Léta tam stál, co bude dál?

18. září 2006, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
18. září 2006, 00:00

JAROŠOVSKÝ PIVOVARCHÁTRAJÍCÍ POKLADYSlovy „Léta tam stál, stojí tam dál“ začíná písnička o jarošovském pivovaru, kterou roku 1994 nazpívala jihomoravská skupina Argema. Po dvanácti letech sice text stále platí, pivo se ale na uherskohradišťském předměstí již dávno nevaří a pivovar rychle chátrá.

CHÁTRAJÍCÍ POKLADY

JAROŠOVSKÝ PIVOVAR Slovy „Léta tam stál, stojí tam dál“ začíná písnička o jarošovském pivovaru, kterou roku 1994 nazpívala jihomoravská skupina Argema. Po dvanácti letech sice text stále platí, pivo se ale na uherskohradišťském předměstí již dávno nevaří a pivovar rychle chátrá.

Kdysi samostatná obec Jarošov je dnes severovýchodním předměstím Uherského Hradiště. Zdejší pivovar je nepřehlédnutelnou dominantou širokého okolí. Zaujímá téměř rovnostranný trojúhelník, který přiléhá k hlavní silnici.

Ačkoliv není dosud zapsán na seznam nemovitých kulturních památek, některé jeho budovy pocházejí již z konce 17. století a mají historickou hodnotu. Od roku 1997 jsou ale prázdné a chátrají. V provozu zůstala pouze sladovna a restaurace s hernou. Současný majitel objektu, ústecká společnost Drinks Union, nemíní výrobu obnovit a komplex již dvakrát nabízela v dražbě. Poprvé za patnáct milionů, podruhé dokonce jen za dvanáct. Žádný vážný zájemce se ale ani v jednom z případů neobjevil.

Pokračující nezájem investorů znepokojuje uherskohradišťskou radnici, která koncem srpna letošního roku přišla s návrhem, že chátrající pivovar odkoupí sama a přebuduje ho na školicí a kulturní středisko. Zda se ale podaří sehnat dostatek peněz, je prozatím otázkou.

Pivovar na dobové fotografii.|
ÚSPĚŠNÝ START

Historie podniku se začala psát roku 1688, kdy se měšťané z Uherského Hradiště rozhodli vybudovat za městem nový pivovar. Obec Jarošov si vybrali hned z několika důvodů: spadala pod Uherské Hradiště, ležela na dobře udržované silnici a v její těsné blízkosti tekla řeka Morava, která byla levným zdrojem vody i ledu. Že to byla volba správná, dokazují záznamy z následujících let, podle kterých se pivovar stal ihned po otevření výrazným zdrojem příjmů pro město i celý kraj.

Sto let probíhala výroba bez problémů, kolem roku 1800 si ale místní dělníci začali stěžovat na opotřebované a vadné stroje i špatný stav sudů. Město provedlo nejnutnější opravy, tržby ale stále klesaly a radní začali proto provozy pronajímat. Následující období pivovaru příliš neprospělo a roku 1869 došlo k jeho dražbě.

Za 13 tisíc zlatých ho tehdy získal židovský obchodník Salomon Braun z Uherského Ostrohu a tato koupě se mu později velmi vyplatila. Rodina Braunů vlastnila podnik po tři generace a pozvedla ho mezi přední moravské pivovary. Rozvoj trochu zbrzdila jen první světová válka, po ní se ale Braunové znovu dostali na výsluní a vyráběli až 100 tisíc hektolitrů piva ročně.

HON ZA REKORDY

Těžké chvíle nastaly teprve roku 1939. Braunovi utekli z obavy před Hitlerem z republiky a pivovar narychlo prodali Stoupalovu cukrovarnickému koncernu. Nacisté však již o rok později prohlásili kupní smlouvu za neplatnou a závod jako židovský majetek zkonfiskovali.

Po roce 1945 přešel jarošovský pivovar pod národní podnik Slovácké pivovary Uherské Hradiště a zpočátku slušně prosperoval. Od šedesátých let ale začala honba za rekordy a produkce přesáhla 200 a později i 300 tisíc hektolitrů piva ročně. Takový objem se však neblaze projevil na kvalitě výrobků, která postupně klesala. Po roce 1989 pivovar už jen obtížně konkuroval velkým pivovarským společnostem a brzy musel omezit výrobu na pouhou pětinu. Posledním zábleskem slávy se stala píseň Jarošovský pivovar z roku 1994, společnost se ale záhy dostala do dluhů a roku 1997 musela ukončit provoz.

Areál následně získala ústecká společnost Drinks Union, obnovení výroby ale neplánuje a v současnosti se pokouší objekty prodat. Podle předsedy představenstva Milana Hagana se firma nebrání ani jednáním s městem, čeká ale na konkrétní nabídku. „Kvůli nezájmu soukromých investorů také zvažujeme, že bychom areál opravili sami a využili ho ke komerčním účelům,“ říká Hagan. „Komunikaci s městem nicméně nevylučujeme, stejně jako případné třetí kolo dražby,“ uzavírá.

**POPIS OBJEKTU

Název Jarošovský pivovar

Místo Uherské Hradiště

Kraj Zlínský

Adresa Pivovarská 1

Typ pivovar

Stav chátrající

Využití částečné

Kult. památka ne

Vlastník Drinks Union, a. s.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít