Lekce letního ředitele

26. října 2007, 16:12 - Jan Žižka
26. října 2007, 16:12

Čermák jako krizový manažer vcelku uspěl

Přežil jsem klinickou smrt, řekl šéf CzechInvestu Roman Čermák týdeníku EURO (38/2007). To bylo v září a Čermák tím pochopitelně myslel, že přežil po manažerské stránce. V říjnu požádal ministra průmyslu Martina Římana o uvolnění z funkce. Když Čermák v dubnu přebíral CzechInvest, byla tato agentura v rozkladu. Říman popudil její zaměstnance nejen tím, že odvolal Čermákova předchůdce Tomáše Hrudu, ale rovněž tím, jak při tom zpochybnil jejich práci. CzechInvest byl do té doby dáván za vzor úspěšné agentury.
Opakuje se nedávná historie? Nikoliv, ale jisté podobné rysy tu jsou. Ministerstvo si opět nerozumí se šéfem CzechInvestu. Agentura nicméně byla ještě před několika týdny považována za dostatečně schopnou na to, aby se zapojila také do realizace těch operačních programů pro čerpání peněz z evropských fondů, jež spadají pod ministerstvo školství. Schopnost agentury nezpochybňovali ani členové vlády, ani kompetentní představitelé ministerstva průmyslu. Když uvážíme, že Čermák se musel v minulých měsících vyrovnávat s odchodem zhruba 150 lidí (tedy asi poloviny zaměstnanců CzechInvestu), jsou jeho slova o přežití klinické smrti zcela pochopitelná.
CzechInvest pod jeho vedením fungovat rozhodně nepřestal, i když názory na jeho úspěšnost budou bezesporu velmi rozdílné. Je ale docela pravděpodobné, že Čermákovu zkušenost krizového manažera ocení specialisté na lidské zdroje, kteří ostatně mohou být Římanovi vděční. Kdo jiný dokázal za tak krátkou dobu připravit stát o tolik kvalitních zaměstnanců, o něž se soukromníci poperou?
O pochybném obsazení různých funkcí v CzechInvestu se už popsalo hodně papíru. Otázkou je, kdo za to může. Čermákovi dle informací týdeníku EURO nakonec také vadilo, jak mu ministerstvo průmyslu vnucuje své lidi. Už nějaký čas se hovořilo o tom, že kandidátkou na přední post v CzechInvestu je Alexandra Rudyšarová, dosud šéfka divize investic a aplikovaného výzkumu. Do vyšších postů ji tlačilo právě Římanovo ministerstvo. Rudyšarové však byl i v médiích vyčítán konflikt zájmů, neboť zároveň působila ve vedení řady soukromých firem. Čermák chtěl, aby Rudyšarová střet zájmů vyřešila.
Týdeník EURO v minulosti zaznamenal, že přístupy CzechInvestu a ministerstva se liší i v některých jiných záležitostech. Roman Čermák nikdy nepovažoval za dobrý nápad možnost, že by se CzechInvest zapojil do realizace operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Tento jeho názor nakonec převládl i ve vládě. Zatímco ministerský šéf přes strukturální fondy Miroslav Elfmark mluvil o outsourcingu plateb při čerpání evropských peněz, Čermák se musel realisticky připravovat na to, že tuto činnost bude dále zajišťovat CzechInvest.
Doba dosavadního působení Čermáka v CzechInvestu je příliš krátká na to, aby bylo možné zhodnotit jeho strategické představy a schopnost jejich realizace. Jisté je, že se „letní ředitel“ hodně zaměřoval na oblast brownfieldů, tedy na obnovu opuštěných průmyslových areálů, které se měly stát atraktivnějšími než „greenfieldy“. V jedné ze svých prezentací Čermák uvedl, že jde o strategický cíl CzechInvestu v rámci udržitelného rozvoje. To se muselo nezelenému ministru Římanovi moc líbit… (žiž)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Revoluce? Už dnes si můžete objednat auto na solární pohon.…
Range Rover Velar nadchne už svým vzhledem. Ale tím to nekončí [první dojmy a velká galerie]
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti, Aran nebo Teide
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Technologie
Kompletní parametry Skylake-X s 12 až 18 jádry jsou venku. Takty mají překvapivě vysoko
LibreOffice 5.4 vyšel ke stažení. Generuje menší dokumenty a kvalitnější PDF
Na podzim skončí podpora Windows 10 v1511. Toto vydání už skoro nikdo nepoužívá
Konkurence nebo ne, Intel měl v druhém čtvrtletí rekordní tržby. Zvedl i cíle pro celý rok
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít