Lékaři nemohou vědět všechno

02. dubna 2009, 16:46 - Anna Klepalová
02. dubna 2009, 16:46

Díky nejnovějším informacím pomáhá databáze DynaMed...

Celý podtitul:
Díky nejnovějším informacím pomáhá databáze DynaMed doktorům nalézt nejlepší způsob léčby

Najít praktické lékaře, kteří léčí podle stejných metod, které se učili před 20 lety na fakultě, není žádný problém. Na většinu nemocí předepisují časem ověřené léky, jež čas od času obmění maximálně některý zástupce farmaceutické firmy. Každému je však jasné, že takto by medicína 21. století vypadat neměla. Více než v jiných oborech zde jde vývoj rychle dopředu a zastaralé postupy nemusí být pro pacienta vhodné. Jenže lékaři obvykle nemohou prostudovat všechny články a studie, které vyjdou, a na základě nich skutečně léčit. Mravenčí práci jim dnes může ušetřit elektronický informační systém DynaMed, jenž obsahuje databázi závěrů a poznatků odborných studií a článků. Umožňuje lékařům vzdělávat se během vykonávání praxe a zároveň pomáhá určit vhodný postup léčby. „Jde o databázi tvořenou lékaři pro lékaře. Záruka kvality a relevance klinických informací se zakládá na denním monitoringu lékařských studií s cílem identifikace nejlepšího dostupného důkazu pro léčbu pacienta,“ vysvětluje Marina Milovanović, obchodní ředitelka firmy EBSCO Publishing pro střední, východní a jihovýchodní Evropu, která databázi DynaMed vyvinula. DynaMed obsahuje přibližně 3000 různých témat a každý den je aktualizována. Lékař do databáze zadá pouze heslo, které ho zajímá (nemoc nebo druh léku), a pak si jen přečte závěry podstatných studií. „Neříkáme doktorům, jak mají léčit. Uvádíme pouze fakta, jež se zjistila; co je nejlepší, nebo co se vůbec nedoporučuje. Podle toho se lékař sám rozhodne,“ upozorňuje Milovanović.

Vědomosti i zkušenost Tento přístup je známý jako „medicína založená na důkazech“ (Evidence Based Medicine). Vedle osobní zkušenosti lékaře využívá i poznatky ostatních odborníků v diagnostice a terapii.
Program u nás využívají zatím hlavně státní instituce jako například 3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy, lékařská fakulta v Olomouci nebo fakultní nemocnice v Ostravě. Prvním soukromým zařízením, jež s databází pracuje, je pražská klinika Canadian Medical Care (CMC). Podle ředitelky zařízení databáze lékaři sice práci neurychlí, ale usnadní mu najít nejlepší způsob léčby. „Medicína by měla být schopna léčit podle nejnovějších poznatků. Nikdo ale nemůže znát všechny. To, co jsem před půl rokem četla v časopise nebo slyšela na konferenci, dávno nemusí být aktuální,“ říká šéfka kliniky Barbara Taušová. Ne vždy se ale lékař musí studiemi nutně řídit. „Velká studie o vitaminu C například ukázala, že jeho podávání vůbec vzniku chřipky nebo virózy nezabrání. Pouze nemoc zkrátí asi o jeden den. Ale i přesto, pokud pacient chce vitamin dostávat, lékař mu ho klidně doporučí,“ uvádí příklad Taušová. Program by měl tedy být prospěšný především pacientům. Často se například stává, že na různé problémy berou pacienti větší množství léků a ty nevhodně kombinují. Nové poznatky však mohou lékaři ukázat i jiné alternativy léčby a pomoci omezit zbytečné zatěžování organismu.

Jiný kraj, jiný přístup I když se podíl klientů CMC pomalu přelévá ve prospěch českých pacientů, hlavní klientelu zde stále tvoří cizinci. „Zpočátku byl poměr asi 85 ku patnácti, dnes je to 55 procent cizinců a 45 procent tvoří česká klientela,“ říká Jan Oberman, ředitel pro externí záležitosti CMC. Každý národ má jiná očekávání a lékaři se jim musí umět přizpůsobit. Většinou jde prý o poučené pacienty, kteří informační systémy jako DynaMed oceňují právě díky tomu, že mohou lékaři nabídnou více variant terapie. „Například Nizozemci jsou velmi opatrní s podáváním antibiotik. Jsou většinou dobře připravení a o dané nemoci si nesou stránky vytištěné z internetu,“ vypráví Taušová. „Pacienti ze Severní Ameriky zase chtějí vše diskutovat, mají dotazy, oponují. Ale jsou mile překvapeni, pokud jim nabídneme domácí návštěvu. To neznají,“ popisuje některé zvyklosti cizinců ředitelka kliniky.
Cena databáze DynaMed není malá a velmi se různí dle zařízení, které ji využívá. Běžné praktické lékaře pak předplacení takové služby vyjde na několik tisíc korun ročně.

***
BOX
Bez čekání
Klinika Canadian Medical Care se pravidelně umísťuje mezi stovkou nejlepších zdravotnických zařízení u nás. Nejprve se zaměřovala především na cizineckou klientelu, dnes už velkou část klientů tvoří čeští pacienti, zejména díky firemní péči, kterou klinika poskytuje. CMC klade důraz na osobní přístup k pacientům. Mezi samozřejmé služby, za které je možno si připlatit, patří například návštěvy pacientů doma nebo přesný objednávací systém.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv.…
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Nové BMW M5 s pohonem xDrive prozrazeno. Oficiálně se představí brzy
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5 vyladěná na 425 koní a 550 Nm
Technologie
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít