Lego a další „žraloci“ ovládli soutěž Investor roku

18. června 2014, 20:00 - Jakub Procházka
18. června 2014, 20:00

Společnosti Lego Production, Honeywell a Y Soft Corporation ovládly letošní ročník soutěže Investor roku, v kategorii Brownfield roku uspěla Podnikatelská zóna Šternberk. Cílem akce je ocenění zajímavých českých investičních počinů, které pomáhají růstu ekonomiky a podílejí se na zvyšování konkurenceschopnosti země v zahraničí.

Ocenění za investora a podnikatelskou nemovitost roku se letos udílejí už počtrnácté. Klání pořádá agentura CzechInvest společně se Sdružením pro zahraniční investice – AFI pod záštitou ministra průmyslu a obchodu. Soutěž upozorňuje na nejpřínosnější investorské projekty a průmyslové nemovitosti v České republice.

„Legoland“ v Kladně

Investorem roku v kategorii výroba se letos stala kladenská Lego Production. Společnost oznámila v loňském roce v Česku rozsáhlou investici do výroby a balení hraček. Díky této investicí ve výši zhruba 1,7 miliardy korun přibude k současným 1800 pracovních místům dalších 600. Projekt rozšíření a dostavby areálu v Kladně by měl být dokončen v roce 2017.

Kladenské Lego představuje jednu z největších továren proslulého hračkářského koncernu na světě. Po dokončení výstavby bude mít areál rozlohu bezmála 15 hektarů. Kromě výroby kostiček se v Kladně například vymýšlí a projektují obří modely pro zábavní park Legoland.

Další kategorii Výzkum a vývoj ovládla společnost Honeywell. Původně americká společnost má velmi široký záběr. V České republice, která se stala klíčovou základnou výzkumu a vývoje technologií firmy v Evropě, nabízí například regulaci vytápění pro domy a domácnosti, bezpečnostní a zabezpečovací systémy, kamerové a detekční systémy, ale i zpracování ropy a zemního plynu, výrobu biopaliv, chemických produktů a hnojiv a mnoho dalších produktů i služeb.

V poslední kategorii IT a sdílené služby je letošním vítězem rychle expandující brněnská firma Y Soft Corporation, která poskytuje podnikům komplexní řešení pro správu a kontrolu tisku. Spolupracuje přitom s většinou světových dodavatelů tiskáren, jako jsou například Hewlett-Packard, Konica Minolta, Xerox, Toshiba, Ricoh nebo Sharp. Na světovém trhu je aktuálně č. 2, ale chce jej už brzy zcela ovládnout.

Podnikatelská zóna Šternberk Brownfieldem roku

V klání o podnikatelské nemovitosti roku uspěly Podnikatelská zóna Šternberk v kategorii Brownfield roku, Panattoni Park Stříbro, který byl vyhlášen Průmyslovou zónou roku a Technologický Park Brno, jež je oceněn jako Nemovitost roku 2013.

Podnikatelská zóna Šternberk byla vybudována na místě bývalých Nálepkových kasáren na jižním okraji města, kde stála řada objektů určených k demolici. Z iniciativy města, které je vlastníkem, byl areál postupně upraven na podnikatelskou zónu o rozloze zhruba 14 hektarů s velkým potenciálem pro rozvoj podnikání. Investice do zóny představovala desítky milionů korun.

V současné době zde podniká 13 subjektů z oblasti strojírenství, opravárenství, chemie, dopravy, stavebnictví a telekomunikací, které by měly zaměstnat až 350 lidí. Další volné parcely i zastavěné pozemky v zóně jsou k dispozici. Šternberský brownfield zaujal i v národním kole Evropské ceny za podporu podnikání 2013.

Co je Brownfield?
Brownfield (doslova „hnědé pole“) je urbanistický termín označující nevyužívaná území. Rozumíme jím nemovitost (pozemek, objekt, areál), která je nedostatečně využívaná, zanedbaná a případně i kontaminovaná; nelze ji vhodně a efektivně využívat, aniž by proběhl proces její regenerace. Vzniká jako pozůstatek průmyslové, zemědělské, rezidenční či vojenské činnosti. Investice na brownfieldových územích jsou náročné a nákladné. Často zde panují nejasnosti ohledně vlastníka, protože území nebylo dlouhodobě využívané, a neobvyklá není ani kontaminace území. Náklady na projekty bývají o 50 procent vyšší než v případě budování na zelené louce a jejich realizace trvá v průměru dvakrát déle. Investic do obnovy a regenerace brownfieldových území si proto stát velmi cení. Výhodou pro investory bývá naopak strategické umístění, vybudovaná infrastruktura, dostupnost vody, plynu či elektřiny, rozsáhlé rovné plochy v lokalitách, kde se jich nemusí dostávat. Přečtěte si o Národní strategii regenerace Brownfieldů. Agentura CzechInvest spravuje Národní databázi brownfieldů, ve které aktuálně eviduje přes 500 záznamů.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít