Lesní pych

17. listopadu 2007, 17:26 - Čestmír Klos
17. listopadu 2007, 17:26

Ředitelé se ve státním podniku mění na počkání, starý duch přetrvává

Bude zajímavé, na koho zbude na konci roku povinnost přiznat, že Lesy ČR letos hospodařily velice neúspěšně. Místo rekordního loňského vývaru 2,2 miliardy totiž teď horko těžko dávají dohromady předpokládaný zisk 400 milionů. A ti, kteří dokázali totálně prohospodařit i nebeský dar v podobě dříví, které natěžil hurikán, oficiálně už ve svých funkcích nejsou. Bylo by však naivní si myslet, že prozatímní manažeři, kteří nastoupili na klíčová místa generálního, obchodního a ekonomického ředitele, tu jsou od toho, aby chodu státního podniku vtiskli jiný trend. Odvolaní šéfové se dál prohánějí po státním podniku jako placení poradci. A bývalý obchodní ředitel Bohumil Kos i po svém odvolání řídil porady. Že by jen ze zvyku? Poradcem je i bývalý generální ředitel Jiří Holický. Svému prozatímnímu nástupci Vladimíru Dolejskému však zapomněl poradit, že ministerský příslib samostatné personální politiky v českých poměrech neznamená, že si na místa svých podřízených ředitelů může najmenovat každého, kdo jej napadne. A tak hned při svém prvním personálním rozhodnutí Dolejský narazil. Aby ne, když dal svou důvěru Pavlu Pracnovi, k němuž měl ministr zemědělství Petr Gandalovič zásadní výhrady a o jehož čistotě lustračního osvědčení deníky pochybovaly.
Dolejský svého neprokádrovaného kandidáta bránil jako nezávislého odborníka na obchod s dřevem, nezatíženého sporem Lesů ČR s těžařskými společnostmi, ale neuspěl. Orloj s lesními manažery se tedy zase kousek pootočil a z okénka po Kosovi a Pracnovi vykoukl Binar, do té doby Kosova pravá ruka uvnitř podniku. Ve vedení Lesů ČR se navenek dějí dramatické změny, ale na podnikové kultuře a obchodní strategii se nic nemění.
Jenže prozatímní generál by měl s tímto prozatímním velením vybojovat nejtěžší bitvu o státní lesy - dokončit první regulérní výběrové řízení v historii státního podniku. Jen ve smlouvách o prodeji dřeva na pni se má mezi lesnické společnosti rozdělit těžba za jedenáct miliard, dalších šest miliard má být rozděleno podle jiného typu smluv na objednané práce pro Lesy ČR. Aktéry pro těžbu a práce pro les má určit výběrové řízení. Ale přinejmenším polovinu vytěženého dřeva budou prodávat Lesy ČR samy. Stačí si však prozatímní lesní velení připravit strategii, aby se neopakoval obchodní nezdar?
Na dodávkách dřeva od Lesů ČR jsou závislé dřevozpracující podniky. Jejich zástupci se nechali slyšet, že nemají zájem jednat o dlouhodobých smlouvách s prozatímní garniturou. Ostatně příjem přihlášek do výběrového řízení na generálního ředitele Lesů ČR je od pátku 9. 11. uzavřen a bude záležet jen na Petru Gandalovičovi a jeho ministerstvu, jak rychle a jak odpovědně budou vybírat. Navzdory tvrdým podmínkám se přihlásil vysoký počet zájemců - osmnáct. Byla už ustavena i devítičlenná výběrová porota. Ministerské tajnůstkářství neumožnilo tiskovým mluvčím seznamy zveřejnit, údaje z nich však unikají všelijakými škvírami. Jsou mezi nimi lesnická jména vážená i „profláklá“ - Vašíček, Václavík, Zmeškal, Třeštík, Kořínek, Martínek, Silvestr, Říčař. Hlásí se i ředitel Krkonošského národního parku Jiří Novák, matador neuskutečněných předchozích tendrů Vít Zgarba, bývalý státní tajemník Pavel Rybníček, a dokonce i podnikatel Jan Mičánek. Přesto se už předem jakoby najisto mluvilo o bývalém děkanovi Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity Ladislavu Slonkovi. Jako by se už už měl vydat z důchodu rovnou do Hradce Králové. Že úspěšně řídil fakultu? To ani jeho bývalým žákům nepřipadá jako manažerská průprava. Velice rychle se z personálního průšvihu otřepal také Dolejský, i jeho podpora na ministerstvu závratně stoupá. A tak jména protežovaných favoritů unikají dřív, než měli všichni žadatelé možnost obhájit svou vizi dalšího fungování státního podniku. Ale co takhle zveřejnit předložené vize, to by byl teprve počin pro diskusi! Ale to by musela mít podpora výběrového řízení ze strany ministerstva větší glanc.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít