Léta tam stál, co bude dál?

18. září 2006, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
18. září 2006, 00:00

JAROŠOVSKÝ PIVOVARCHÁTRAJÍCÍ POKLADYSlovy „Léta tam stál, stojí tam dál“ začíná písnička o jarošovském pivovaru, kterou roku 1994 nazpívala jihomoravská skupina Argema. Po dvanácti letech sice text stále platí, pivo se ale na uherskohradišťském předměstí již dávno nevaří a pivovar rychle chátrá.

CHÁTRAJÍCÍ POKLADY

JAROŠOVSKÝ PIVOVAR Slovy „Léta tam stál, stojí tam dál“ začíná písnička o jarošovském pivovaru, kterou roku 1994 nazpívala jihomoravská skupina Argema. Po dvanácti letech sice text stále platí, pivo se ale na uherskohradišťském předměstí již dávno nevaří a pivovar rychle chátrá.

Kdysi samostatná obec Jarošov je dnes severovýchodním předměstím Uherského Hradiště. Zdejší pivovar je nepřehlédnutelnou dominantou širokého okolí. Zaujímá téměř rovnostranný trojúhelník, který přiléhá k hlavní silnici.

Ačkoliv není dosud zapsán na seznam nemovitých kulturních památek, některé jeho budovy pocházejí již z konce 17. století a mají historickou hodnotu. Od roku 1997 jsou ale prázdné a chátrají. V provozu zůstala pouze sladovna a restaurace s hernou. Současný majitel objektu, ústecká společnost Drinks Union, nemíní výrobu obnovit a komplex již dvakrát nabízela v dražbě. Poprvé za patnáct milionů, podruhé dokonce jen za dvanáct. Žádný vážný zájemce se ale ani v jednom z případů neobjevil.

Pokračující nezájem investorů znepokojuje uherskohradišťskou radnici, která koncem srpna letošního roku přišla s návrhem, že chátrající pivovar odkoupí sama a přebuduje ho na školicí a kulturní středisko. Zda se ale podaří sehnat dostatek peněz, je prozatím otázkou.

Pivovar na dobové fotografii.|
ÚSPĚŠNÝ START

Historie podniku se začala psát roku 1688, kdy se měšťané z Uherského Hradiště rozhodli vybudovat za městem nový pivovar. Obec Jarošov si vybrali hned z několika důvodů: spadala pod Uherské Hradiště, ležela na dobře udržované silnici a v její těsné blízkosti tekla řeka Morava, která byla levným zdrojem vody i ledu. Že to byla volba správná, dokazují záznamy z následujících let, podle kterých se pivovar stal ihned po otevření výrazným zdrojem příjmů pro město i celý kraj.

Sto let probíhala výroba bez problémů, kolem roku 1800 si ale místní dělníci začali stěžovat na opotřebované a vadné stroje i špatný stav sudů. Město provedlo nejnutnější opravy, tržby ale stále klesaly a radní začali proto provozy pronajímat. Následující období pivovaru příliš neprospělo a roku 1869 došlo k jeho dražbě.

Za 13 tisíc zlatých ho tehdy získal židovský obchodník Salomon Braun z Uherského Ostrohu a tato koupě se mu později velmi vyplatila. Rodina Braunů vlastnila podnik po tři generace a pozvedla ho mezi přední moravské pivovary. Rozvoj trochu zbrzdila jen první světová válka, po ní se ale Braunové znovu dostali na výsluní a vyráběli až 100 tisíc hektolitrů piva ročně.

HON ZA REKORDY

Těžké chvíle nastaly teprve roku 1939. Braunovi utekli z obavy před Hitlerem z republiky a pivovar narychlo prodali Stoupalovu cukrovarnickému koncernu. Nacisté však již o rok později prohlásili kupní smlouvu za neplatnou a závod jako židovský majetek zkonfiskovali.

Po roce 1945 přešel jarošovský pivovar pod národní podnik Slovácké pivovary Uherské Hradiště a zpočátku slušně prosperoval. Od šedesátých let ale začala honba za rekordy a produkce přesáhla 200 a později i 300 tisíc hektolitrů piva ročně. Takový objem se však neblaze projevil na kvalitě výrobků, která postupně klesala. Po roce 1989 pivovar už jen obtížně konkuroval velkým pivovarským společnostem a brzy musel omezit výrobu na pouhou pětinu. Posledním zábleskem slávy se stala píseň Jarošovský pivovar z roku 1994, společnost se ale záhy dostala do dluhů a roku 1997 musela ukončit provoz.

Areál následně získala ústecká společnost Drinks Union, obnovení výroby ale neplánuje a v současnosti se pokouší objekty prodat. Podle předsedy představenstva Milana Hagana se firma nebrání ani jednáním s městem, čeká ale na konkrétní nabídku. „Kvůli nezájmu soukromých investorů také zvažujeme, že bychom areál opravili sami a využili ho ke komerčním účelům,“ říká Hagan. „Komunikaci s městem nicméně nevylučujeme, stejně jako případné třetí kolo dražby,“ uzavírá.

**POPIS OBJEKTU

Název Jarošovský pivovar

Místo Uherské Hradiště

Kraj Zlínský

Adresa Pivovarská 1

Typ pivovar

Stav chátrající

Využití částečné

Kult. památka ne

Vlastník Drinks Union, a. s.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít