Letní okurka? Dost štiplavá

04. srpna 2008, 08:00 - Jiří Němeček
04. srpna 2008, 08:00

Okurka je zelenina bez výrazné chuti. Politika je mnohem pikantnější.

Okurková sezóna označuje obecně stav letní zpravodajské malátnosti. Politici jsou na dovolené, firmy vyhlašují celozávodní volno, učitelé nestávkují a děti jsou uklizené u babiček na venkově nebo na letních táborech. Prostě selanka.

Letošní realita ale vypadá trochu jinak. Regionální politici si brousí zbraně na blížící se podzimní místní volby. Poslanci a ministři se snaží svým voličům dokázat, že pracují i v době parlamentních a vládních prázdnin, k čemuž jim nahrává oslavná „spanilá“ jízda premiéra Mirka Topolánka po jednotlivých rezortech.

To všechno jsou ale pouhé hrátky. Skutečné problémy podnikatelů vůbec nespočívají v přetahované, kolik politiků z té které strany se dostane do zvolené funkce. Účetními knihami řady podnikatelů ovšem hýbe neustále posilující koruna, drahá nafta nebo nedostatek kvalifikovaných pracovníků.

V posledních dnech se k nepříjemným zprávám přidal i krach jednání o uvolnění světového obchodu. Česko by na první pohled „válka“ mezi USA,  Indií, Čínou a africkými rozvojovými zeměmi nemusela zajímat. To je ale velmi provinciální pohled.

Uvolnění světového obchodu by mohlo dát impuls zemím třetího světa k vývozu levných potravin. Vyspělé ekonomiky by zase mohly bez problémů vyvážet do těchto republik své technologie. Právě to je ten hlavní výměnný obchod, o kterém se světové velmoci dohadují.

A to je i případ českých firem. Zničit chudobu třetích zemí není možné bez pomocné ruky. Česko má v těchto zemích dobrý zvuk. Umí levně zavést dopravní sítě, vybudovat energetiku nebo se postarat o výuku dětí, které přišly o rodiče. Nestaví se na stranu Američanů ani Rusů. Právě tyhle státy bývají protipóly při nabídce pomoci zemím třetího světa.

A peníze? Nejde o nějakou almužnu. Každý stát má povinnost vůči svým obyvatelům. I vůči těm, kteří hledají ochranu. I my můžeme podat pomocnou ruku – a je to povinností každé bohaté země. A tou Česká republika dnes opravdu je. Možná malá, ale odpovědná.

Srovnávat politiku se zemědělstvím je určitě hloupé. Okurka je zelenina bez výrazné chuti. Jejím časem je právě léto. Asi proto se vžilo rčení o okurkové sezóně. Politika je mnohem pikantnější.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Tip: Chtějí po vás telefonní číslo kvůli registraci? Která SIM je pro to nejlepší?
Microsoftu se daří hlavně díky Office a cloudu. Zdvojnásobil zisk
Podíl používanosti Creators Updatu poprvé překonal Anniversary Update
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít