Léky v novém režimu

24. května 2012, 12:36 - ing. Marcela Alföldi Šperkerová
24. května 2012, 12:36

zdravotnictví ing.

Do volného prodeje by se mohlo dostat více druhů léků. Vyplývá to z připravované novely zákona o léčivech. Bez receptu by byl lidem dostupný například paracetamol v kombinaci s kodeinem. Tento přípravek je zatím prodejný až po návštěvě lékaře. Zákazník by se v lékárně musel prokázat jen kartičkou pojištěnce a občanským průkazem, podobně jako nyní při nákupu léků proti nachlazení s obsahem pseudoefedrinu. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zatím nechce odhadovat, kolik léčiv má být nově volně prodejných. Nyní se na českém trhu obchoduje 7390 variant léčivých přípravků, z toho 1076 jich je bez předpisu a 13 bez předpisu s omezením. Tvůrci zákona předpokládají, že díky rozvolnění trhu ušetří další peníze, které pojišťovny vydávají na léčiva. „Z veřejného zdravotního pojištění jsou mnohdy vynakládány zbytečné prostředky jen v důsledku toho, že dosavadní právní úprava není natolik pružná, aby místo výdeje na lékařský předpis umožňovala v širší míře výdej bez lékařského předpisu s omezením. Další náklady vznikají lékařům poskytováním zbytné péče, úzce zaměřené pouze na formální předepisování léků, a také pacientům, kteří musejí absolvovat i návštěvu u lékaře,“ vysvětluje důvodová zpráva k novele.
Novela na druhé straně zavádí i přísnější pravidla pro výdej speciálních typů léčiv. Vedle subutexu (podrobněji viz str. 32) a dalších omamných a psychotropních látek by se do režimu léků na předpis s omezením měly dostat i další kategorie léků. Půjde o přípravky z krve, imunologické prostředky a radioafarmaka. Dnes totiž může léky předepsat jakýkoli lékař i v rozporu s jeho odborností a indikací konkrétního léčiva. Nová pravidla pro přípravky v režimu na předpis s omezením neumožní jejich dostupnost od kteréhokoli lékaře, ale jen od specialisty na danou oblast. Omezení bude mít i další rozměry – například věkové. Konkrétní přípravek nebude možné předepsat například pacientům do šestnácti let, pokud jeho užívání není pro danou věkovou kategorii vhodné. „Jiný typ limitu bude například pro vzácná antibiotika určená na léčení superinfekcí. Když se banální infekce léčí tím nejúčinnějším, je to špatně,“ vysvětluje ředitel lékového úřadu Martin Beneš. Pokud novela vstoupí v platnost, budou se léky vydávat ve čtyřech kategoriích. V první budou léky volně dostupné, následně se rozdělí podle tří stupňů regulace – bez předpisu, ale s omezením, na recept a na recept s omezením.
Rozšíření okruhu volně prodejných léků přitom neznamená, že je lékař nemůže předepsat, a že by tedy pacient nemohl dostat na daný lék od pojišťovny připlaceno.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Nabíjet budeme i oblečení. Levi’s ušil chytrou bundu s technologií od Googlu
K Windows 10 ve verzích 1703 a 1607 míří malé opravné balíčky
Nová konzole od Atari bude herní PC s Linuxem a procesorem AMD. Máme první fotky
Microsoft spolu s Facebookem propojil Evropu a USA superrychlým podmořským kabelem
Nadella potvrdil, že byl proti akvizici Nokie. Nevěřil, že je potřeba třetí mobilní ekosystém
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít