Lesníci chtějí zachování starých jistot

31. ledna 2005, 00:00 - PETR HAVEL
31. ledna 2005, 00:00

Zachovejte naše sociální a socialistické jistoty - tak by se daly ve stručnosti shrnout požadavky pracovníků v lesním hospodářství na demonstraci před budovou ministerstva zemědělství minulý týden. Pikantní na celé akci přitom je, že ze socialistických praktik obviňují státní podnik Lesy České republiky.

Zachovejte naše sociální a socialistické jistoty - tak by se daly ve stručnosti shrnout požadavky pracovníků v lesním hospodářství na demonstraci před budovou ministerstva zemědělství minulý týden. Pikantní na celé akci přitom je, že ze socialistických praktik obviňují státní podnik Lesy České republiky.

Patrně proto, že vypověděl svým současným obchodním partnerům smlouvy na práci v lesích či prodej dřeva a vyhlásil na zajištění těchto činností výběrová řízení. To považují pracovníci v lesích za ohrožení svých pracovních míst. Firmy, které doposud zakázky pro podnik zajišťovaly, se zase obávají, že na jejich místa nastoupí jiné. Čili: socialismus je na straně protestujících.

Podnikatelé v lesním hospodářství patrně stále ještě nevzali na vědomí, že loni v květnu vstoupila Česká republika do Evropské unie. Z členství mimo jiné plyne, že se o zakázky v rámci výběrových řízení mohou ucházet vedle českých také jakékoli zahraniční firmy. To platí ve všech rezortech, lesnictví nevyjímaje. Připomeňme, že doposud pro podnik Lesy ČR zajišťovaly práci výhradně tuzemské firmy.

Pokud se týká zachování pracovních míst, lze konstatovat jediné: Myslí si snad pracovníci v lesnictví, že je jejich profese předurčuje k tomu, aby měli svá zaměstnání jistá do konce života? Co by měli říkat zemědělci, z nichž u původního podnikání zůstala sotva třetina?

A výběrová řízení? Revize současných obchodních podmínek mezi Lesy a jejich partnery je nanejvýš žádoucí. Pozice smluvních partnerů vůči státnímu podniku je prostě nadstandardně výhodná. Ostatně, i kdyby nebyla, je z pohledu státního správce lesů zcela legitimní, že se snaží najít takové partnery, kteří vykonají dojednanou práci co nejefektivněji. Třeba i prostřednictvím nových subjektů a třeba i s novými zaměstnanci, kteří mohou mít třeba nižší mzdové požadavky.

Tomu se normálně říká konkurence a je to úplně v pořádku. Nic na tom nemění ani manažersky nezvládnuté vypovídání smluv, když navíc platnost některých z nich stejně končila. Vzedmuté emoce dokazují jediné loňská personální výměna vedení podniku Lesy ČR se nepovedla, což se ale vědělo od samého začátku.

Osobně se navíc domnívám, že nějaká kardinální výměna či redukce nynějšího počtu pracovníků v lesním hospodářství nehrozí ani náhodou. Je to totiž docela těžká práce a člověk také musí něco umět (máme-li na mysli potenciální obměnu současných pracovníků zaměstnanci z postkomunistických zemí). A že by si třeba úspěšný zahraniční účastník výběrového řízení přivezl vlastní dřevorubce ze Švédska, není také příliš pravděpodobné.

Je tedy zřejmé, že většina demonstrujících, zejména těch, kteří jsou dobrými pracovníky, o práci nepřijde. O byznys však mohou přijít jejich zaměstnavatelé - dosavadní smluvní partneři podniku Lesy. Právě oni také reálně stojí v pozadí demonstrací, lesníci a dřevorubci jim v tomto případě slouží jen jako kolorit. K úspěšně vedené kampani jim ostatně pomohla i dlouhodobě neobratná politika ministerstva zemědělství.

autor je agrární analytik

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít