Letní sezonu podrželi Češi

11. prosince 2009, 13:53 - Petra Pelantová
11. prosince 2009, 13:53

Ubývá německých turistů a místo nich přijíždějí do Krkonoš Poláci

Všude dobře, doma nejlíp. Tímto reklamním sloganem přesvědčovala agentura CzechTourism minulou zimu Čechy, aby jezdili lyžovat do tuzemských hor. V kampani pokračuje také letos. „Z různých českých novin teď snad každý den vypadávají reklamní brožury na rakouské skiareály. Jejich obrovské propagaci podporované státem nemůžeme konkurovat. Proto je dobře, aby tuzemským střediskům pomáhal stát. Jenže pomáhá málo,“ říká Karel Rada, ředitel hotelu Horizont v Peci pod Sněžkou. Nepřehlédnutelný krkonošský hotel pociťuje v době úsporných balíčků omezení kongresové turistiky.

EURO: Je pravda, že Češi šetří a vracejí se do českých hor? RADA: Naštěstí ano. Dá se říci, že česká klientela podržela letní sezonu. Němců, kteří asi víc prožívají ekonomickou recesi, přijelo méně. Často se k nám ale vracejí stálí hosté, kteří naše služby doporučí svým známým. Během minulé zimy, kterou už poznamenaly obavy z krize, jsme měli návštěvnost o 15 až 20 procent nižší než v jiných letech. Nyní je to zatím obdobné jako vloni. Ale ještě není sníh a až zima naplno vypukne, poptávka doufejme poroste. Určitě i náš stát by měl víc podporovat cestovní ruch. Oproti Rakousku na něj Česká republika dává jen asi setinu prostředků, přitom cestovní ruch se všemi doprovodnými aktivitami tvoří zhruba desetinu HDP.

EURO: Přijíždí k vám více tuzemských, nebo zahraničních turistů? RADA: Podíl Čechů dlouhodobě stoupá, což jsme rádi. V létě jich byla nejméně polovina. Ubývá německých turistů a místo nich přijíždějí Poláci. Mají to k nám blízko a přibývají tam movitější lidé, kteří si zaplatí kvalitní hotel. Šetří ale firmy, poklesla kongresová turistika.

EURO: Co nového nabídne turistům sama Pec pod Sněžkou? RADA: Pec jako vůbec první v Česku zavedla kartu hosta. Novinku vyzkoušela během léta a velmi se osvědčila. Každý, kdo do města přijede, dostane kartu zdarma a může na ni čerpat různé slevy. Kupříkladu na bazén v hotelu Horizont, na lanovku na Sněžku, na bobovou dráhu v Relaxparku a pokud se dohodneme, tak i na místní Skiareál. A má to i doprovodný aspekt. Město získává lepší přehled o hostech a předchází nešvaru, kdy někteří majitelé menších penzionů za ně neodváděli povinné poplatky.

EURO: Budou mít lyžaři ubytovaní v Peci také slevy na skipasy, jak je to běžné v zahraničí? RADA: Určitě bychom to přivítali. Jednání s provozovatelem skiareálu ještě probíhají. Každopádně cena skipasu se proti loňsku nezvyšuje. Jednodenní stojí v hlavní sezoně 600 korun, pro děti 380 korun. Zatím se podařilo na období mimo hlavní sezónu dohodnout 30procentní slevu pro lyžaře, kteří se v Peci ubytují na více než tři noci.

EURO: Trendem je propojování středisek. Platí to i o východní části Krkonoš? RADA: Funguje zde Skiaréna Krkonoše spojující Pec pod Sněžkou, Velkou a Malou Úpu, Svobodu nad Úpou, Janské Lázně – Černou horu a Černý Důl s 36,8 kilometru sjezdovek. Střediska jsou propojena skibusy. Ideální by samozřejmě bylo provázat Pec s Černou Horou vrchem, ale to neprošlo u Správy Krkonošského národního parku. Nepovolila také výstavbu sjezdovky na Růžohorky, což byla jedna z variant zvažovaných v souvislosti s novou lanovkou na Sněžku. Průchodný by měl být ale záměr rozšířit lyžařský areál v Peci směrem k Albeřickému údolí.

EURO: Jezděte po horách, ne za horami, přesvědčuje reklama CzechTourismu. Cílí i na rodiny s dětmi. Co jim nabízí hotel Horizont? RADA: Máme lyžařskou školu, která využívá svah hned u hotelu. Samozřejmě půjčovnu lyží, na přání zajišťujeme hlídání dětí, každý den pro ně připravujeme různé soutěže a turnaje, promítáme dětské filmy. Děti do pěti let mají ubytování zdarma, starším poskytujeme různé slevy. V létě neplatí rodiče nocleh za děti do 11 let. Dětem i dospělým je k dispozici sportcentrum a wellnes v rozsahu, který je v Krkonoších ojedinělý.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít