vedle formy relaxace a obohacení kuchyně nabízejí houby také možnost slušného přivýdělku. Profesionální sběrači musejí nejprve složit zkoušky ze znalosti hub a získat příslušné oprávnění. Následně mohou prodávat na předem určených místech, o kterých rozhodují městské úřady, a na tržištích. Houby vykupují také velkoobchodníci, kteří je většinou suší a dodávají do obchodů s potravinami. Za den může jeden člověk nasbírat až dvacet kilogramů hub a přivydělat si tak kolem dvou tisíc korun.

Letošní letní nadílka ale vlivem počasí žádný zlatý důl nepředstavovala. „V porovnání s předchozími lety byla v každém případě úroda hub první poloviny tohoto roku podprůměrná až velice slabá. Vylepšení přinesl až konec srpna a začátek září, kdy byl naopak na svém maximu růst hřibů,“ hodnotí předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa.

Na houby v říjnu

Ročním obdobím hub je podzim. „Hlavní sezona přichází pravidelně v měsíci září. Přetrvává do října, kdy postupně s ochlazováním růst hub slábne. Při mírnějších teplotách může pokračovat i v listopadu,“ upozorňuje Landa.

Menší houbařské sezony jsou pak ještě na jaře a v létě. „Ta první bývá v období růstu smržovitých hub již na jaře, a je tedy poněkud specializovaná. Ovšem s počátkem léta již začnou růst další symbiotické houby. Například hřiby, holubinky, ryzce, muchomůrky a další druhy a začíná letní sezona, vrcholící obvykle v červnu,“ dodává Landa.

**Sběr je masový sport

Nejoblíbenější jsou v Česku hřibovité houby, zejména hřiby samotné, dále pak křemenáče, kozáci a klouzci. Velmi oblíbené jsou lišky a bedly. „Ne všude se sbírají jedlé houby s takovou četností a zejména oblibou jako v Česku. Vlivů je několik. Na prvním místě je ráz krajiny, mozaikovité střídání četných lesních ploch a v nich hojný růst různých druhů hub. Dále jsou lidé zvyklí trávit volný čas na chalupách a výletech. Díky tomu si utvořili vztah k přírodě,“ říká Landa.

„Ale ani to, společně s potřebami relaxace a současně levného zisku dobré pochutiny nestačí vysvětlit, proč je sbírání hub v Česku tak oblíbené ve srovnání s jinými evropskými státy,“ dodává. Podmínky v sousedních zemích totiž podle něj nejsou příliš odlišné.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery?…
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Technologie
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Člověk převlečený za sedadlo? Ito je při vývoji autonomních vozů potřeba
Změřte si rychlost internetu
Google nakonec koupí jen část HTC. Na Tchaj-wan za to pošle 1,1 miliardy dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít