Letní okurka? Dost štiplavá

04. srpna 2008, 08:00 - Jiří Němeček
04. srpna 2008, 08:00

Okurka je zelenina bez výrazné chuti. Politika je mnohem pikantnější.

Okurková sezóna označuje obecně stav letní zpravodajské malátnosti. Politici jsou na dovolené, firmy vyhlašují celozávodní volno, učitelé nestávkují a děti jsou uklizené u babiček na venkově nebo na letních táborech. Prostě selanka.

Letošní realita ale vypadá trochu jinak. Regionální politici si brousí zbraně na blížící se podzimní místní volby. Poslanci a ministři se snaží svým voličům dokázat, že pracují i v době parlamentních a vládních prázdnin, k čemuž jim nahrává oslavná „spanilá“ jízda premiéra Mirka Topolánka po jednotlivých rezortech.

To všechno jsou ale pouhé hrátky. Skutečné problémy podnikatelů vůbec nespočívají v přetahované, kolik politiků z té které strany se dostane do zvolené funkce. Účetními knihami řady podnikatelů ovšem hýbe neustále posilující koruna, drahá nafta nebo nedostatek kvalifikovaných pracovníků.

V posledních dnech se k nepříjemným zprávám přidal i krach jednání o uvolnění světového obchodu. Česko by na první pohled „válka“ mezi USA,  Indií, Čínou a africkými rozvojovými zeměmi nemusela zajímat. To je ale velmi provinciální pohled.

Uvolnění světového obchodu by mohlo dát impuls zemím třetího světa k vývozu levných potravin. Vyspělé ekonomiky by zase mohly bez problémů vyvážet do těchto republik své technologie. Právě to je ten hlavní výměnný obchod, o kterém se světové velmoci dohadují.

A to je i případ českých firem. Zničit chudobu třetích zemí není možné bez pomocné ruky. Česko má v těchto zemích dobrý zvuk. Umí levně zavést dopravní sítě, vybudovat energetiku nebo se postarat o výuku dětí, které přišly o rodiče. Nestaví se na stranu Američanů ani Rusů. Právě tyhle státy bývají protipóly při nabídce pomoci zemím třetího světa.

A peníze? Nejde o nějakou almužnu. Každý stát má povinnost vůči svým obyvatelům. I vůči těm, kteří hledají ochranu. I my můžeme podat pomocnou ruku – a je to povinností každé bohaté země. A tou Česká republika dnes opravdu je. Možná malá, ale odpovědná.

Srovnávat politiku se zemědělstvím je určitě hloupé. Okurka je zelenina bez výrazné chuti. Jejím časem je právě léto. Asi proto se vžilo rčení o okurkové sezóně. Politika je mnohem pikantnější.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít