Letní sezonu podrželi Češi

11. prosince 2009, 13:53 - Petra Pelantová
11. prosince 2009, 13:53

Ubývá německých turistů a místo nich přijíždějí do Krkonoš Poláci

Všude dobře, doma nejlíp. Tímto reklamním sloganem přesvědčovala agentura CzechTourism minulou zimu Čechy, aby jezdili lyžovat do tuzemských hor. V kampani pokračuje také letos. „Z různých českých novin teď snad každý den vypadávají reklamní brožury na rakouské skiareály. Jejich obrovské propagaci podporované státem nemůžeme konkurovat. Proto je dobře, aby tuzemským střediskům pomáhal stát. Jenže pomáhá málo,“ říká Karel Rada, ředitel hotelu Horizont v Peci pod Sněžkou. Nepřehlédnutelný krkonošský hotel pociťuje v době úsporných balíčků omezení kongresové turistiky.

EURO: Je pravda, že Češi šetří a vracejí se do českých hor? RADA: Naštěstí ano. Dá se říci, že česká klientela podržela letní sezonu. Němců, kteří asi víc prožívají ekonomickou recesi, přijelo méně. Často se k nám ale vracejí stálí hosté, kteří naše služby doporučí svým známým. Během minulé zimy, kterou už poznamenaly obavy z krize, jsme měli návštěvnost o 15 až 20 procent nižší než v jiných letech. Nyní je to zatím obdobné jako vloni. Ale ještě není sníh a až zima naplno vypukne, poptávka doufejme poroste. Určitě i náš stát by měl víc podporovat cestovní ruch. Oproti Rakousku na něj Česká republika dává jen asi setinu prostředků, přitom cestovní ruch se všemi doprovodnými aktivitami tvoří zhruba desetinu HDP.

EURO: Přijíždí k vám více tuzemských, nebo zahraničních turistů? RADA: Podíl Čechů dlouhodobě stoupá, což jsme rádi. V létě jich byla nejméně polovina. Ubývá německých turistů a místo nich přijíždějí Poláci. Mají to k nám blízko a přibývají tam movitější lidé, kteří si zaplatí kvalitní hotel. Šetří ale firmy, poklesla kongresová turistika.

EURO: Co nového nabídne turistům sama Pec pod Sněžkou? RADA: Pec jako vůbec první v Česku zavedla kartu hosta. Novinku vyzkoušela během léta a velmi se osvědčila. Každý, kdo do města přijede, dostane kartu zdarma a může na ni čerpat různé slevy. Kupříkladu na bazén v hotelu Horizont, na lanovku na Sněžku, na bobovou dráhu v Relaxparku a pokud se dohodneme, tak i na místní Skiareál. A má to i doprovodný aspekt. Město získává lepší přehled o hostech a předchází nešvaru, kdy někteří majitelé menších penzionů za ně neodváděli povinné poplatky.

EURO: Budou mít lyžaři ubytovaní v Peci také slevy na skipasy, jak je to běžné v zahraničí? RADA: Určitě bychom to přivítali. Jednání s provozovatelem skiareálu ještě probíhají. Každopádně cena skipasu se proti loňsku nezvyšuje. Jednodenní stojí v hlavní sezoně 600 korun, pro děti 380 korun. Zatím se podařilo na období mimo hlavní sezónu dohodnout 30procentní slevu pro lyžaře, kteří se v Peci ubytují na více než tři noci.

EURO: Trendem je propojování středisek. Platí to i o východní části Krkonoš? RADA: Funguje zde Skiaréna Krkonoše spojující Pec pod Sněžkou, Velkou a Malou Úpu, Svobodu nad Úpou, Janské Lázně – Černou horu a Černý Důl s 36,8 kilometru sjezdovek. Střediska jsou propojena skibusy. Ideální by samozřejmě bylo provázat Pec s Černou Horou vrchem, ale to neprošlo u Správy Krkonošského národního parku. Nepovolila také výstavbu sjezdovky na Růžohorky, což byla jedna z variant zvažovaných v souvislosti s novou lanovkou na Sněžku. Průchodný by měl být ale záměr rozšířit lyžařský areál v Peci směrem k Albeřickému údolí.

EURO: Jezděte po horách, ne za horami, přesvědčuje reklama CzechTourismu. Cílí i na rodiny s dětmi. Co jim nabízí hotel Horizont? RADA: Máme lyžařskou školu, která využívá svah hned u hotelu. Samozřejmě půjčovnu lyží, na přání zajišťujeme hlídání dětí, každý den pro ně připravujeme různé soutěže a turnaje, promítáme dětské filmy. Děti do pěti let mají ubytování zdarma, starším poskytujeme různé slevy. V létě neplatí rodiče nocleh za děti do 11 let. Dětem i dospělým je k dispozici sportcentrum a wellnes v rozsahu, který je v Krkonoších ojedinělý.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a…
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Seat Leon FR 1.4 TSI ACT v dlouhodobém testu: dvouválec na část úvazku
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Technologie
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na prvního ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Stáhněte si zdarma legendární plošinovku Oddworld: Abe’s Oddysee
Týden blbec. Po Outlooku má velký výpadek také Skype
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít