Letecké opravny konečně prodaly pozemek v pražských Malešicích

08. prosince 2014, 12:50 - Jan Hrbáček
08. prosince 2014, 12:50

Měl tu stát až přespříliš ambiciózní projekt Formule 1 Charouz Ring, ale dnes pozemek u pražské Černokostelecké ulice připomíná kvůli nezvaným obyvatelům spíše Sherwood. Nálety zarostlý, za nemalé peníze oplocený pozemek, torza unifikovaných domů státního podniku LOM Praha (dříve Letecké opravny Malešice), prošpikovaná azbestem, obývají bezdomovci, kteří se vydávají na výpravy za kabely a dalším lukrativním sortimentem pro sběrně suroviny do sousedních firem.

Letecké opravny se pozemek – téměř 50 tisíc čtverečních metrů, jejichž kupní cena byla původně odhadnuta na 82 milionů korun – snažily neúspěšně prodat už deset let. Přes peripetie posledních měsíců při finišování smlouvy dozorčí rada LOM Praha minulý čtvrtek prodej pozemku odsouhlasila – už za nižší cenu 56 milionů korun – a následně jej posvětilo i ministerstvo obrany.

Souhlas resortu coby majitele podniku je klíčový už proto, že obchod se na poslední chvíli pokusila překazit jedna z firem mající dlouho o pozemky v Malešicích zájem. Hrozba právních a správních tahanic, která se ještě před týdnem nad narychlo dohodnutou transakcí vznášela, ovšem dobře ilustruje potíže, jež dlouho plánovaný prodej od počátku provázely.

Neúspěch prodeje by ohrozil rozpočet

Pro druhou největší leteckou továrnu v České republice, jež zaměstnává zhruba tisícovku lidí a potýká se se sankcemi vzešlými z rusko-ukrajinského konfliktu, by byl další neúspěšný pokus o prodej pozemku smrtící rozpočtovou ranou. Aby si státní podnik udržel konkurenceschopnost, musí investovat do nové výrobní haly a peníze z prodeje by mu scházely víc než citelně.

O prodej pozemku se letecké opravny marně pokoušely už od roku 2004. První výběrové řízení na odkup pozemku proběhlo v roce 2005. Vlastník podniku, ministerstvo obrany, ale z nepochopitelných důvodů tenkrát tendr zastavil a na poslední chvíli přikázal obálky s nabídkami neotvírat. Pak realitní transakce na dlouho usnula.

Tendry bez nabídek

Pokus o prodej nevyužívaného pozemku byl oživen až v roce 2012. Letecké opravny vyhlásily tendr v červenci – jenže nepřišla žádná nabídka, a v říjnu bylo proto výběrové řízení opět zrušeno.

Další pokus učinil LOM Praha v březnu loňského roku. Do nového, již třetího výběrového řízení se přihlásily tři společnosti, ale ani jedna nabídka nedosahovala odhadnuté kupní ceny 82 milionů korun. Soutěž nakonec vyhrála společnost DD projekt Omega s nabídkou přesahující 53 milionů. Přestože ministerstvo obrany obchod odsouhlasilo, majitel vítězné firmy nakonec v září 2013 finální kupní smlouvu s leteckými opravnami nepodepsal. A tendr byl opět zrušen.

Vzhledem k tomu, že ani nejvyšší podaná nabídka z posledního tendru se nepřiblížila původnímu odhadu, společnost LOM Praha si pro jistotu nechala vyhotovit posudek nový, který měl stanovit skutečnou tržní cenu. Podle znaleckého odhadu byla nakonec o 30 milionů nižší, necelých 54 milionů korun.

Pozemky za 55 milionů

Na sklonku roku 2013 projevila o pozemky zájem společnost Delreal. Letecké opravny jí sdělily, že pokud navýší nabídku, získá souhlas ministerstva obrany. Je třeba zdůraznit, že LOM Praha o souhlas ministerstva žádat nemusel, ale učinil tak, aby transakce nemohla být později napaden.

Delreal poté nabídl 55 milionů. Vše už vypadalo velmi slibně, resort obrany letos v lednu souhlas poskytl a byla podepsána smlouva o smlouvě budoucí. Jenže historie se opakovala – firma Delreal od transakce v srpnu neočekávaně odstoupila. Odůvodnila to spory mezi vedením společnosti a bývalým jednatelem, které znemožnily transakci dokončit. Takže zase nic. Krátce nato se však na scéně opět objevila firma DD projekt Omega (od listopadu přejmenovaná na Polygrafická Development, s novým vlastníkem DBD Group), která v posledním zrušeném tendru nabídla nejvíc.

A sumu zvýšila o další milion – na 56 milionů korun. Ještě koncem srpna byla uzavřena smlouva o budoucí kupní smlouvě. Nedlouho poté přišla do leteckých opraven nabídka od jiné developerské společnosti – JRD Invest. Protože už si státní podnik vyžádal od ministerstva obrany souhlas s komunikačním napojením pro DD projekt Omega, odeslal JRD Invest dopis, že pozemek už na prodej není.

Pak už nic nebránilo podpisu smlouvy o bankovní úschově s firmou DD projekt Omega. Den poté, co na vázaný účet 8. září doputovalo slíbených 56 milionů, byl podán návrh na vklad do katastru nemovitostí.

Pro koho byl vydán souhlas?

Jenže právníci neúspěšného zájemce JRD Invest v říjnu poslali na katastrální úřad podnět k prověření možného nezákonného postupu při uzavření konečné smlouvy. Katastrální úřad začal věc prověřovat a informoval o tom ministerstvo obrany, které prodej pozastavilo. Týdeníku Euro se podařilo zjistit, co konkrétně společnost napadla – že k předmětnému pozemku vydalo ministerstvo obrany dva souhlasy pro dvě různé společnosti, pro DD projekt Omega z posledního výběrového řízení a následně pro Delreal během přímého jednání o ceně.

LOM Praha totiž při finálním jednání se společností DD projekt Omega použil souhlas pro transakci, který byl původně udělen v souvislosti se zrušeným tendrem. A ten podle JRD Invest anulací výběrového řízení přestal platit.

Konec spekulacím o platnosti či neplatnosti svého vlastního dobrozdání o dlouho odkládaném prodeji malešických pozemků učinil majitel LOM Praha minulý pátek. „Ministerstvo obrany dnes souhlas udělilo,“ uvedl mluvčí resortu Jan Pejšek.


Čtěte také:

LOM Praha se obává, že kvůli sankcím vůči Rusku přijde o zakázky

LOM jedná s Irákem o prodeji vrtulníků

LOM Praha tratí kvůli ukrajinské krizi desítky milionů

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít