Lesk a bída předvolebního boje

24. října 2005, 00:00 - BLANKA RŮŽIČKOVÁ
24. října 2005, 00:00

Opoziční ODS smetla ze stolu vládní návrh na snížení daní. I když přesněji řečeno nejspíš jen pozastavila jeho přijetí, udělala chybu, kterou jí řada voličů jen tak neodpustí. Co se vlastně stalo? "Modří" vetovali návrh, aby se projednávání vládní novely zákona o dani z příjmů zařadilo na tuto, právě probíhající schůzi sněmovny.

Opoziční ODS smetla ze stolu vládní návrh na snížení daní. I když přesněji řečeno nejspíš jen pozastavila jeho přijetí, udělala chybu, kterou jí řada voličů jen tak neodpustí.

Co se vlastně stalo? „Modří“ vetovali návrh, aby se projednávání vládní novely zákona o dani z příjmů zařadilo na tuto, právě probíhající schůzi sněmovny. Využili toho, že ČSSD tlačí čas, protože potřebuje, aby se daňové úlevy projevily v peněženkách lidí s nižšími a středními příjmy alespoň trochu citelně už před volbami. Návrh počítá s nižším zdaněním platů do 30 tisíc korun. Úspory -v řádu do čtyř tisíc korun ročně - tak představují jen stokoruny za měsíc.

ODS argumentuje tím, že jde o málo systémový krok. Sama navrhuje plošné snížení daní, tedy pro všechny příjmové vrstvy. Takové prohlášení může vypadat logicky, ale nic nemění na tom, že odmítla nabízenou ruku: když nemá sílu na prosazení vlastního návrhu, může pro začátek hlasovat pro úlevu směřující k podstatné části občanů. Hodně podstatné - podle ČSSD se má její krácení daní týkat čtyř milionů obyvatel!

Sama ODS přiznala, že jde o takzvanou obstrukci. Prostě nechce, aby si její protivník připsal k dobru malé červené plus. Co jí ale vadí mnohem víc, že se ČSSD nabourala do její rovné daně. Podle vládního návrhu se má lidem s nejnižšími příjmy snížit zdanění na dvanáct procent. ODS chce pro všechny patnáct procent. Nebude pro ni lehké vysvětlit, proč by se těm nejchudším a nejpotřebnějším měly daně zase zvýšit. Nebo jakými kroky by takovému zvýšení zabránila.

ODS hovoří o vykradení svého programu Modrá šance. Rozuměj, se snížením daní přišla ČSSD narychlo a tak, aby nám zkomplikovala život. Proto ho teď zkomplikujeme i my jí.

Autor vládního návrhu, ministr Sobotka, se dal slyšet, že se nevzdá. Novela už prošla s podporou komunistů prvním čtením a ve druhém a třetím ji lze schválit i na mimořádné schůzi. Na její svolání stačí žádost čtyřiceti poslanců. ČSSD jich má ve sněmovně sedmdesát.

Parlamentní smršť - možná i takto by se dala nazvat nynější aktivita sněmovny. Na poslední chvíli se bojuje o zásadní ekonomické normy, vedle snížení daně je to například i zákoník práce. U obojího se ukazuje jediné -politiky jen málo zajímá, co vlastně prosadí. Cokoliv ze svých původních slibů klidně hodí za hlavu, když jde o předvolební body. A nejde přitom jen o slib, že se ČSSD nebude paktovat s komunisty.

Lesk parlamentní demokracie je jen pozlátko, když se politici nedokážou domluvit ani na tom, v čem se v principu shodují. Všichni chtějí nižší daně, jenže teď je pro ně důležitější, aby po volbách znovu zasedli do pohodlných lavic. Zapomínají, že občana-voliče primárně nezajímá, která strana zvítězí. Také on chce probojovat hlavně své partikulární zájmy.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít