Létající lyže - vítr nese (i bere) miliony

22. ledna 2011, 08:01 - Tomáš Nohejl
22. ledna 2011, 08:01

V prosinci Trautenberk zlobil a vítr harrachovské skoky odfoukl. Teď ho Krakonoš, pán hor, zklidnil a letům na lyžích požehnal.

Foto: ČTK

Česko tleskalo první vrcholné sportovní podívané roku. Báječní muži na létajících lyžích přichystali strhující vzdušnou bitvu. A pořadatelé také velkolepou show. Byť museli jak pokeroví hráči věřit v poslední šanci.

Euforie ve vzduchu

Kompletní balíček tří skokanských podniků světového poháru – zářijové skoky na umělé hmotě v Liberci, k tomu harrachovský double s prosincovými skoky a lednovými lety – vyjde na 27 až 28 milionů korun.

Tak vysoko nejdou ani pořadatelé alpských ženských pohárů ve Špindlu (11.–12. března), natož běžci v Liberci (uplynulý víkend) nebo akrobati v Mariánských Lázních (26. 2.). „Po všech peripetiích nespadneme do minusu. Ale marketingově hodnota našeho produktu stoupla o tisíc procent,“ říká Rostislav Jozífek, sportovní ředitel úseku skoků Svazu lyžařů ČR a také šéf organizátorů. Letní skoky jsou v českých podmínkách prodělečné, ani na elitní hvězdy diváci nepřijdou. Ufinancují je snad jen pořadatelé ve francouzském Courchevelu, kde jim pomáhají místní turistické centrály a obce.

První pokus v Harrachově před pár týdny zničilo počasí. „Přišli jsme o peníze z televizních práv, ale zase ušetřili při vyplácení prize-money (ty spolknou 2,8 milionu korun na jeden víkendový dvojzávod, pozn. red.),“ dodává Jozífek.

Až první lednový víkend mohl nad můstkem na Čerťáku zazářit ohňostroj v plné kráse. Znamenitě připravené sportovní podmínky, kvalitní doprovodný program s roztleskávačkami, laserová show s hudebními kapelami, na české poměry luxusní zázemí se sushi a lososy ve čtyřech vyhřívaných VIP stanech.

Lety na lyžích jsou skoky další dimenze. „Ve vzduchu jsi namísto běžných osmi vteřin dvanáct nebo třináct. To je euforie,“ vyprávěl Roman Koudelka, který přistál až na 211 metrech. Ocení to i diváci. Natož když se díky němu česká vlajka po pěti letech zatřepetala na stupních vítězů.

Atmosféru však vytvořili jako obvykle polští „kibici“, kteří skoky a svého orla Malysze oddaně milují. Odhadem osm tisícovek ale zdaleka nepřekonalo rekordní návštěvu z roku 1983 – tehdy se tu na okolních svazích tísnilo možná 70 tisíc lidí a prodalo se jistě 46 tisíc vstupenek!

Město skokanů a jejich andělů

Navzdory prokletému počasí – vinou odlesněné východní stráně na můstky často fouká – zůstává Harrachov českou skokanskou Mekkou. Hoši se skočkami na nohou se tu rodí, žijí i umírají. A ženy je obdivují a rozumí jim. Jen zkuste zajít někam do baru – od Krtka po Krokodýla – nemluví se tu o ničem jiném. Zdejší mamutí můstek, označovaný odborně HS-204, patří mezi pět leteckých věží na světě (ještě v Oberstdorfu, Vikersundu, Kulmu a Planici, ten v americkém Ironwoodu už nefunguje, pozn. red.).

Na prosincových závodech tu pracovalo na šest desítek pomocníků skoro dva týdny. Vzali si volno v zaměstnání a za tři stovky na den odhrnovali sníh, nosili traverzy nebo doprovázeli závodníky. Jenže veškerou snahu jim odvál nemilosrdný vítr. Za měsíc se hlásili do práce zas. Nechyběl nikdo.

Od Jiroutků se pak radoval nejvíc David, poprvé v roli trenéra národního týmu přivedl k úspěchu českého skokana. „Nespal jsem špatně. Šlo jen o přesunutí cash-flow,“ říká o měsíčním čekání na druhý pokus teď Jozífek. On s bývalým československým reprezentantem Škodou vládnou českému skoku sedm let. Za jejich éry získal Janda historický triumf na Turné i ve světovém poháru (2006). Přivedli zahraniční kouče Bajce a Schallerta. Ale také sklidili řadu nepřátelských ataků za svůj nekompromisní manažerský přístup. Například partnery shánějí přímo v centrálách nadnárodních firem. „Přesvědčili jsme sázkovou kancelář Bet-and-win a výrobce sušenek Manner, že jim stojí za to s námi spolupracovat,“ tvrdí hrdě Jozífek. „Výsledek je pro nás z říše snů.

Jen skokanské velmoci jako Rakousko, Německo, Norsko a Finsko – a teď i Česko – dostanou za sezonu právo uspořádat víc než jeden víkendový podnik. Pokud by býval vyšel i prosincový Harrachov, vyhlásili by Češi čtyřdílné Turné Bohemia. Jeho milionové prize-money by převýšily i Turné 4 můstků, skokanský Grand Slam, kde absolutní vítěz bere „pouze“ auto v ceně asi 25 tisíc eur, nyní Subaru Forrester. „V diplomacii už máme silnou pozici a téhle myšlenky se nevzdáváme. Chystáme bombu, počkejte si,“ slibuje Jozífek.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít