Lesy ČR: Zpoždění podpisu smluv na těžbu způsobily námitky neúspěšných účastníků tendru

27. ledna 2012, 15:36 - MediaFax
27. ledna 2012, 15:36

Zhruba jen polovinu smluv na těžbu dřeva na letošní rok stačil podepsat státní podnik Lesy ČR. Čelí za to kritice. Generální ředitel firmy Svatopluk Sýkora dnes novinářům sdělil, že skluz způsobili hlavně neúspěšní účastníci tendru, kterým se nelíbil výsledek veřejné soutěže.

Foto: Miloslav Hamřík

Původně měly být všechny smlouvy v tendru s názvem „Provádění lesnických činností s prodejem dříví 'při pni' – rok 2012+“ uzavírány do listopadu 2011 a s těžbou dřeva se mělo začít ve všech lokalitách od letošního ledna.  “Zpoždění způsobily mimo jiné námitky a návrhy na přezkum podávané neúspěšnými účastníky výběrového řízení a dále šetření Úřadu na ochranu hospodářské soutěže,“ upřesnil Sýkora s tím, že firmy podaly celkem 126 námitek proti výběru nejvýhodnější nabídky.

LČR doposud uzavřely 52 smluv v rámci tendru. Celkem ale měly podepsat 117 smluv a vydělat na nich zhruba sedm miliard korun.  Celou situaci podle generálního ředitele LČR ale komplikují firmy, které odmítají podepsat smlouvy na těžbu dřeva, i když v soutěži zvítězily. Od nich už také LČR inkasovaly 62 tzv. jistin (dvě procenta z ceny zakázky, které firmy podávaly před účastí v tendru) ve výši 75,5 milionu korun.

Podle některých odborníků ale může celý tendr zkomplikovat právě postup jednotlivých vítězů soutěže, kteří dobrovolně přepustí zakázku druhé firmě v pořadí. Sýkora v pátek ale uvedl, že LČR zkoumají, zda je pro ně druhá či třetí nabídka v pořadí výhodná a automaticky to neznamená, že s těžaři podepíše firma smlouvy.

Každopádně LČR vyhlásí nová výběrová řízení na přibližně pětinu smluvních územních jednotek (SÚJ) na těžbu dřeva, ze kterých couvnula firma Less & Forest, když odmítla podepsat smlouvy. Těžit bude zatím v těchto lokalitách společnost, která bude vybrána v jednacím řízení bez uveřejnění.

LČR začaly plně obchodovat dříví ze svých zvýšených zdrojů pro první čtvrtletí 2012 už v prosinci 2011. Téměř 70 procent dříví z těchto zdrojů je zobchodováno a má své konkrétní majitele. Přibližně 200 tisíc metrů krychlových dříví se prodalo formou aukcí „nastojato“.

Antimonopolní úřad pozastavil tendr LČR na práce v lesích po roce 2012 ke konci října. Dostal celkem dva podněty, na základě jednoho z nich zahájil správní řízení a vydal předběžné opatření. Vítězové tendrů mají zajišťovat pěstební práce, přičemž dřevo budou těžit a sami prodávat. Pětinu vytěženého dřeva budou muset dál nabídnout prostřednictvím burzy či aukcí tak, aby se dřevo dostalo i k menším zpracovatelům.

Soutěží se o 90 procent těžby dříví, zbývajících 10 procent je vyhrazeno k samostatné soutěži. Ta je určená především pro malé firmy s regionální působností.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít