Lesníci chtějí zachování starých jistot

31. ledna 2005, 00:00 - PETR HAVEL
31. ledna 2005, 00:00

Zachovejte naše sociální a socialistické jistoty - tak by se daly ve stručnosti shrnout požadavky pracovníků v lesním hospodářství na demonstraci před budovou ministerstva zemědělství minulý týden. Pikantní na celé akci přitom je, že ze socialistických praktik obviňují státní podnik Lesy České republiky.

Zachovejte naše sociální a socialistické jistoty - tak by se daly ve stručnosti shrnout požadavky pracovníků v lesním hospodářství na demonstraci před budovou ministerstva zemědělství minulý týden. Pikantní na celé akci přitom je, že ze socialistických praktik obviňují státní podnik Lesy České republiky.

Patrně proto, že vypověděl svým současným obchodním partnerům smlouvy na práci v lesích či prodej dřeva a vyhlásil na zajištění těchto činností výběrová řízení. To považují pracovníci v lesích za ohrožení svých pracovních míst. Firmy, které doposud zakázky pro podnik zajišťovaly, se zase obávají, že na jejich místa nastoupí jiné. Čili: socialismus je na straně protestujících.

Podnikatelé v lesním hospodářství patrně stále ještě nevzali na vědomí, že loni v květnu vstoupila Česká republika do Evropské unie. Z členství mimo jiné plyne, že se o zakázky v rámci výběrových řízení mohou ucházet vedle českých také jakékoli zahraniční firmy. To platí ve všech rezortech, lesnictví nevyjímaje. Připomeňme, že doposud pro podnik Lesy ČR zajišťovaly práci výhradně tuzemské firmy.

Pokud se týká zachování pracovních míst, lze konstatovat jediné: Myslí si snad pracovníci v lesnictví, že je jejich profese předurčuje k tomu, aby měli svá zaměstnání jistá do konce života? Co by měli říkat zemědělci, z nichž u původního podnikání zůstala sotva třetina?

A výběrová řízení? Revize současných obchodních podmínek mezi Lesy a jejich partnery je nanejvýš žádoucí. Pozice smluvních partnerů vůči státnímu podniku je prostě nadstandardně výhodná. Ostatně, i kdyby nebyla, je z pohledu státního správce lesů zcela legitimní, že se snaží najít takové partnery, kteří vykonají dojednanou práci co nejefektivněji. Třeba i prostřednictvím nových subjektů a třeba i s novými zaměstnanci, kteří mohou mít třeba nižší mzdové požadavky.

Tomu se normálně říká konkurence a je to úplně v pořádku. Nic na tom nemění ani manažersky nezvládnuté vypovídání smluv, když navíc platnost některých z nich stejně končila. Vzedmuté emoce dokazují jediné loňská personální výměna vedení podniku Lesy ČR se nepovedla, což se ale vědělo od samého začátku.

Osobně se navíc domnívám, že nějaká kardinální výměna či redukce nynějšího počtu pracovníků v lesním hospodářství nehrozí ani náhodou. Je to totiž docela těžká práce a člověk také musí něco umět (máme-li na mysli potenciální obměnu současných pracovníků zaměstnanci z postkomunistických zemí). A že by si třeba úspěšný zahraniční účastník výběrového řízení přivezl vlastní dřevorubce ze Švédska, není také příliš pravděpodobné.

Je tedy zřejmé, že většina demonstrujících, zejména těch, kteří jsou dobrými pracovníky, o práci nepřijde. O byznys však mohou přijít jejich zaměstnavatelé - dosavadní smluvní partneři podniku Lesy. Právě oni také reálně stojí v pozadí demonstrací, lesníci a dřevorubci jim v tomto případě slouží jen jako kolorit. K úspěšně vedené kampani jim ostatně pomohla i dlouhodobě neobratná politika ministerstva zemědělství.

autor je agrární analytik

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže…
Galerie: Co všechno vás čeká v běžném provozu, když si pořídíte Ladu Niva?
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s novým tříválcem
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít