Lék na pomalé rozhodování rozhodování soudů

08. listopadu 2004, 00:00 - JUDr. Jiří Pospíšil
08. listopadu 2004, 00:00

Jedním ze základních problémů české justice je rychlost soudního rozhodování. Politická reprezentace již několik let vede diskuzi o tom, co vše zapříčiňuje nežádoucí stav, kdy více než 70 000 soudních případů v naší republice u nás trvá déle než tři roky.

Jednou z hlavních příčin je i to, že odvolací soudy často ruší rozhodnutí soudů prvního stupně a vrací je k novému projednání. Často se tak děje ze zcela formálních důvodů, které nesouvisejí s projednávaným problémem. Tato situace, kdy si jednotlivé soudní instance mezi sebou posílají soudní případy, u nás již dostala lidové označení, tzv. „soudní ping-pong“. To, že se jedná o vážnou věc, ukazují statistiky ministerstva spravedlnosti. Z těch vyplývá, že naše odvolací soudy vrací k novému projednání soudům prvního stupně kolem jedné čtvrtiny napadených právních věcí, tedy kolem 20-25 % případů. Podíváme-li se do zahraniční, pak například v N ěmecku, kde je podobný právní a soudní systém, je takto vráceno k opětovnému projednání pouze cca 5 % právních věcí, to znamená pětkrát méně než u nás. Z těchto důvodů předložila skupina poslanců ODS návrh novely občanského soudního řádu, který se snaží tento negativní trend omezit. Současná platná právní úprava je postavena na principu, že odvolací soudy v zásadě nejsou plnohodnotnou instancí v rovině dokazování. Odvolací soudy totiž přihlíží k novým skutečnostem a důkazům jen v případech, kdy dokazování slouží k prověření správnosti skutkových zjištění a skutkového závěru soudu prvého stupně.

A právě v tomto spočívá dle našeho názoru kámen úrazu. Předložený návrh proto posiluje postavení odvolacích soudů a snaží se z nich učinit plnohodnotné skutkové instance, tedy takové, které budou nejen ověřovat a prověřovat postup nižších soudů, ale též budou provádět nové důkazy a doplňovat skutkový stav. Odvolací soudy tak v případě, že novela bude přijata, budou moci doplňovat dokazování a na základě takto zjištěného skutkového stavu kvalifikovaně a s konečnou platností rozhodovat. N a druhou stranu je však třeba uvést, že předložený návrh zcela nevylučuje možnost zrušení rozsudku a vrácení případu soudu prvého stupně k opětovnému projednání. Takovéto situace však budou spíše výjimkou. Pouze v zákonem stanovených případech bude moci soud druhého stupně věc zrušit a vrátit soudu prvého stupně k novému projednání. Půjde o případy, kdy ze strany soudu prvého stupně dojde k flagrantnímu pochybení, například řízení soudu prvého stupně bude trpět výraznými procesními vadami, rozsudek bude nepřezkoumatelný, nebude zjištěn skutkový stav atd. Důvodem zachování těchto „zadních dvířek“ je mimo jiné i snaha vyloučit riziko, že některé soudy prvního stupně by mohly k rozhodování přistupovat s pocitem, že právní věc bude s konečnou platností rozhodnuta odvolacím soudem a že se jí tudíž nemusí dostatečně věnovat. Takovéto případy by měly, podle názoru ODS, dosahovat oněch 5 % napadených rozhodnutí tak, jak je tomu v Německu či jiných státech EU.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Auta
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním…
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Porsche připravuje Boxster a Cayman GTS. Čtyřválcový motor ale zůstane
Technologie
Rychlejší spuštění, nižší spotřeba paměti. Firefox 55 nabídne signifikantní zlepšení
Lenovo na výstavě Tech World 2017 znovu předvedlo ohýbací tablet [video]
Šestnáctijádro Intel Core i9-7960X by mohlo mít frekvenci 2,5 GHz, našlo se v Geekbench
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít