Lesk a bída předvolebního boje

24. října 2005, 00:00 - BLANKA RŮŽIČKOVÁ
24. října 2005, 00:00

Opoziční ODS smetla ze stolu vládní návrh na snížení daní. I když přesněji řečeno nejspíš jen pozastavila jeho přijetí, udělala chybu, kterou jí řada voličů jen tak neodpustí. Co se vlastně stalo? "Modří" vetovali návrh, aby se projednávání vládní novely zákona o dani z příjmů zařadilo na tuto, právě probíhající schůzi sněmovny.

Opoziční ODS smetla ze stolu vládní návrh na snížení daní. I když přesněji řečeno nejspíš jen pozastavila jeho přijetí, udělala chybu, kterou jí řada voličů jen tak neodpustí.

Co se vlastně stalo? „Modří“ vetovali návrh, aby se projednávání vládní novely zákona o dani z příjmů zařadilo na tuto, právě probíhající schůzi sněmovny. Využili toho, že ČSSD tlačí čas, protože potřebuje, aby se daňové úlevy projevily v peněženkách lidí s nižšími a středními příjmy alespoň trochu citelně už před volbami. Návrh počítá s nižším zdaněním platů do 30 tisíc korun. Úspory -v řádu do čtyř tisíc korun ročně - tak představují jen stokoruny za měsíc.

ODS argumentuje tím, že jde o málo systémový krok. Sama navrhuje plošné snížení daní, tedy pro všechny příjmové vrstvy. Takové prohlášení může vypadat logicky, ale nic nemění na tom, že odmítla nabízenou ruku: když nemá sílu na prosazení vlastního návrhu, může pro začátek hlasovat pro úlevu směřující k podstatné části občanů. Hodně podstatné - podle ČSSD se má její krácení daní týkat čtyř milionů obyvatel!

Sama ODS přiznala, že jde o takzvanou obstrukci. Prostě nechce, aby si její protivník připsal k dobru malé červené plus. Co jí ale vadí mnohem víc, že se ČSSD nabourala do její rovné daně. Podle vládního návrhu se má lidem s nejnižšími příjmy snížit zdanění na dvanáct procent. ODS chce pro všechny patnáct procent. Nebude pro ni lehké vysvětlit, proč by se těm nejchudším a nejpotřebnějším měly daně zase zvýšit. Nebo jakými kroky by takovému zvýšení zabránila.

ODS hovoří o vykradení svého programu Modrá šance. Rozuměj, se snížením daní přišla ČSSD narychlo a tak, aby nám zkomplikovala život. Proto ho teď zkomplikujeme i my jí.

Autor vládního návrhu, ministr Sobotka, se dal slyšet, že se nevzdá. Novela už prošla s podporou komunistů prvním čtením a ve druhém a třetím ji lze schválit i na mimořádné schůzi. Na její svolání stačí žádost čtyřiceti poslanců. ČSSD jich má ve sněmovně sedmdesát.

Parlamentní smršť - možná i takto by se dala nazvat nynější aktivita sněmovny. Na poslední chvíli se bojuje o zásadní ekonomické normy, vedle snížení daně je to například i zákoník práce. U obojího se ukazuje jediné -politiky jen málo zajímá, co vlastně prosadí. Cokoliv ze svých původních slibů klidně hodí za hlavu, když jde o předvolební body. A nejde přitom jen o slib, že se ČSSD nebude paktovat s komunisty.

Lesk parlamentní demokracie je jen pozlátko, když se politici nedokážou domluvit ani na tom, v čem se v principu shodují. Všichni chtějí nižší daně, jenže teď je pro ně důležitější, aby po volbách znovu zasedli do pohodlných lavic. Zapomínají, že občana-voliče primárně nezajímá, která strana zvítězí. Také on chce probojovat hlavně své partikulární zájmy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Malování zastřeleno nebude. Microsoft ho „uklidí“ do Windows Storu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít