Lenka Klicperová: Strach jménem uprchlík

22. června 2015, 18:15 - Lenka Klicperová
22. června 2015, 18:15

Jedna moje příbuzná patří mezi ukřičené podporovatele všech možných výzev typu Islám v ČR nechceme, iniciativy, která teď ožila tématem uprchlíků. Přestože v životě živého ani mrtvého uprchlíka neviděla. Přestože nikdy nebyla v žádné zemi, odkud tito lidé přicházejí. Přestože podle všeho vůbec nerozlišuje mezi tím, kdo je uprchlík a kdo je migrant (tedy člověk, kterému v jeho zemi hrozí „jen“ chudoba).

A právě ona je typickým příkladem toho všudypřítomného a odevšad křičícího strachu z něčeho, co neznáme – a nechceme znát. Postuje čile na svůj Facebook příspěvky xenofobních Parlamentních listů, bulvárních médií i fašistických stránek (aniž by tušila, kdo ty jednoduché, hloupé a manipulativní články a videa vyrábí). Nezamýšlí se nad zdroji, z nichž čerpá informace, a které pak vášnivě předává dál stejně zaměřeným osobám. A že jich je.

Téma uprchlíků, to je zase něco! Všichni mu rozumí a všichni mají jasný názor. Přitom se s ním dá tak lehce manipulovat! Podívejme se jen na fotografie, kterými téma uprchlíků doprovází i nejčtenější deník stále se ještě považující za nebulvární médium. Titulní článek doplňuje fotka mladého černocha - detail jeho tváře, jak si čistí zuby. Vypadá opravdu přihlouple. Kdo by také u tohoto úkonu vypadal inteligentně.

Další den je opět totéž téma doprovozeno fotografií zachmuřeného černého mladíka, jemuž z očí čiší zloba (velmi pravděpodobně se zlobil na fotografa, který ho bez optání fotil). Podprahově servírovaná informace, že těchto primitivů se musíme co nejrychleji zbavit. A to vůbec nemluvím o manipulacích typu deset let staré fotografie vydávané za aktuální pohromu. Rozdmýchávat nenávist je tak snadné…

Jak se žije uprchlíkům? Podívejte se:

Většině diskutérů nejde o to, zda kvóty jsou dobrý, nebo špatný nápad – je to pro ně pouze příležitost, jak vypustit do světa nenávist, za kterou se dá schovat mnoho vlastních frustrací a strachů. Díky této sjednocující nenávisti k něčemu, co neznáme, se můžeme (alespoň někteří z nás) trochu vybít. Ubezpečit se, že jsme lepší, než ta černá verbež, která se k nám dere, aby nás zničila.

Nejsem příznivcem toho, aby se uděloval azyl ekonomickým migrantům, kteří utíkají před chudobou ve své vlastní zemi. Byť jsem přesvědčená i o tom, že za tuto chudobu částečně může náš bohatý západní svět. To se ale nevyřeší hromadnou migrací do Evropy. Považovat však uprchlíky ze zemí postižených válkou za vypočítavce, kteří k nám přicházejí s vidinou zbohatnout a všechny nás povraždit, je přinejmenším nechutné. Navštívila jsem už opravdu hodně uprchlických táborů a mluvila s uprchlíky od Konga až po Sýrii. Tito lidé netouží po ničem jiném, než se vrátit domů.


Přečtěte si také komentář Lenky Klicperové o tom, proč je prezident Zeman misogyn: Hlupačky! Jely samy a teď mají, co zasloužily!


Jenže doma je zatím válka a oni si taktak zachránili holý život. Dokáže si to někdo z vás představit? Dokážete si představit, že se najednou během měsíce stanete z pohodlně žijícího člověka s budoucností uprchlíkem? Dovedete si představit, jaké to je, dívat se, jak vám bombardují dům, který jste právě dostavěli? Já ne. Ale mluvila jsem s mnoha lidmi, kteří přesně tohle zažili.

Podívejte se na fotky v galerii. To jsou uprchlíci. Jsou to lidé, stejní jako my, kteří jen neměli tolik štěstí co máme my. Jsou to lidé, kteří si zaslouží žít – ať už u nás nebo jinde. A předně jim jde o to, žít v míru v zemi, kde se narodili. „Kobání bude pořád v mém srdci a hned, jak to půjde, vrátím se tam. Tam jsem se narodil a tam chci žít,“ řekl mi v uprchlickém táboře v Iráku syrský Kurd Fuád. Právě ten člověk, jenž přespal ve svém nově postaveném domě jen jednu noc, než přišel Islámský stát. Učitel, jehož dům už dnes neexistuje a rodina živoří v uprchlickém táboře…

Než vložíte na sociální sítě nenávistné, manipulativní či primitivní příspěvky, zastavte se na chvíli. Třeba si to rozmyslíte.

Autorka je cestovatelka a šéfredaktorka magazínu Lidé a země. Na snímku vpravo s kolegyní Jarmilou Štukovou při natáčení v uprchlickém táboře v Afghánistánu


O uprchlících dále čtěte:

EU zakročí proti pašerákům lidí, námořní operace dostala zelenou

Migranti jsou ochotní riskovat cokoli za lepší život v Evropě

Ve světě loni bylo rekordních téměř 60 milionů uprchlíků

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít